magna civitas magna solitudo

19 yy sonrası yaşanmaya başlayan getto hayat tarzı bunun ardından sanayi devrimin insanları köleleştiren yaşam şartları aslında bu sözün sonunun geldiği anları anlatıyordu. francis bacon'ın denemelerinde bu söz dönmüştür köprünün altından çok sular akmıştır..

danimarka da üniversite eğitimi veren bir profesörün söyleşisinde denk gelmişti fersault un bize beyan ettiği başlık. aslında herkes bu durumdan müzdarip lakin komşusu ölse 3 gün sonra fark edeceğimiz bir dünya da kendi seçimize bu kadar acımasız davranmakta yanlış gibi.
devamını gör...
bacon'un dostluk üstüne isimli denemesinde aristoteles'in "yalnızlıktan hoşlanan ya vahşi bir hayvandır ya da tanrı" sözünü hatırlattıktan sonra değindiği atasözü. gerek romalılar, gerekse bacon gerçekten erken bir dönemde kentleşmenin getireceği yabancılaşma ve yalnızlık problemini fark etmiş, kalabalıklar içerisindeki yalnızlığı öngörebilmişlerdir. yalnızlığın hayvanlara ya da tanrılara has bir şey olarak görülmesinden bir hak olarak kabul gördüğü şu günleri birlikte düşünecek olursak, aristoteles'in sözü de en az atasözü kadar mühim aslında.
devamını gör...
francis bacon- denemeler.

"magna civitas magna solitudo", "büyük kent, büyük yalnızlık" olarak başlayan paragrafı, " quo etiam sensu si solitudinem accipias, quicunque natura et genio suo ab amicitiis abhorret, huiusmodi affectum a bruto magis quam ab homine mutuatur." ile devam eder, yani "yalnızlığı tercih etmiş, arkadaşlarından uzaklaşmış kişide vahşi bir hayvanlığa dönüşüm söz konusudur."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar