liposuction

vücutta belli bölgelerde toplanan yağların vakum yardımı ile ince kanüller (metal borular) kullanılarak alınması yöntemidir. bu girişim ile vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla yağ toplanması olan yerlerden yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir şekil kazandırılmaktadır. bu işlem göbek, kalça (basenler), bacaklar, diz, bel yanları, sırt bölgesi, ayak bilekleri, kollar ve çene altı gibi bölgelerde özellikle uygulama alanı bulmaktadır.

*
devamını gör...
çok zararlı bir yöntem imiş.birileri öyle dedi. zaten d.r nowzaradan amca da yağ almaya karşı. o kilo verdirdikten sonra deri almayı seviyor.
devamını gör...
bir arkadaşımın hatrına, ilgili konuda, üstün editöryal yeteneklerimle paraphrase tekniğiyle özgünleştirdiğim metni şuraya iliştireyim de ihtiyacı olanların kafasında soru işareti kalmasın:

liposuction -yağ aldırma- nedir?

yağ aldırma (liposuction), kişinin vücudundaki çeşitli noktalarda birikmiş yağ dokularının vakumlama yöntemiyle alınarak onun daha şekilli vücut hatlarına kavuşmasını sağlayan estetik cerrahi işlemidir. böylece, bedensel olarak daha orantılı ve sağlıklı bir görüntü kazanılır. genel kanının aksine ‘’liposuction’’ bir zayıflama metodu değildir, kontur düzeltme operasyonudur. bu işlemde ameliyatın başarısı hastanın cilt esnekliğine, kilosuna ve beklentisine göre değişir. liposuction, mucizevi bir zayıflama yöntemi olarak görülmemelidir. yapılacak düzenli egzersizlerle ve sıkı diyetler sonucunda, vücuttaki yağ hücrelerinin hacminde azalma olurken sayısında azalma olmaz. yağ aldırma işleminin sonucunda ise, yağ hücrelerinin vücut dışına çıkarılması yoluyla sayıları düşer.

yağ aldırma işlemi hangi bölgelere uygulanır?
basen bölgesi, kalçalar, bel, karın, kollar, ayak bileği, diz, meme, yüz ve çene altı liposuction uygulamasıyla yağ alınabilen vücut kısımlarıdır.

liposuction operasyonu kimlere yapılabilir?
bu estetik operasyonu için en uygun hasta grubu, ideal kiloya yakın veya idealin biraz üzerinde olan ancak vücudunun bazı kısımlarında (özellikle basen, karın, bel, kalça, vs.) egzersiz ya da diyet yoluyla giderilemeyen birikmiş yağ toplanmaları bulunan kişilerdir. işlem uygulanacak kişinin esnek ve sıkı bir tene sahip olması, sigara kullanıp kullanmaması gibi sebepler de sonucu etkiler.

yağ aldırma işleminde sonuç ne kadar kalıcıdır?
sonucun kalıcılığı, hastanın kilosunu korumasına bağlıdır. buna rağmen, ameliyattan sonraki süreçte kilo alınması halinde bile bölgesel yağ fazlalıkları eskisi kadar yoğun olmayacaktır.

ameliyat kaç saat sürer?
liposuction ameliyatının süresi, uygulanan bölgeye ve işlemin hacmine göre bir-üç saat arasında değişir. yağ aldırma yapılacak bölgenin durumuna göre ameliyat, genel veya local anestezi altında gerçekleştirilir.

liposuction ameliyatı nasıl yapılır?
bu ameliyat, değişik çaplarda kanüllerin kullanıldığı vakum cihazlarıyla yapılır. kanüllerin sığabileceği boyutta milimetrelik kesiler yapıldığı için, herhangi bir belirgin iz kalması mümkün değildir. yağ aldırma işleminde ‘’vaser liposuction’’, ‘’lazer liposuction’’, ‘’ultrasonlu liposuction’’, ‘’yaş liposuction (sıvı kullanımlı)’’ ve ‘’kuru liposuction (sıvı kullanımsız)’’ gibi çeşitli teknikler vardır. hastanemizde, işlem uygulanacak kişiler için ‘’vaser liposuction’’ yöntemi tercih edilir.

ameliyattan sonraki süreçte nelere dikkat edilmelidir?
ameliyat sonrasında, işlemin uygulandığı kısımda fazla ağrı hissedilmez. oluşabilecek hafif ağrılar ise ağrı kesicilerle giderilir. hastalar genellikle aynı gün veya bir gün sonra taburcu edilebilir. çalışanlar için, birkaç gün içinde işe dönmek mümkündür. ameliyat sonrasında bazı morluklar, kızarıklıklar, ödemler görülebilir. bunlar iki hafta içinde geçer. ama işlem uygulanan bölgedeki bütün şişliklerin inmesi ve arzulanan şekle kavuşulması altı-on iki ay arasında zaman alır. bu dönemde vücuda masaj yapılabilir ve iyileşmeyi hızlandırmaya yönelik diğer bazı tedaviler destek amacıyla uygulanabilir. yağ aldırma ameliyatının etkili bir sonuç vermesi için, işlemden sonraki bir ay boyunca korse kullanılması önerilir. yine ameliyattan sonraki haftalarda egzersiz ve diyet programına dikkat etmek gerekir. fazla yeme alışkanlığı devam ederse, yağ alınan kısımlarda önceki kadar olmasa da vücudun başka yerlerinde yeniden yağlanma oluşabileceğini bilmek gerekir. yine de, vücudun tekrardan yağlanması halinde liposuction yapılmış bölgeler ile yapılmamış bölgeler orantılı şekilde kilo alır.

liposuction sonrasında hangi komplikasyonlar oluşabilir?
yağ aldırma işlemlerinde nadiren olsa bile ‘’yağ embolisi’’ gözlemlenebilir. vücuttan alınan yağın dolaşım sistemine karışması sonucu hayati risk oluşturan bu durumu engellemek amacıyla hastaya ameliyattan sonra ‘’erken mobilizasyon’’ tavsiye edilir. uzun vadeli komplikasyonların en önemlisi, yağın alındığı bölgede göçmelerin ve dalgalanmaların meydana gelmesidir. bilinmelidir ki bu göçükler veya dalgalar, aşırı düzeyde veya düzensiz biçimde yağ alınmasından yahut deri esnekliğinin yeterince iyi olmamasından kaynaklanan problemlerdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar