magnolia

1. (Tematik)
garip olayları birbiriyle karmaşŸık bağŸlantılarıyla vermeye çalışŸtığŸını tahmin ettiğŸim yorucu film.

ha bi de kurbağŸa yağŸmışŸlığŸı vardır filmde.
devamını gör...
8. (Tematik)

--- alıntı ---
Japonya'da bir süredir gökten kurbağa yağması halkı ve bilim adamlarını hayrete düşürdü.


Japon basınında yer alan haberlere göre, ay başından bu yana Ishikawa bölgesindeki bazı kentlerde gökten ölü kurbağa yağdı.
Nanao kentinde 55 yaşında bir adam yakalandığı kurbağa yağmurunun tuhaf bir ses ortaya çıkardığını söylerken, bir başka kent sakini de otoparkta otomobilinin ön camlarının 100'den fazla ölü kurbağa ile kaplandığını anlattı.

Ölü kurbağa yağmurunun 48 saat sonra Hakusan kentinde de görüldüğü yetkililerce bildirildi.

Bilimadamları, şiddetli fırtına ve deniz hortumlarının kurbağa ve balık gibi hayvanları alıp başka bir yere yağdırabileceği açıklamasını getirirken, Kanazawa Meteoroloji Gözlemevi yetkilileri, bölgede şiddetli bir rüzgar kaydedilmediğinden kurbağaların nasıl geldiğini anlayamadıklarını belirttiler.
--- alıntı ---
star gazetesi 11 haziran 2009 perşembe.
devamını gör...
10. (Tematik)
--- alıntı ---

senin geçmişle işin bitmiş olabilir ama
geçmişin seninle işi bitmemiştir.

--- alıntı ---

saatlerce süren bir film *
buna rağmen başta çok hızlı gitse de
insana heran birşey kaçıracakmış hissi verip
ama sonunda gayett güzel biten bir film.

çocuklar ve babaları nasıl olmalı,
çocuklar aslında bizim neyimiz diye insana sorgulatıyor.

tom cruise ise mümkünse bir daha başka film de ağlamasın. * *
devamını gör...
12. (Tematik)
çok uzun olması sayesinde fazla meşhur olmayan yani sabırlı izleyiciler isteyen, gökten kurbağa yağma sahnesiyle hafızalarda kalan güzel bir film. filmin adının manolya olması tahminimce filmde farklı ama birbiriyle kesişen insanların hayatlarının verilmesiden kaynaklanıyor. nasıl ki manolyanın yapraklarının bir nokta etrafında birleşmesi gibi. * gökten kurbağa yağması da bir nevi filmin çözüm sahnesidir. gökyüzü, içindeki bütün kötülükleri kustuktan sonra bir rahatlama yaşanıyor. olaylar çözülüyor, ölen ölüyor kalan kalıyor.
devamını gör...
17. (Tematik)
türkçe'de manolya tom cruise' nin baş rol oynadığı mükemmel bir iç sondaj ve toplumsal vidanjör filmi yüce fallus aşkına !

alıntı:
san fernando valley'de sıradan bir günde ölmek üzere olan bir baba, genç karısı, bir erkek bakıcı, kaybolmuş ünlü bir oğul, aşık bir polis, dahi bir çocuk, eskiden dahi bir çocuk olan bir adam, bir şov programı sunucusu ve yabancılaşmış bir kız bir hikayenin farklı parçalarında yerlerini alacaklardır.

bu insanlar, unutulmaz bir heyecanla sonlanacak bu gün içinde, şans, hareket, geride bırakılan zaman ve rastlantılar yumağında adeta birbirlerinin hayatlarının içinden zikzaklar çizerek geçecek ve birbirlerini çözümleyeceklerdir.

bir manolya aile ağacı

earl patridge: kanserden ölmek üzereyken tek isteği kaybolan oğluyla tekrar görüşebilmektir.

linda partridge: para için evlendiği kocası ölüm döşeğindeyen ona aşık olduğunun farkına varmıştır.

frank mackey: kadınları baştan çıkaran televizyon yıldızı maço oyununun zirvesindeyken ailesiyle ilgilenmek zorunda kalır.

stanley spector: yarışma programlarının yıldızı dahi bir çocuktur. her soruya verecek bir cevabı vardır (babasının sevgisini nasıl kazanacağı dışında).

rick spector: kendi hayatını düzene koymayı başaramamış, tek tesellisi oğlunun başarısıdır.

donnie smith: 1960'ların yarışma yıldızı şimdi elektronik dükkanı ve aşk hayallerine tutunmuştur.

jimmy gator: yarışma programı sunucusu ve ailevi değererin simgesi jimmy gator görünüşüyle çelişen bir kişiliğe sahiptir.

rose gator: her zaman kocasına sadık olan rose, kocasının son ve en kötü itiraflarını duymak üzeredir.

claudia wilson gator: medya ve kokain üzerine kurulu bir hayat yaşayan claudia, gerçeği anlatabileceği birilerini aramaktadır.

memur jim kurring: merhametli lapd polisi jim kurring, rutin bir araştırma sırasında aşık olur.

dixon: muhalif bir sanatçı mı, sokak şairi mi? dixon, çevresinin gözü ve kulağıdır.

devamını gör...
20. (Tematik)
earl partridge kansere yakalanmış ve ölüm döşeğinde bulunan bir televizyon yapımcısıdır. genç eşi linda onu kaybedecek olmanın üzüntüsü içindedir. earl'in son isteği uzun zamandır ayrı olduğu oğlu frank'i görmektir. ailenin hizmetçisi phil ikiliyi birayara getirmeye çalışır.
bu arada earl'in televizyon şovunun sunuculuğunu yapan jimmy'de ölümcül bir kanser hastasıdır ve kızı ondan nefret etmektedir. şovun eski yıldızlarından donnie de hayatının nasıl eriyip bittiğinin farkına varmış ve bunalıma girmiştir. film tüm bu karakterlerin hayatlarından kesitler sunar.

filmdeki oyuncuların birçoğu, görüntü yönetmeni, montajcısı ve set tasarımcısı yönetmen paul thomas anderson'ın 1997 yılında çektiği boogie nights filminde de görev almışlar.

çok geniş ve güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmde anderson ve görüntü yönetmeni elswit her zamanki çabuk geçişlere ve yakın planlara ek olarak bu filmde oldukça uzun sahneler de kullanmış. yine filmin ilk iki saatinde neredeyse her sahnede bir arkaplan müziği kullanılmış.

filmde, karakterlerin yaşadığı fiziksel kanser kadar, aile ve çevre ilişkilerindeki bozukluklar sebebiyle ruhlarını kemiren bir nevi kanser de anlatılıyor. başta tom cruise olmak üzere tüm oyuncular çok iyi. buarada kariyerinin en iyi rolünü kesen cruise bu filmde en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında altın küre ödülü ve yine aynı dalda oscar adaylığı kazandı. filmin üç saati aşkın süresi büyük bir risk olsa da, anderson bu riski lehine çevirmeyi başarmış ve çok başarılı bir filme imza atmış.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar