lobotomi

beynin yarısını alma operasyonu.

1930 yılında portekizli nörolog egas monitz tarafından şŸizofreni hastalağŸından kurtulmak için yapılmışŸtır.

hastasının göz çukurundan giren monitz, zavallı şŸizofreni hastasının deli dolu beyninin yarısını cımbızımsı bir aletle çeke çeke almışŸtır. operasyon neticesinde hasta eskisine göre daha sağŸlıklı sayıldığŸı için, operasyon başŸarılı sayılmışŸ. nörolog ise tıpta nobel barışŸ ödülünü kazanmışŸtır.

lobotomi, ilaç kimyasının şŸizofreni hastaları için * ilaçlarını belli bir derecede gelişŸtirdikleri 1960 yılına kadar gelişŸerek devam etmişŸ. çeşŸitli ülkelerde on binlerce yarım beyinlinin dolaşŸtığŸını milyarlarca insan fark etmemişŸ bile.
devamını gör...
beyindeki ön lobların uçlarındaki prefrontal korteks bağlantıların kesilmesi sonucu uygulanır. aşırı şiddet eğilimi gösteren akıl hastalarına uygulanır ve hasta bütün asabiyetini kaybeder, düşünme yeteneği de ortadan kalkarak bir ota dönüşürdü.
devamını gör...
antonio egas moniz'e gelistirdigi icin nobel odulu kazandiran ama walter freeman isimli psikiyatrist sayesinde yayginlasan tedavi yontemi. 1940-50'li yillarda akil hastanelerinin yetersizliginde kullanimi oldukca yayginlasmis ama sonralari yan etkilerinin coklugu ve de ayni etkiye sahip ilaclarin gelistirilmesiyle vazgecilmistir. hasta yakinlari 30-40 sene hastanede yatirmaya kiyamadiklari yakinlarina son care olarak basvurmustur bu yonteme. onca zengilik icinde john kennedy'nin kiz kardesine bile yapilmis ama iyilesmek bir kenara hayat boyu bakima muhtac biri olarak yasamistir..
devamını gör...
portekizli nörolog antonio egas moniz, 1935’te lizbon hastanesi’nde zihinsel hastalığı olan hastalarının beynin frontal bölgesine saf alkol enjekte edip beynin hasta kısmını etkisiz hale getirerek başladığı lökotomi çalışmalarına sonradan iğne uçlu bir cisimle kafatasını delip frontal lobdaki beyaz maddeyi kesmek suretiyle ameliyatlarını sürdürdüğü için 1949’da nobel tıp ödülünü kazandı.

2. dünya savaşı’nda pasifik ve avrupa cephelerinde savaşan binlerce asker, amerika’ya şiddetli zihin travmaları ile döndü. wall street dergisi’ne göre, bu hastalar yanlış tıbbi süreçlerden geçirildi ve “lobotomi dosyaları” denilen özel bir planın parçası oldular. tedavisi mümkün olmayan zihinsel hasarları olan bu hasta askerlerden 2.000 tanesi birleşik devletler gazi işleri hastanesi’nde lobotomi edildi. bu askerlerden kimisi, cerrahi işlem sonrasında şiddetli kalp krizleri geçirerek kısa süre içerisinde hayatını kaybetti.

1936’da amerikalı nörolog walter freeman ve beyin cerrahı james watts, ilk defa prefrontal lobotomiyi gerçekleştirdi. lökotomi, sonradan freeman tarafından lobotomi olarak adlandırıldı.

1950’lerin başında almanya ve japonya gibi bazı devletler, lobotomiyi yasadışı olarak kabul etti. sovyetler birliği, 1950’de insan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle lobotomiyi yasakladı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.