linkedin

profesyonel bakış açısına sahip insanların da profesyonellikleri ve iş alanları üzerine bir sosyal platforma ihtiyaç duydukları varsayımıyla ortaya çıkan web sitesi. temel mantalite insanların yaptıkları işlerle ve kabiliyetleriyle ön planda olması ve muhtemel işe alımlarda bu sitenin referans niteliği kazanması. türkiye'de ciddi bir kitleye ulaşmış ve amacına ulaşmak için doğru adımlar atmıştır.

ters bakış açısının göstermek istediğinin aksine facebook'la sadece ''sosyal medya'' kavramı altında benzerlik gösterir. kitlesi, amacı ve işleyişi oldukça farklıdır. tavsiye edilir.
devamını gör...
artık özgeçmişlerin hazırlandığı, ik cıların head hunter lık için dibini kazdığı sitedir. oldukça başarılı gitmektedir. facebook un en önemli ve güçlü rakiplerindendir. ayrıca facebook gibi salak saçma uygulamalarıda yoktur. ingilizcedir. aman türkçe olmasındır.
devamını gör...
üye sayısı türkiye'de 1.000.000'u geçmiş kariyer sitesi. endoplasmik bir kulum olarak cv açsam ne olur acep?

referanslar:

sadaret kethüdası:

yıllar tanıdığım bildiğim bir manav. her zaman malın kalitelisini satar. geçen bir acur verdi pişirmeden yedik.

exception:

nalbur olarak bize geldiği günü bilirim. iki çiviyi çakamazdı. şimdi nalbur dükkanı var.

derviche moderne:

fatih-eminönü otobüsünde gördüğümde pısırık bir kızdı geçen istiklal'de gördüm gözlerime inanamadım. gidişatı iyi değil.
devamını gör...
(bkz: business network)
türkler olarak hangi oluşumun suyunu çıkartmamışız ki bunun çıkartmayalım?

üniversite birinci sınıfta okuyan; çalışma, kariyer, öğrenme vs vs hırsıyla dolu, bir de güzel mi güzel stajerime tavsiye ettim profil oluşturmasını. network önemli çünkü. biz geç tanıştık, onlar bilsin yakından takip etsin. nitekim linkedin güzel bir platform, en az 10 kez görüşme teklifi aldım son bir yılda çeşitli firmalardan. neyse, kız oluşturdu bir profil akşam üstü ve gitti. sabah geldiğinde heyecanla koştu yanıma. lain bey dedi, linkedin'den birsürü mesaj aldım. ne mesajı allaasen, daha birinci sınıf üniversite öğrencisi, hesabı açalı bir gün olmuş. açtık baktık hesabına. aman aman o da ne.. bildiğin yonja seviyesinde mesajlar. koca koca adamlar bildiğin "benim param çok, sen de güzelsin, neden sevişmiyoruz ki" tarzında bir dünya saçmalık yazmış. telefon numaralarını da iletmeyi ihmal etmemişler.

diyecek birşeyler düşündüm. "buranın da suyu çıkmış" dedim geçtim.

edit: argolarımı sandürledim tek ayak üzerinde bekliyorum.
devamını gör...
burada görene kadar ne amacı olduğunu bilmediğim site.

"bilmem ne seni linkedin'e davet ediyor" içerikli mailler geldiğinden ben onları spam zannediyordum, açıp bakma gereksinimi bile duymamıştım. şu an aydınlandım, teşekkürler sözlük.
devamını gör...
bir tek türkler tarafından facebook muamelesi yapıldığını gördüğüm site. tamamen profesyonel iş hayatıyla sınırlı olması gereken bir oluşum linledin. profil fotoğraflarında kız kulesi manzaralı fotoğraflardan tut, köpeğiyle çekilmiş fotoğraflara, kız arkadaşıyla verilen pozlardan, çocuğuyla çekilmiş fotolara hatta kadın üyeler arasında çiçekli böcekli foto koymaya kadar geniş bir yelpaze mevcut.
devamını gör...
uzun süre önce profil açtığım, fakat henüz hiçbir işime yaramamış site. bir kere arayüzü sadelikten çok uzak. bir sayfa üzerinde abartmıyorum yüzlerce link mevcut.
ne menüsü sade, ne de diğer aparatları. ağlarımda kimlerin olduğuna bakacağım linki bulmam bile 10 dakika sürdü.
bana göre bu tür sitelerde sadelik çok önemli. benzeri bir platform olan xing'teki profilimi de iğrenç arayüzü nedeniyle silmiştim.

"profesyonel sosyal ağ nasıl olmalıdır?" sorusunun cevabını bana göre academia.edu veriyor.
bir site ancak bu kadar güzel ve sade bir arayüze sahip olabilir.
devamını gör...
iş dünyasının sosyal ağıdır. yakın rakibi ve meslekdaşı xing'den bir hayli ön plana çıkmıştır. arada kimi densizlerce facebook gibi kullanılmaya çalışılsa da yine de aklı selim networkçüler tarafından ortamdaki ergenlere "dur" çekilir ve ortam sakinleşir.

linkedin'in temel espirisi iş dünyasındaki insanların arasında bir bağ oluşturup bu bağ üzerinden sinerji üretmektir. ne kadar sinerji o kadar üye demektir. ne kadar üye o kadar reklam ve pazarlama demektir. reklam ve pazarlama zaten para demektir.

zırt pırt size premium üyelik teklif ederek bezdirir, bunaltır. sıkar. ama yine de faydalı tarafları çoktur.

bir müddet sonra iş dünyasından bambaşka profilden insanlarla irtibat kurmanızı sağlayabilir. fakat bu hususta üyenin kullanım şekli ön plana çıkmaktadır. etkin bir linkedin kullanıcısı tartışma konularını da verimli kullanmak suretiyle kendisine güzel bir "ağ" oluşturabilir. *
devamını gör...
cv'ine link olarak koymaktan baska pek bi ise yaramiyor. o kadar kariyerimiz var yurtdisi tecrubemiz var, ingilizcemiz var, koyduk siteye bi tane bile bi teklif gelmedi. haketmiyolar beni nankörler!..*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar