varoluşunu asla sürdüremeyecek insandır.

Allah'ın kainattaki halifesi olan insan , varlıkların en üstünü, en şereflisi insan , biricik hazreti insan ideolojik menşeli kısır görüşlere sıkıştırılıp açıklanamaz.dur durak bilmez servet kazanma hırsı ile açıklanamaz.

insanı sadece maddeci öğelerle açıklamaya kalktığınız zaman geriye yalnızca yeme , içme ve sevişmeden ibaret bir yaratık kalıyor. insan asla bu olamaz. olmamalı da....
devamını gör...
"insanın(!)" kendinden olmayana, hatta bazen kendinden olana dahi bakış açısı... trajik yahut dramatik değil, istatistiktir.
devamını gör...
ben bu başlığı herkese özetliyeyim de vakit kaybı yaşamayın:

bla bla bla, Allah var, inanın, bla bla, öleceksiniz, bla bla, hayatın anlamı, Allah, bla, Allah, bla bla
devamını gör...
maksadı Allah'ın varlığı veya yokluğu olan insan değildir. tamamen ontolojik bir sorundur. insan varoluşu ile ilgili bir sorundur.

Allah kur'anda hiç bir ayette " Allah vardır" falan da demez. zira önemli olan Allah'a olan inanç değil. yani Allah var diye cennete falan girmiyorum sonuçta.

nasıl bir Allah'a inanıyorsun? asıl soru bu. yani Allah'a inanmıyorsun ama Allah'tan başka binlerce tanrıcıklara inanıyorsun. bizim inancımız işte Allah'tan gayrı bu tanrıcıkları insan hayatından defeden bir inanç.

yoksa hadi diyelim aklın bütün imkanlarını kullandın ve kendince bir tanrı inancına ulaştın. eeee peki o tanrı'ya ulaştıktan sonra , " tamam doğru tanrı vardır ama 2500 tane tanrı vardır" dersen ne olacak?

mesele tanrı inancına akılla ulaşmak falan değil. tanrı'ya akılla ulaşma metodonu descartes denemiştir mesela. ama başarılı olamamıştır. saçma sapan bir tanrı algısına ulaşan şey çıkmış ortaya.
devamını gör...
kapsamı genişletiyorum; pozitivizmden ziyade kartezyen felsefe hepten inkar üzerine kuruludur, şeytana hizmet eder, kendini özgürlük, gelişim, insan hakları, zenginlik, insanlığın faydası diye pazarlar ama insanları kendi paradigmasına hapseder, kendinden olmayan halkları köleleştirir (bazen mali bazen fiziksel olarak), az ve orta gelişmiş ülkeleri fakirleştirir, zengini daha zengin yapar, insanlığa fayda değil zarar verir.
devamını gör...
bildiğin zindana kapatılmış insandır. sonunda nietzsche gibi merhameti öldürün merhameti öldürün diye ömür geçirip kırbaç yedi diye bir ata sarılıp ağlayarak beynini teslim eder. kesinlikle insanın ruhuna aykırı bir şekilde yaşamaya çalışan insandır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar