lümpen

tembelliği, bi işte dikiş tutturamamının adını süsleyip entel hava katmak için uydurulmuştur. türk-islam yapısına aykırıdır. batının ne kadar püsürü,çöpü varsa toplayan güruha dahil olan yeni yetme islamcı entelciklerin de ağızlarından duyduğumuz kelimedir. bir de biz lümpen hayatı seçtik yavrucuhuum derler çöp gülleri...
devamını gör...
aslında bir sınıftır ve kavramsallaştırmasını ilk kez marks ın eserlerinde bulur. bu bağlamda lümpen proleterya nın işçi sınıfından ayrılan yönü işçi devrimine katılmak için özel bir nedeni bulunmaması ve hatta var olan sınıf yapısının korunmasının çıkarlarına daha uygun olmasıydı. çünkü lümpen proleterya hayatı sürdürebilmek için genellikle burjuva ve soylu sınıfa (aristokrasiye) bağımlıydı ve yine, tüketim alışkanlıklarının esir aldığı; tüketme dışında, mevcûdiyetlerinin hiçbir anlamı olmayan, irâdelerinin üzerine yatarak münzevileşmeyi tercih eden; hiçbir duruşu, tavrı, projesi olmayan insanlardan oluşmaktaydı.
*
devamını gör...
ihl sözlük moderasyonuna göre hakarettir.

mehmet baransu başlığına yazdığım ve silinen tanımım tam olarak şöyledir:

hiç bir konuda bilgi birikimi olmayan, marjinal olmaya çalışarak prim yapan ve hiç bir halttan anlamadığına şahit olduğumuz lümpen.
devamını gör...
son dönemde burjuvazinin içinde de lümpen bir tabaka bulunduğu söylenmekle birlikte, lümpen proletarya bağlamında konuşacak olursak, zannımca marx'ın fazla kötümser yaklaştığı bir tabakadır. marx o dönemde mücadeleye girmeye gerek duymayan bu kesimi eleştirirken, aslında bakunin sanayi proletaryasından daha yabancılaşmış ve bu açıdan uzun vadede daha devrimci bir duruş potansiyeli olarak görüp onu "proletaryanın gülü" olarak nitelendirmiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar