mafia

gayet sağŸlam bir senaryoya sahip oyundur. (bir oyun için iyi bir senaryodur)

"oyun, 1930 sonbaharından 1938 yılını kapsayan bir dönemde ; new york ve chicago'yu temel alarak oluşŸturulmuşŸ lost heaven(kayıp cennet) isimli şŸehirde geçmektedir. oyunun ana karakteri olan thomas (tommy) angelo, ilk başŸta sıradan bir taksi şŸöförü iken, istemeyerekte olsa salieri'nin adamlarından biri olmuşŸ ve beklenmedik bir şŸekilde bu organize suç örgütünde hızla yükselip, salieri'ye morello ile olan savaşŸında yardım etmişŸtir. daha sonra yaşŸadığŸı hayattan kızını ve karısını kurtarmak isteyen tommy ; hikã¢yesini lost heaven polis bürosundan dedektif norman'a anlatmışŸ ve bunun karşŸılığŸında yeni bir kimlik ile yaşŸamak istemişŸtir."

kısaca hikaye şŸudur:

morello'nun adamlarından kaçan don salieri'nin üst düzey adamları paulie ve sam ; bir kaza sonucu yolda kalmışŸ ve taksi şŸöförü olan thomas angelo'ya adamlardan kendilerini kurtarmalarını istemişŸtir. thomas'ın bunu başŸarması üzerine salieri işŸ teklifinde bulunmuşŸ ; fakat thomas bunu kibarca reddetmişŸtir. sonraki gün taksisi ile ekmek parası kazanmak için uğŸraşŸırken morello'nun adamları tarafından saldırıya uğŸramışŸ ve kendini kurtarması için salieri'den yardım istemişŸtir. akabinde salieri'nin adamlarından biri olmuşŸ ve kısa zamanda salieri'nin en güvendiğŸi isimlerin başŸlarında gelmişŸtir.'

daha sonra tommy,salieri'nin barında çalışŸan luigi'nin kızı sarah ile evlenmişŸ ve bu evlilikten bir kız çocuk sahibi olmuşŸtur.

yıllar ilerledikçe salieri ve morello arasındaki savaşŸ büyümüşŸ ve salieri'nin 20 yıllık arkadaşŸı frank,salieri'yi satmışŸtır. omerta(mafya kanunları)'ya göre frank'ın ölmesi gerekmektedir ve bu emri salieri,tommy'nin uygulamasını istemişŸtir. tommy havaalanında frank'a avrupaya gitmesi için izin vermişŸ ve bu da senaryonun en önemli anlarından birini teşŸkil etmişŸtir.

savaşŸın giderek şŸiddetlenmesi ile salieri'nin emirleri daha da sertleşŸmişŸ ve tommy'e şŸehrin milletvekilini doğŸum gününde bir gemide öldürme emrini vermesine neden olmuşŸtur. daha sonra morello'nun kardeşŸi sergio jr. morello 'nun ve nihayetinde mr.don morello'nun infazları gerçekleşŸmişŸtir. bu infazların hepsinde tommy bulunmuşŸ ve bu arada don salieri'ye düzenlenen bir suikasttanda salieri'yi korumuşŸtur.

morello'nun ölümünden sonra şŸehrin tüm işŸletme gücü salieri'ye geçmişŸ fakat salieri bununla yetinmeyip uyuşŸturucu işŸine de girmek istemişŸtir. bir işŸ sırasında tommy ve paulie salieri tarafından kullanıldığŸını anlamışŸ ve paulie'nin banka planını devreye sokmuşŸlardır.

başŸarılı geçen soygundan sonra paulie ve tommy zenginlik rüyalarını gerçek edebilme olanağŸının tadını çıkarırken ; salieri bu işŸi öğŸrenip yanına çekmeyi başŸardığŸı sam'e ikisinide öldürme emri verir. paulie'nin evinde kurşŸunlanarak ölmesinden sonra sam ile müzede buluşŸan tommy ; kendisine hazırlanan büyük suikasttan kurtulup sam'i öldürür ve dedektif norman'a giderek salieri aleyhine tanıklık edebileceğŸini söyler.

dava sonucu salieri ve birçok adamı elektrikli sandalyeye oturtulmuşŸ, tommy bir süre sonra yeni bir kimlik ile bir şŸirkette şŸöförlük yapmaya başŸlamışŸtır. emekliliğŸin tadını çıkarttığŸı günlerde tommy bahçesinde çimlerini sularken bir araç durur ve içinden inen iki kişŸi thomas angelo'yu aradıklarını söylerler. tommy evet karşŸılığŸını verdikten sonra adamlardan bir tanesi : " mr. salieri sent his regards. "(bay salieri saygılarını sunar) der ve "saved off shotgun" pompalı tüfeğŸiyle tommy'yi vurarak öldürür. (57 yaşŸında ölmüşŸtür tommy)

oyunun bölümlerini bitirerek bu senaryonun içinde yer almak ayrı bir keyif vermektedir.
devamını gör...
gayet sağlam bir senaryoya sahip oyundur. (bir oyun için iyi bir senaryodur)

"oyun, 1930 sonbaharından 1938 yılını kapsayan bir dönemde ; new york ve chicago'yu temel alarak oluşturulmuş lost heaven(kayıp cennet) isimli şehirde geçmektedir. oyunun ana karakteri olan thomas (tommy) angelo, ilk başta sıradan bir taksi şöförü iken, istemeyerekte olsa salieri'nin adamlarından biri olmuş ve beklenmedik bir şekilde bu organize suç örgütünde hızla yükselip, salieri'ye morello ile olan savaşında yardım etmiştir. daha sonra yaşadığı hayattan kızını ve karısını kurtarmak isteyen tommy ; hikâyesini lost heaven polis bürosundan dedektif norman'a anlatmış ve bunun karşılığında yeni bir kimlik ile yaşamak istemiştir."

kısaca hikaye şudur:

morello'nun adamlarından kaçan don salieri'nin üst düzey adamları paulie ve sam ; bir kaza sonucu yolda kalmış ve taksi şöförü olan thomas angelo'ya adamlardan kendilerini kurtarmalarını istemiştir. thomas'ın bunu başarması üzerine salieri iş teklifinde bulunmuş ; fakat thomas bunu kibarca reddetmiştir. sonraki gün taksisi ile ekmek parası kazanmak için uğraşırken morello'nun adamları tarafından saldırıya uğramış ve kendini kurtarması için salieri'den yardım istemiştir. akabinde salieri'nin adamlarından biri olmuş ve kısa zamanda salieri'nin en güvendiği isimlerin başlarında gelmiştir.'

daha sonra tommy,salieri'nin barında çalışan luigi'nin kızı sarah ile evlenmiş ve bu evlilikten bir kız çocuk sahibi olmuştur.

yıllar ilerledikçe salieri ve morello arasındaki savaş büyümüş ve salieri'nin 20 yıllık arkadaşı frank,salieri'yi satmıştır. omerta(mafya kanunları)'ya göre frank'ın ölmesi gerekmektedir ve bu emri salieri,tommy'nin uygulamasını istemiştir. tommy havaalanında frank'a avrupaya gitmesi için izin vermiş ve bu da senaryonun en önemli anlarından birini teşkil etmiştir.

savaşın giderek şiddetlenmesi ile salieri'nin emirleri daha da sertleşmiş ve tommy'e şehrin milletvekilini doğum gününde bir gemide öldürme emrini vermesine neden olmuştur. daha sonra morello'nun kardeşi sergio jr. morello 'nun ve nihayetinde mr.don morello'nun infazları gerçekleşmiştir. bu infazların hepsinde tommy bulunmuş ve bu arada don salieri'ye düzenlenen bir suikasttanda salieri'yi korumuştur.

morello'nun ölümünden sonra şehrin tüm işletme gücü salieri'ye geçmiş fakat salieri bununla yetinmeyip uyuşturucu işine de girmek istemiştir. bir iş sırasında tommy ve paulie salieri tarafından kullanıldığını anlamış ve paulie'nin banka planını devreye sokmuşlardır.

başarılı geçen soygundan sonra paulie ve tommy zenginlik rüyalarını gerçek edebilme olanağının tadını çıkarırken ; salieri bu işi öğrenip yanına çekmeyi başardığı sam'e ikisinide öldürme emri verir. paulie'nin evinde kurşunlanarak ölmesinden sonra sam ile müzede buluşan tommy ; kendisine hazırlanan büyük suikasttan kurtulup sam'i öldürür ve dedektif norman'a giderek salieri aleyhine tanıklık edebileceğini söyler.

dava sonucu salieri ve birçok adamı elektrikli sandalyeye oturtulmuş, tommy bir süre sonra yeni bir kimlik ile bir şirkette şöförlük yapmaya başlamıştır. emekliliğin tadını çıkarttığı günlerde tommy bahçesinde çimlerini sularken bir araç durur ve içinden inen iki kişi thomas angelo'yu aradıklarını söylerler. tommy evet karşılığını verdikten sonra adamlardan bir tanesi : " mr. salieri sent his regards. "(bay salieri saygılarını sunar) der ve "saved off shotgun" pompalı tüfeğiyle tommy'yi vurarak öldürür. (57 yaşında ölmüştür tommy)

oyunun bölümlerini bitirerek bu senaryonun içinde yer almak ayrı bir keyif vermektedir.
devamını gör...
oyunlar tarihinin en sağlam senaryoya sahip oyunlarından biridir. 2. oyunu steam üzerinden indirilebiliyor sanırım, ama 2. oyunda oynama derecesi zorlaştırılmış ve feci grafikler bazı bilgisayarları zorlayabilir. ama yine de alınıp, ışıklar kapatılıp gece sicilya sokaklarında geziyormuş gibi bir hisse kapılmak için oynanmalıdır.
devamını gör...
geceleri filan o ana köprüden intihar etmeye kalkışan insanlar olur, arabalar toplaşır.

o köprüden arabayla geçerken, aklıma nedense hep süleyman nazif gelir. onun yaşadığı bir hadiseyle beraber. şu ''allah versin'' olayı.

ve sanki nazım hikmet, necip fazıl, baudelaire bu sokaklarda geziniyormuş gibi gelir size.

müzikleri de harikuladedir.

------kısacık yazıyla geçiştirilemez bu oyun, ama birçok kez diğer sözlüklerde bahsedilmiş güzel ve kötü yanları.
devamını gör...
eğer karıştırmıyorsam bu oyunun birincisini oynadığımda 5. sınıfa falan gidiyordum. cd'ci bu oyunu bana gta kurtlar vadisi diye itelemişti. hatta oyuna türkçe altyazı yapmışlardı. memati, abdülhey, polat kim ararsan vardı. heeeey gidi günler hey.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar