lüks tüketmek isteyen dindar

#ilişkiler  #özgürler 

kur'an ayetlerinin konu hakkındaki hükümlerini dinlemek yerine, rivayetlere ve fıkha kulak verir.
mülk ve kadın konusunda, kur'an ile çelişen bilgileri ayırdetmek işine gelmez.

ek: kitabı okuyun.

a'raf 31. ayet.
devamını gör...
zekatını verip helal yoldan kazanıyorsa helal olsun dediğim dindardır. bir lokma bir hırka edebiyatına gerek yok. her müslüman dervişane bir hayat tarzı benimseyecek diye de bir şey yok.
devamını gör...
müslüman adamın yaptığından olay olup bunun sonucunda ortaya çıkan söylem : "dindar ama lüks yaşıyor."
şeytanın dindarla daha çok uğraştığını bilsen böyle söyleyemezsin. gerçi bilsen heralde dindar olurdun.
herşeyden öte dindar olunca ne yaptığı gözüne batıyor adamın. keşke tek işlediği günah lüks tüketmek olsa.
dört dörtlükten dört üçlük olur.
ama başka konu olsa eksik kaldı diye eleştiriyi yerdi.
sen zengin olsan, o zengin ve dindar ama böyle kusuru var diyecek başka birşey bulurdun.

hele müslümanın müslümanı daha çok eleştirmesi. tek günahı buysa öp de başına koy ama çekemediğin için nefsine dokunmayan değil, dokunan kısmını eleştirirsin.
sanane kardeşim lüks tüketiyorsa.
sabancısı koçu gavur diye mi eleştirmiyorsun.

işte bunlar hep bi tekanuz...
devamını gör...
vay be, avrupa'nın vicdanlı gençleri bile ikinci el alışveriş, araba almayıp toplu taşıma kullanma, bisiklet sürme gibi "lüks olmayan" tüketimlere özenip, buradaki erdemi fark edebilirken ve bunun üzerine bir sivil dayanışma kurmaya çalışırken burada "zekatını verip helal yolla kazanıyorsa" edebiyatı yapılıyor.

yavaş dönün beyler, ümmet yetişemiyor.
devamını gör...
bazılarına dert olan dindardır.

dönmüyoruz efendim, hep aynı yerdeydik. siz yavaş sövün isterseniz, millet yetişemiyor.
devamını gör...
lüks çoğu zaman israfla aynı anlama geldiğinden inancıyla çelişen müslümandır. moda programına çıkan türbanlı gibidir.

isteyen istediğini yapsın, ahkam kesecek değiliz elbette ama sırf siz öyle istiyorsunuz diye dini kendinize uydurmaya çalışmayın. dine göre yanlış ama yapıyorum deyin.
devamını gör...
lüks tanımı nedir ?
benim alamadığım şeyler lüks müdür yada pahalı olana mı lüks diyeceğiz.
kaliteli ürün ile lüks ürün arasındaki farkı belirleyen nedir ?
önce lüks kelimesinin anlamını yerli yerine oturtmalı sonra bu konuda kafa yormalıyız.
zarurat, ihtiyaç ve tahsinat konusunda bilgilerimizi bir yoklamak gerek.
zarurat kalemlerini zor temin edenler tahsinatı lüks sayabilirler...
devamını gör...
bulduğu her fırsatta lüks tüketim, yararlı ürün tanıtımları dahil yapılan tanımlara aklınca laf atan, özenti diyen bazı vizyonsuz eziklerin bugün sana ne dedikleri durum. kendi haline bırakıp insan olması için güneş altına bırakınca yavaş yavaş olgunlaşıyorlar. evet kesinlikle sana ne..*

(bkz: kendi kendini rezil etmek)

(bkz: karpuz)
devamını gör...
günümüzden bakarak lüks tüketim alışkanlığını ayrıca ele almalıyız. dini inancından bağımsız düşünerek bakarsak günümüzde insanlar eskiye kıyasla daha fazla lüks tutkunu.

lüks tutkusunu sadece pahalı arabalar, eşyalar vs olarak ele almıyorum. sosyal medyada sofra kurup, Allaha şükür bir kuş sütü eksik yazmak da bana göre bir çeşit lüks tutkusunun yansıması.

parası olan adamın, mekanik faydasını yok sayıp bakıp ben bmw alabiliyorum param var alt metni ile bmw alıp fotoğrafı da profile koyması ile et, balık vs yaparken bunu sunmak da aynı param var algısını yaratmaya yönelik.

iyi yiyoruz iyi geziyoruz iyi yaşıyoruz, bizde var sizde yok demek de lüks tutkusu. hatta zorlarsam kocişimle pazar keyfi açık büfe kahvaltı paylaşmak da bu yolun yolcusu.

şimdi olayın islam ile müslümanlık ile ilgili olduğunu düşündüğüm boyutuna geleyim. benim öğrendiğim islamiyete göre insanlar kendi geçimini temin edecek kadar imkan sahibiyken başka insanların hadi insan da demeyelim başka müslümanların durumunu görünce boğazından o lokma geçemeyen insan olmalı.

bilmem kaç bin liralık gucci versace armani vs takım giyen adam atıyorum kığılı giyemez mi, giyse eksik mi kalır. veya range roger değil de atıyorum suzuki jeep kullansa neden eksik hisseder.

dönüp dolaşıp egoya geliyoruz. hepimiz öleceğiz. dünya malı dünyada kalıyorsa ölmeden önce ölmek gerekiyorsa kimse bana altın işlemeli kadehten ejder mohito içmenin devletin ve milletin itibarı ile ilgili olduğunu anlatmasın.

norveç gibi zengin olsak, petrol paçadan aksa o zaman bile yanlış işler ilkesel olarak ama hiç değilse o zaman halk aç değil kardeşim deme imkanı var.

senin elinden düşüp kırılan bir altın varaklı kadeh parasıyla 4 kişilik aile 1 ay hayatta kalmaya çalışıyorsa bana afrikada su kuyusu açtım deme. tamam sen yine aç ama önce bu ülkede yaşayan vergisini veren askere giden gerekirse ülkesi için ölen sakat kalan adamın hakkını önce ver.

15 temmuz şehit ve gazilerimizi toplanan paraları vermedikleri için eylem yaparken dövdüler bu ülkede.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar