#ilişkiler  #özgürler 

bir tespit, şahsi görüş, yorum veya tecrübenin dışavurumu. linç, geniş kitlelerin aptal olduklarını beyan ettikleri bir kitlesel bir eylemdir. bir konuyu, olayı anlamadan etmeden saldırmasıdır. ben dahil birçok insan bu aptal eylemin rahatlatıcı büyüsüne kapılmışızdır muhtemelen.
devamını gör...
insan sosyal varlıktır sloganıyla çelişen düşünce. bireyci olsan olmuyor toplumcu olsan olmuyor. illa bir şey olmak zorunda olmalı mı bilinmiyor. asıl saçma olan ise en sacmasinin bile bir güruh tarafından desteklenmesi. örneğin yukarıda ifadeyi ele alalım. bu ifade doğru makul diyerek destek attığımız zaman ve nicel olarak bu başlık desteklenirse destekleyen sürü, desteklemeyen ise doğruluğuna inanılan bu sözün sahibi tarafından cahili cühela addedilecektir. fikrin aksini savunup nicel bir çoğunluk yakalarsak bu kez de anti görüş olarak sürüye destek vermiş olacağız ki bu da sözün kendisini destekleyici bir karine olacaktır.

peki bu durumda ne yapacagiz? sosyoloji bilenler sürü, yığın, sosyal grup gibi kavramları az çok bilir. belirli bir sistematiği olmadığı sürece her toplanan için sürü ya da yığın diyemiyoruz. sistematik bir oluşum için sosyal grup deseniz bile o bir başka kişi için sürüden ibaret olabiliyor. sonuç olarak aynı insan ancak zaviyesine göre tanrılar vs insanlar veya insanlar vs tanrılar olarak hayata devam ediyoruz.
devamını gör...
saçma bir kafa.

bende de eskiden çoğunluk bir şeye doğru diyorsa hiç şüphen olmasın o şey kesin yanlıştır gibi güya itirazcı , hemen kabullenmeyici, sorgulayıcı, toplumsal tüm argümanları dışlayıcı, anarşist bir kafa vardı.

ama zamanla sorgulamaktan ziyade bunun tepkisellik ötesine geçemeyen, kendi doğru olduğuna inandığın argümanları kendi fikrini desteklemek amacıyla evirip çevirip kendine kertmeye çalışan saçma bir düşünme biçimi olduğunun farkına vardım.

bir şey pekala senin düşündüğün gibi olmayabilir. dünyanın tek gerçekliği imiş gibi midyenin kayalara yapıştığı gibi o fikre yapışmanın hiç bir anlamı yok.

gerçekliği ve ya hakikati aramanın yolu bu değil. önce karşılaşılan olayı, olguyu karşılamak sonra oturup düşündükten sonra o duruma bir duruş sergilemek akıllı adam işidir. gerisi ahmak terraneleri.
devamını gör...
linç etmek acizliktir. en kötüsü de linç edildikten sonra, linççilerin ödül, linç edilenin ise ceza almasıdır. oysa ki linç edilenin tek bir gayesi vardır. sadece düşündürmektir. dünya görüşünü gözden geçirtmektir. o kadar.

ulan kim istemez, iddea ettiği konuda karşıt fikir tarafından alt edilmek?
devamını gör...
insanların kendi yaptığı kötülükleri başkasında görünce kendi vicdanını rahatlatmak için ne varsa söylüyor. karşı çıkan olmayacağını da biliyor. sonra rahatlıyor etkileşimi görüyor vicdanda temizleniyor. win win.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar