luis bunuel

1900'de ispanya'da doğŸdu. sinemada gerçeküstücülüğŸün kurucusu olarak kabul edilen bunuel hemen hemen tüm filmlerini meksika ve fransa'da çekti.

1928 yılında yakın dostu salvador dali ile birlikte yazdıkları ilk film senaryosu endülüs köpeğŸi, sinemada gerçeküstücü akımın başŸlangıcı sayılır. 1972 yapımı burjuvazinin gizli çekiciliğŸi en iyi yabancı film oscar'ını kazandı.

1983'te meksika'da öldü.

(bkz: son nefesim)
devamını gör...
salvador dali ile birlikte yaptıkları un chien andalou gibi bir gerçeküstü filmi ile tanıdığım ama ucuz romatik-komedi fimleriy legülen, eğlenen onlarda kendini bulan bünyeme ağır gelen o film yüzünden biraz korktuğum büyük ispanyol yönetmen. ece ayhan da hastası olduğunu söyler hatıralarında.
devamını gör...
filmlerinde sinema dili olarak; burjuva ahlaksızlığına ve dini kurumların riyakarlığına karşı seçtiği can alıcı senaryolarla prograsif bir duruş sergiler. yarattığı dil, bütün zamanları aşmıştır. bunu yaparken, egemen sınıfın kokuşmuşluğunu gösterir, fakat seyircide bir tiksinti oluşturma çabasına girmez. bir jilet atıp kanatma müptezelliği yoktur vesselam.
hristiyan dünyasının dogmatik gerçekliğine bodoslama dalmaz, istihza ile dokunur geçer..filmlerinde, iki sınıfın ; yani burjuvazinin ve din kurumlarının kol kola girmesiyle oluşturdukları ortak çıkarlar sürrealist zaviyeden sunulur.

edit: kesif *
devamını gör...
filmlerini sürrealist dil güzelleştirmiştir mesela la wia lectea adlı fildeki tema; iki erkek, fransa'dan başlayarak ispanya'ya doğru dinsel bir yolculuğa çıkarlar. altlarında bir arabaları bile yoktur. varmak istedikleri noktaya otostoplarla ulaşmaya çabalarlar. dilenerek beslenmeye ve hayatta kalmaya çalışırlar. yolda karşılarına çıkan her insan ise teokratik açıdan farklı görüşler öne sürmektedir. sanki memleketimizden insan manzaraları fakat tarih burada bugün orada dün.
devamını gör...
sinema tarihinin en etkili yönetmenlerinden. filmleri gerçeküstücülük açısından en önemli ve ünlü filmlerdir. ilk filmi olan ve senaryosunu salvador dali ile birlikte yazdığı un chien andalouda; ve ikinci filmi olan l'age d'ôrda katışıksız bir gerçeküstücü biçimde dinî ve resmî otoritelere göndermelerde bulundu ve büyük eleştirilere maruz kaldı.
devamını gör...
20. yüzyıla damgasını vurmuş, yüzyılın en iyi üç yönetmeni listesine koyabileceğim, ispanyol sinemasının efsane yönetmeni.


1900 yılında dünyaya gelmiş, filmlerinde kullandığı burjuvazi göndermeleri ile akıllarda yer etmiştir.

ilk dönem filmlerinden sonra yer yer fransız sinemasında da çalışmış ve kadim dostu salvador dali ile birlikte pek çok esere imza atmıştır.

fransız - ispanyol yapımı charme discret de la bourgeoisie ile en iyi yabancı film oscarı ödülünü kazanmıştır.

benim için en özel olanı ise dali ile birlikte çalıştığı l'age d'or muazzam bir senaryo ile tasarlanmıştır. bu film usta yönetmenin ilk uzun metrajlı eseridir.

kiliseyi ağır bir şekilde eleştirdiği nazarin ve catherine deneuve'ün yıldızlaştığı belle de jour filmleriyle adını sinema tarihine altın harflerle yazdırmıştır.
devamını gör...
ispanyol yönetmen, senarist.

sinemada sürrealizmin en iyi temsilcilerinden biridir. dönemdaşı, sürrealist ressam salvador dali ile de ortak çalışmalar içine girmiş, bir endülüs köpeği ve age of golden gibi filmlerde birlikte çalışmışlardır.

tamamının senaryosunu kendisinin yazdığı, ikisinin müziklerini yaptığı 30 filme imza atmıştır.
1936 yılında ispanyol iç savaşı başlamadan hemen önce senaryosuna katkıda bulunduğu españa 1936 adlı film sebebiyle 1939'da ülkeden kovuldu ve amerika'ya gitti. 1946 senesinde meksika‘ya geçti ve yaratıcılığının doruk noktası olan, sosyal yaşantıyı irdelediği los olvidados filmini çekti.

1961‘de exterminating angel, 1967'de belle de jour ve 1970'te tristana'yı çekti. son filmi that obscure object of desire'dır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar