mahmud esad coşan

ömrünü ilim ve insanlığŸa hizmetle geçiren, bir güzel kul.

o Allahâ´ı çok sever, biz de onu.--- alıntı ---

14 nisan 1938 çanakkale doğŸumlu. eğŸitim hayatını istanbul'da vezneciler ilkokulu, vefa Lisesi orta ve lise kısmında sürdürdü. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi arap fars filolojisi bölümü'nde tamamladı. fars dili ve edebiyatı, ortaçağŸ tarihi ve türk islam sanatı sertifikaları aldı. ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi klasik dini türkçe metinler kürsüsü'ne asistan oldu. 1965 yılında doktor, 1972 yılında doçent ve 1982 yılında profesör oldu. 1971-72 yılları arasında yedek subay olarak askerlik yaptı. 1973 yılında aynı fakültenin türk islam edebiyatı kürsüsü öğŸretim üyeliğŸine, 1 yıl sonra da aynı kürsünün başŸkanlığŸına atandı. Emekli olduğŸu 1987 yılına kadar adı geçen kürsünün anabilim dalı başŸkanlığŸı'nı yürüttü.
bu arada hocası ve kayınpederi mehmed zahid kotku efendi'den aldığŸı tebliğŸ ve irşŸad görevini sürdürdü. eğŸitim, yayın, kültür, sanat, sosyal yardım alanlarında faaliyetlerin organizeli olarak sürdürülmesini ve yayılmasını sağŸladı. hizmet sınırlarını genişŸletti ve bu gayeyle dünyanın birçok ülkesine seyahatlerde bulundu.
4 şžubat 2001'de avustralya'da mevcut camileri teftişŸ amacıyla yaptığŸı bir seyahat esnasında henüz nedeni anlaşŸılamamışŸ bir trafik kazası sonucunda hakk'a yürüdü. istanbul'a getirilen naaşŸı eyüp sultan mezarlığŸı'na defnedildi.

--- alıntı ---

devamını gör...
ömrünü ilim ve insanlığa hizmetle geçiren, bir güzel kul.

o Allahâ´ı çok sever, biz de onu.--- alıntı ---

14 nisan 1938 çanakkale doğumlu. eğitim hayatını istanbul'da vezneciler ilkokulu, vefa Lisesi orta ve lise kısmında sürdürdü. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi arap fars filolojisi bölümü'nde tamamladı. fars dili ve edebiyatı, ortaçağ tarihi ve türk islam sanatı sertifikaları aldı. ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi klasik dini türkçe metinler kürsüsü'ne asistan oldu. 1965 yılında doktor, 1972 yılında doçent ve 1982 yılında profesör oldu. 1971-72 yılları arasında yedek subay olarak askerlik yaptı. 1973 yılında aynı fakültenin türk islam edebiyatı kürsüsü öğretim üyeliğine, 1 yıl sonra da aynı kürsünün başkanlığına atandı. Emekli olduğu 1987 yılına kadar adı geçen kürsünün anabilim dalı başkanlığı'nı yürüttü.
bu arada hocası ve kayınpederi mehmed zahid kotku efendi'den aldığı tebliğ ve irşad görevini sürdürdü. eğitim, yayın, kültür, sanat, sosyal yardım alanlarında faaliyetlerin organizeli olarak sürdürülmesini ve yayılmasını sağladı. hizmet sınırlarını genişletti ve bu gayeyle dünyanın birçok ülkesine seyahatlerde bulundu.
4 Şubat 2001'de avustralya'da mevcut camileri teftiş amacıyla yaptığı bir seyahat esnasında henüz nedeni anlaşılamamış bir trafik kazası sonucunda hakk'a yürüdü. istanbul'a getirilen naaşı eyüp sultan mezarlığı'na defnedildi.

--- alıntı ---

devamını gör...
kaza yaptığı haberini televizyondan duyduğum zaman gözlerimde biriken yaşlara engel olamamıştım.
esad coşan manevi olarak rabıtam olmasa bile sevdiğim saygı beslediğim bir şahsiyetti.
vefatından sonra hiç bir şey eskisi gibi olmadı zaten.
devamını gör...
rahmetli iskenderpasa dergahi hocasi. mehmed zahid kotku hazretlerinden el almis olup iskenderpasa'da yaptigi hadis dersleri ile meshur olmustur. iskenderpasa'da iken izledigi yontem turk tasavvufuna yeni bir yol getirmis olup etrafina universiteli gencleri toplamistir. kabri eyup mezarligindadir.
devamını gör...
eksikliğini hissettiren; özlenen bir Allah dostudur..
geride vakıflar, okullar, talebeler, öğretmenler, kitaplar, dergiler, sohbetler bırakmıştır ama yine de yeri doldurulamamıştır..
devamını gör...
türk siyaseti üzerinde önemli etkiler olmuş kişilik. mütedeyyin kesimlerin merkez sağ partilerin geleneksel oy deposu olma potansiyelinden çıkıp siyasette ana akımı teşkil etmelerinde esad coşan'ın yönlendirmelerinin büyük katkısı vardır. yeşil sermaye diye kategorize edilen islami finans kuruluşlarınn, kar zarar ortaklıklarının vs. kurulmasını teşvik etmiştir. bugün akp'yi ortaya çıkaran siyasi-ekonomik-fikri iklimin oluşmasında büyük pay sahibi olduğu söylenebilir.
devamını gör...
bu dünyada dini gibi temiz yaşadı
fakat bu dünyadan dünyaya yakışacak bir karanlıkta ebedi aleme göçtü
ölümünün üzerindeki sır perdesi hâlâ aralanmamış , trafik kazasıyla adam öldürtme modasının ilk kıurbanlarındandır zannımca
islam alimi , büyük düşünür.mekanı cennet olsun
devamını gör...
Allah rahmet eylesin.bir sohbetinde "ailesi düşmanın eline geçecek bir müslümanın, onları öldürmesine cevaz varmıdır.bunları sormak lazım.savaş zamanında kimseyi bulup soramazsın" dediğini işitmiştim.bir hocaefendinin böyle birşey söylemesi beni şoke etmişhttp://ti.genelde böyle şeyler konuşulmaz malumunuz.açıkcası çok hoşuma gitmişti.geç tanıdığım için üzgünüm.mekanı cennet olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar