mağusa limanı

arap ali'nin öldürülüşünü konu alan ağıtın türküleştirilmiş hali. ingilizler tarafından öldürülmesi üzerine. ingilizlerin de arşivlerine geçen olay, ağıtın doğruluğunun göstergesi belki de.

ağıtın farklı bir formu da şöyle :

bohçamı aldım çıktım, karım dedi gitme.
ya gelirim ya gelmem sakın merak etme.
meyhaneye vardım üç konyak içtim,
düşmanları gördüm kendimden geçtim,
yedi süngü yedim sekizde düştüm.

uyan arabalim uyan uyanmaz oldum,
yediğin süngülere dayanmaz oldun...

meyhaneden çoktım yan basa basa
ciğerlerim döküldü kan kusa kusa
beni canımdan etti ah o mağusa

mağusa denizi limandır liman
yedi mil açığında yatırım aman
ağlarım inlerim yok mudur duyan

selâm edin anneme kına yaksın eline
ali’sini öldürdüler vaadı geldi yerine
üç çocuğum var benim alsın kendi evine
seniha’mı göndersin geri kendi köyünetürküde, uyan ali'm uyan uyan diyor ya, işte tam da oradan vuruyor. uyan ali'm.
devamını gör...
türkü.

şu an dinlemeye aşırı ihtiyacım olan türkü. abdal'daki ablanın sesiyle mükemmel yorumlanıyor bence. tam dinlendiren türkü. zihnim bombalanmış gibi yoruldum.
devamını gör...
aklıma ali ismail korkmaz'ı getiren türkü. insan dinledikçe utanıyor.

''beni öldürdende yoktur din iman
uyan alim uyan,uyanmaz oldun
yedi bıçak yarasına dayanmaz oldun ''

devamını gör...
türkünün hikayesi yürek burkar..

''türküyü yaratan olayın kahramanı arap ali, limasol’un arnavut mahallesinde oturan zenci arap mahmut efendi ile beyaz ırktan hatice hanımın oğludur. arap ali’nin bir erkek iki de kız kardeşi vardı. günümüzde hepsi rahmete kavuşmuştur.

arap ali, oldukça mert ve cesur bir türk gencidir. o, yemeyi ve içmeyi seven birisiydi. olayın geçtiği gün, mağusa’da gümrükteki işini bitirip biraz eğlenmek amacıyla bir meyhaneye gider ve içmeye başlar.

ingiliz askerleri de aynı meyhanede içki içerken arap ali’ye sataşırlar ve bu yüzden aralarında kavga çıkar.kavga esnasında arap ali’nin ingiliz askerlerinden sekiz süngü darbesi aldığı ağıttan anlaşılmaktadır.

yere yığılan ali, hemen orada can vermiştir. cenazesi memleketi olan limasol kentine getirilmiş ve kılınan cenaze namazından sonra türk kabristanlığına defnedilmiştir.

bu genç ve yiğit delikanlının ölümü o yörede öylesine etkili olmuştur ki adına ağıtlar yakılmış ve bestelenmiştir. böylece bu “ağıt-türkü”,günümüze kadar gelmiş, sürekli okunmuş ve söylenmiştir. ''

kerkük versiyonu..
ingiltere arşivleri versiyonu..
daha başka başka..
ama hikaye aynı öz aynı..

koray avcı versiyonu..

devamını gör...
ne çok severdim bu türküyü özellikle erkan oğur ismaik hakkı demircioğlu ikilisinden. onlardan daha güzel okuyan olamazdı bana göre.

bir televizyon haberi ile hiç tanımadığım bir kızın ardından günlerce gözyaşı döktüm. ha aslında duygusal bir insan değilimdir. gözleri o kadar güzel gülen, kot gömleğinin üzerinde kırmızı yazmasını açmış sıcacık bakan. şenay aybüke yalçın... yirmi iki yaşında ananı babanı bırakıp uzaklara gitmenin ne olduğunu bildiğimden midir, karne dağıtıp okuldan çıkarken ki sevinci aynı gün ben de yaşadığımdan mıdır, saplanmıştı işte içime acısı. dört tarafı hainlerle çevrili ülkemizin, içimizde ki hainlerin şehit ettiği güzel meslektaşım.

sonrasında çeşitli videolar dolandı onun sesinden bu türkü. o kadar duru o kadar yalın. sonra arkadaşları onun için kendileri okudu. her ikisini de dinleyince ayrı alemlere gidiyorum. bu akşam nedense aklımıza gelmişti. dinledik yad ettik, duamızı ettik...devamını gör...
arkadaşım şu an kıbrıs'ta. mağusa limanı'ndan fotoğraf paylaşmış, aklıma bu türkü düştü. düştükçe dertlendim, hüzün bastı yüreğimi.

bu hüzünle osmanlıca çalışabileceğimi sanmıyorum. hocam erteleyin sınavı lütfen.
devamını gör...
#6207399 söz konusu arkadaş benim * çok ifşa olasım geldi.

ödevimdir kendisi. ne zaman otursam başına inceden bir hüzün çöküyor içime, ödev mödev kalmıyor.
devamını gör...


kendi kendini gerçekleştiren kehanetine inanmazdım ta ki şenay aybüke yalçın"beni öldüren de yoktur din iman" diyene kadar... o kadar türküden uyanmaz olunacak bu türküyü mü buldun, taze yirmi yılın baharı?
ruhu şad olsun
devamını gör...
şems trio, iki kıymete eşlik etmiş: emel taşçıoğlu, hüseyin turan...
her zamanki şems trio tavrı, düşük ritim... kıyamıyorlar notaları hızlı hızlı geçmeye, hepsinin hakkı verilecek... çello mükemmel çalmış...

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar