mahalle bakkalına haber vermeden sigarayı bırakmak

duyacağınız iğneli lafları peşinen göze almaktır. her sabah uğradığınız bakkalınız hemen tezgaha koyar sigarayı sizin parayı çıkarmanızı beklerken başka müşteriyle ilgilenir ya da televizyona bakar fakat siz ezile büzele ya servet abla ben sigara almayacağım dersiniz örneğin, hemen gözlerini size diker, bıraktım ben sigarayı dersiniz gözlerini kısar önce ha öylemi sevindim der, fakat sevinmediğini siz biliyorsunuzdur çünkü sizin kullandığınız sigaradan bir yığın vardır rafta, mahalle sakinlerine aralıklarla sizden hayıflanır ve diğerlerine de bir şekilde olası bir bırakma girişiminin nasıl olması gerektiğinin bilgisini vermiş olur.
devamını gör...
bir winston box 6.5 tl hafta da 45,5 tl - ayda 190 tl yılda 2.300 tl'lik bir paradan bahsediyoruz. bu para bakkalımızın bir yıllık alımlarında can suyu olarak tabir edilen günlük nakit ihtiyacının bir kısmını karşılayan bir varlıktır. şimdi kendinizi bakkal yerine koyun sizin gibi bakkalları ihya eden 10 kişilik bir cenah olsun o mahallede her biri her gün bir paket sigara içiyor kanunu da sabit görelim. bu grup bakkala haftalık en az 460 tl civarı bir para bırakmakta. bu abimizin alacağı ekmek - süt ve diğer ürünlerin alım parası. siz aslında bakkalın bir ederi ve değerisiniz. bir anda bu mebla kesilse, bakkal gidip kredi mi çeksin?

sonuç: sigara sadece sağlığa zararlıdır , sen ekonomi için önemli bir enstrümansın. senin varlığın bu çarkın dönmesi için şart. şimdi hemen tövbe et ve git bir sigara yak ekonomiye can ver..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar