bu yeni nesil hukukçuların -genellemekten nefret etmsem de- genelinin özelliği hukuk mezuniyeti sonrası algıları kapanıyor, gözlerine bi perde iniveriyor sonra artık sıradan bir şeyi "hukuçu" kimlikleriyle dile getirmeye başlıyorlar. he bir de yine o hukukçu kimlikleri adı altında savcılık korkutması meşhurdur. öğrendikleri o ezbere bilgilerle pratikte yol alınmıyordur ama işte.. öğrenecek inşallah. güzel kardeşim belkim sen giderken dönüyorduk. daha sen birilerinin emrinde kağıt kürek işleri için oradan oraya koştururken bizler çoktan yaşayarak öğrenmişizdir belki, hani vatandaş olmanın getirisi az buçuk temel seviye birşeyleri bilmektirya. hani otursalar caağnım +65 yaş üstü annemin hukuk bilgisiyle yere sereceği ezber bilgiyle donatılmış beyinleri ciddiye almıyorum, alamıyorum. artık herkes o bölümden mezun olabildiği için tabii pratiğe dökülmemiş her cümlesi samimiyetsiz, yavan, gereksiz mesleki özgüvenlerinin altında ezilip gidiyor. sen daha söylemen gereken şeyi karşındakine anlatamazken hukukçu kimliğinle kendini dinletmeye çalışırsan yolda kalırsın. okuyan öğrenci kardeşlerim varsa temennim bu staj zamanlarında inşallah işini ciddiyetle yapan iyi bir avukata denk gelmeleri yönünde. o zaman görüyorlar neyle uğraştıklarını. dolu staj yapın he. hayattan öğrendiği şeylerin daha okula gidip gelirken yaşadıklarıyla sınırlı hukukçuları sevmiyorum. bunların kadın versiyonu çekilmez. ben bir hukukçu olarak diye ahkam kestiği her konuda karşısındakinin saygı çemberinde kaldığı için dinlendiğini bilmelidir.

inşallah sözlükte yeni mezun hukukçu yoktur.
devamını gör...
genc bir arkadas olsa gerek, henuz meslegi ile pratikte tanismamis olmasi muhtemel. tebessum edip geciniz efendim, zamanla anlayacaktir hamligini ve cig cumlelerinin mesnetsizligini.
devamını gör...
hukukçunun hayata hukukçu gözüyle bakmayı benimsemesi ve bunu bazen abartması, dünya genelinde görülen bir şey ve aslında güzel de bir şey. demek ki bu öğrenimin insanı ikna eden, etkileyici bir nosyonu var ve o hukuk nosyonu türkiye'de "bile" halen verilebiliyor. bir diğer sebebi programının çok dolu olması ve görülen öğrenimin birçok alanda bilgi sahibi olmaya sebep olması. lafı dolandırmaya gerek yok, hukuk fakültesi sosyal bilimler alanında doğru düzgün eğitim veren neredeyse tek fakülte olarak duruyor bu ülkede. iyi okulların iyi bölümleri istisna, istisnalar müstesna. yıllardır tartışılan bir şeydir bu fakültenin 5 seneye çıkarılması. zira müfredatlarını yan yana koyduğunuzda aynı kampüsteki siyasal bilimler bölümleriyle hukuk bölümü mantıken aynı sürede veriliyor olamaz. he buradan her hukuk fakültesi süperdir her hukukçu süper bilgilidir anlamı çıkmasın. tam aksine hukuk fakülteleri arasında da ciddi fark var. hele özel ünilerden sonra.

velhasıl hakikaten çok biliyor olabilirler. en azından muadili fakülte öğrencilerine göre.* ben mesela etrafta siyaset bilimi hakkında yani bu işin tarihi, teorik kısmı hakkında konuşan siyaset öğrencisi görmek isterim. ama nedense kendi kendini geliştirenler hariç örneği yok bunun benim gördüğüm.
devamını gör...
romada hukuk isimli konudan sınava girdikten sonra her insanın hak ettiğidir. onlar isterlerse atom da bölebilirler. roma hukuku her yiğidin harcı değildir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar