lüksemburg

kisi basina dusen gsyih'si ile dunya siralamasinda acik ara 1. siradadir. bildigim kadariyla en az son 10 senedir boyle. nufus olarak istanbul'daki pekcok ilceden daha kucuktur.
devamını gör...
fransızca konuşulan değil ama neredeyse herkesin fransızca bildiği ve insanların lüksemburgça konuştukları, avrupa birliğinin nüfus bakımından en ufak ülkesi fakat gelir seviyesi de tam tersine bir o kadar yüksek. ve ayrıca avrupanın "yeşil kalbi" olarak anılıyor. bu ismi de hakediyor bence. illa görülmesi gereken bir şehir değil bence ama sınır ülkelerinden birine gelindiğinde mutlaka uğranılmalı. grund dedikleri alan çok şirin özellikle. ha bir de bizim ülkemizdeki gibi etrafta polis falan göremiyorsunuz. yolda yürüyorsunuz bir bakmışınız solunuzda dış işleri bakanlığı.. sonra biraz ilerliyorsunuz aa o da ne? başbakanlık konutu ve monarşi temsilcilerinin ikamet ettikleri şato. üstelik şatonun tam karşısında çikolatacılar, restorantlar vs.. yani halkı birşeylerden korkutmak ya da uzak tutmak gibi bir dertleri olmamış bu insanların. ben çok şaşırmıştım açıkçası. yahu adamlar gördüğüm hiç bir devlet dairesini demir parmaklıklarla bile çevrelememişlerdi. daha ne olsun. iyi bir tecrübe için görülmesi gerekilen şehir yani.
devamını gör...
2586 kilometre kare alana sahip olmasına rağmen avrupa birliği'nin kurucu altı ülkesinden biridir...duyunca şaşırmadım desem yalan olur...

82 bin yuro kişi başı milli gelire sahip insanların yaşadığı ülkedir...
devamını gör...
--- alıntı ---

çine savaş açmış. nasıl olduysa bir şekilde çin sınırına da dayanmışlar. çin başkanına istihbarat şefi bu durumu haber vermiş.
- efendim lüksemburg bize savaş açmış!
- hadi canım?! ciddimisin?
- evet. üstelik şu anda sınırlarımıza da gelmişler.
- ilginç. peki hangi otelde kalıyorlarmış?
--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar