lokma tatlısı

halk arasında lokma olarak da bilinen bir tür tatlı.

kolay lokma tatlısı:

malzeme:
2 bardak un,
3 adet yumurta,
su,
karbonat,
1 tutam tuz,
1 bardak sıvıyağŸ,
3 su bardağŸı şŸeker,
1 tatlı kaşŸığŸı limon suyu,
1,5 su bardağŸı su,

tarif:
şžeker ve 1,5 su bardağŸı suyu bir tencerede kaynamaya bırakın. şžurup kıvamını almaya başŸlayınca limon suyunu ekleyin. bir kaç taşŸım daha kaynatıp ocaktan alın ve soğŸumaya bırakın. un, 3 yumurta, tuz, karbonat ve yeteri kadar su ile boza kıvamında bir hamur yapın. hamuru iyice çırpın ve 30 dakika kadar kapağŸı kapalı olarak bekletin.

tavada ayçiçek yağŸına, hamuru kaşŸık kaşŸık dökerek her iki tarafını iyice kızartın. kızaran hamurun yağŸını süzerek hazırlanmışŸ şŸerbetin içine atın. şžurubunu çeker çekmez çıkarıp, üstüne ceviz içi ve kaymak koyarak servis yapın.

http://www.vahdet.com.tr/ai...


devamını gör...
halk arasında lokma olarak da bilinen bir tür tatlı.

kolay lokma tatlısı:

malzeme:
2 bardak un,
3 adet yumurta,
su,
karbonat,
1 tutam tuz,
1 bardak sıvıyağ,
3 su bardağı şeker,
1 tatlı kaşığı limon suyu,
1,5 su bardağı su,

tarif:
åžeker ve 1,5 su bardağı suyu bir tencerede kaynamaya bırakın. åžurup kıvamını almaya başlayınca limon suyunu ekleyin. bir kaç taşım daha kaynatıp ocaktan alın ve soğumaya bırakın. un, 3 yumurta, tuz, karbonat ve yeteri kadar su ile boza kıvamında bir hamur yapın. hamuru iyice çırpın ve 30 dakika kadar kapağı kapalı olarak bekletin.

tavada ayçiçek yağına, hamuru kaşık kaşık dökerek her iki tarafını iyice kızartın. kızaran hamurun yağını süzerek hazırlanmış şerbetin içine atın. åžurubunu çeker çekmez çıkarıp, üstüne ceviz içi ve kaymak koyarak servis yapın.

http://www.vahdet.com.tr/ai...


devamını gör...
malzemeler:
2 su bardağı un
3 adet yumurta
1 su bardağı yoğurt
2 su bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 adet limon kabuğu rendesi
kızartmak için sıvıyağ

şerbet için şeker, limon suyu ve 2 su bardağı suyu bir tencereye koyup 10 dakika kaynatın. ateşten alıp soğumaya bırakın. bir kapta yoğurdu pürüzsüz bir yüzey elde edene kadar çırpın. unu derin bir kaba boşaltın, ortasını çukurlaştırıp yoğurdu katın. yumurta, limon kabuğu rendesi karbonatı ekleyip karıştırın. sıvı yağı kızdırın. hamurdan kaşıkla bilye büyüklüğünde parçalar alıp kızgın yağda kızartın. kızaran lokmaları delikli bir kepçe yardımı ile yağdan çıkarın ve bekletmeden şerbete koyun. isteğinize göre sıcak ya da soğuk servis yapın.
devamını gör...
pisi hamuru benzeri bir hamur ama biraz civik bir kivamda hazirlanarak yapilan serbetli bir tatli. kalorisi everesti asar.
ondan sonra vay efendim yerimden kalkamiyorum. vay efendim.benim gobegim fena oldu sefer tasi kullanacagim.
devamını gör...
ege bölgesinde özellikle izmir de çok yenilen tatlı nasıl bir felaket yaşadılarda pişmiş hamurun üstüne şerbet döküp yiyorlar anlayamıyorum tatlı dediğin sütten yapılır bir süt yoksa aşuredir.
devamını gör...
manisaya dair özlediğim şeylerin basında gelir. bir hayır yapmak isteyen manisali kampusun bahcesine lokma tezgahını kurar öğrencilere lokma dağıtırdı. cok özlemişim farkettim.
devamını gör...
egenin bolca tercih ettiği tatlı olması ile ege şehirlerince anılır ancak ülkenin bir çok yerinde yapılır bu tatlı ve ülke değerlerini bilmeden sadece kendi şehrinin zanneden egelilere gelsin;

en güzel dükkan işi lokmayı mersinde bulursunuz sıraya girersiniz verdiğiniz sipariş kadar pişirir taze taze verirler, üstüne görmedim.

hanım elinden çıkan en iyi lokma tatlısını ise ankaralı bir teyzemden yedim.

lokma tecrübelerim bu kadar değil kendi şehrim olan burdur içinde de bolca yapıldığını görebilirsiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar