maden suyu ile kahve pişirmek

hayatımda içtiğim en kötü kahvedir.

bir maden suyu bir kahveyi nasıl katlediyor deneyimlemek isterseniz buyrun deneyin.
devamını gör...
berbat olacağı kesin.
yazın çadır kampında, içmek için 10 litrelik suyun yanında çay ve yemek yapmak için yakın köyün çeşmesinden su doldurduk. çay ve yemekler gayet güzeldi. bir de türk kahvesi yaptık. aman Allah'ım neydi o tat. dedik ki, bu kahvenin ( kuru kahveci mehmet efendi ) paketi delinmiş de nem ve hava alıp bozulmuş. o kadar berbat. tam atacaktık ki, yeniden içme suyundan tek fincanlık kahve yaparak dedik gayet normal. sonuç, bu suyun mineralleri çay demlemek için gayet iyi ama kahve pişirmek için uygun değil.
devamını gör...
türk kahvesini daha yoğun köpüklü hale getirdiği söylenilen yöntem.

kahve pişirmeyi çok seviyorum ve ne yaparsam yapayım bir türlü istediğim köpük oranını elde edemediğimden tabii ki bu yöntemi de denedim. ama çok korkunç ve saçma bir şey oldu. sodalı ayran gibi üstü garip heterojen bir kabarcığa dönüştü lakin sodalı ayrandaki o eşsiz lezzet kendisine asla uğramadı.
kesin ben becerememişimdir. geçenlerde de ilk kez irmik helvası yaptım , sanırım helvanın cenazesine helva kavurmak oldu benimki ama onun konumuzla alakası yok şimdi.
devamını gör...
daha çok köpük elde edildiğini bir yerde okuyup denediğim eylem. tadı kötü değil, fakat hayalimdeki köpüğü de elde edemedim açıkçası. * * maden suyunu sevenler için kahve yanına maden suyu ikramı daha mantıklı gibi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar