maksim gorki

sanat dünyasında gorki takma adıyla tanınan yazarın asıl adı aleksey maksimoviç peşkov'dur. "ana" ve "muhbir" adlı romanları muhakkak okunmalıdır.
devamını gör...
“tanrı zenginin hiç aklına gelmiyor
korkunç hesap gününü düşünmüyor
yoksul onun ne dostu, ne de kardeşidir
o yalnızca altın biriktirmeyi düşünür
oysa o altınlar, ona cehennemde kızgın birer kor olacak”

[gorki]
devamını gör...
28 mart 1868’de rusya novgorod’da (bugünkü adı gorki) doğdu. 14 haziran 1936'da moskova'da yaşamını yitirdi. asıl ismi aleksey maksimoviç peşkov. çocukluğu astrahan'da geçti. nakliyecilik yapan babasını 5 yaşındayken kaybetti. annesi yeniden evlenince doğum yeri olan novgorod'a döndü. anneannesi ve büyük babası tarafından büyütüldü. yalnızca birkaç ay okula gidebildi. 8 yaşında çalışmaya başladı. bu sayede rus işçi sınıfının yaşamını yakından tanıdı.


bir gemide bulaşıkçılık yaparken okuma merakı sardı. yoksullukla ve acıyla dolu bir hayat sürdüğü için rusça'da "acı" anlamına gelen "gorki" takma adını aldı. ilk gençlik yıllarını kazan'da geçirdi. intihara kalkıştı, bir serseri gibi bütün rusyayı dolaştı.


eserleri:

foma
ana
halk düşmanı
matveya kojemyakin
klim samgin'in hayatı
artamonovlar
küçük burjuvalar
benim üniversitelerim
çocukluğum
ekmeğimi kazanırken
tolstoy'dan anılar
güncemden yapraklar
devamını gör...
5 yaşında yetim, 7 yaşında evsiz, 10 yaşında ninesinin dilenciliğine tesadüfen tanık olması ve bilge ninesinin açlıktan ölümüne..
yaptığı işer arasında
marangozluk
bulaşıkçılık
inşaat ameliliği
fırıncılık
(intihar girişimi)
demiryolu işçiliği
gazatecilik
yazarlık
sosyalist parti danışmanlığı
ihtilalcılık vardır.
nihayetinde eserlerini yazabileceiği italyada görkemli bir villa sahipliği, üç beş defa hapishaneye düşmüşlüğü ve ardında doğduğu şehre ismi verilen büyük insan, aşmış insan, acılı insan...

not: bu yazarın sefil bir hayattan kocaman bir kariyere gidiş yolunu biraz uçuk gelecek belki ama hiç aşık olmamasına bağlıyorum. kitapları ve anneansinden beslendiği masallar haricinde.. 'aşkı tanıyan bir kadın, asla aşktan azına razı olmaz ! sahibi olamayacağı boş sevdalarda kiracı kalmaz ' gibi güzel bir sözde sarfetmiştir.

biyografileri mutlak okunası ve okutulasıdır : çocukluğum, ekmeğimi kazanırken ve benim üniversitelerim.
devamını gör...
zevk veren yazarlardan. otobiyografilerinden olan ekmeğimi kazanırken ve benim üniversitelerim kitabın kebabı gibi enfestir.

hayatı çile ve fakirlikle geçmiştir. bizde sözböyle sanıyordum fakirsen kafirsindir. ortadoks rusyasında bu parametre daha keskinmiş meğersem. 11 yaşında tamamen öksüz kalmıştır. 8 yaşında çalışmaya başlar. bulaşıkçılık, bekçilik, fırıncılık, amelelik yapar. kitap okuma şevkini bu yaşlarda rus insanının tipik özelliklerini gözlemlerken yakalar. öyleki tencereyi ayışığına tutarak okuduğu kitapların sayısını hatırlamadığını söyler. fakirlik ve açlıktan usanır ve intihare yeltenir ne varki kurşun kaderle anlaşırcasına onu öldürmez ve yeryüzünün en büyük yazarlarından biri yapar. rus devrimine katkısı büyüktür. kitaplarında kullandığı mahlas olarak kullandığı ''gorki'' ismi devrimden sonra bir şehre verilecektir.
devamını gör...
çorbacı adında bir kitabı var. galiba dünyada maksim ve ben dışında bu kitaptan haberi olan kimse yok. tek okurunun ben olduğumu düşünüyorum. hiç güzel değil zaten bu yüzden şaşkınlık içinde de değilim.
devamını gör...
''zor bir hayat yaşayanlar, sefaletten ezilenler, haklarından mahrum olanlar, zenginlerin ve onların uşaklarının kölesi olanlar, hepsi kendileri için hapislerde çürüyenleri işkenceye, ölüme gidenleri takip etmelidirler. onlar hiç bir şahsi çıkar gözetmeksizin herkes için mutluluk yolunun nerede olduğunu gösteriyorlar, bunun çileli bir yol olduğunu açıkça söylüyorlar. onlar hiç kimseyi zorla sürüklemezler, ama bir kere onların saflarında yer aldınız mı, artık ayrılmazsınız, çünkü haklı olduklarını, bu yolun en iyi yol olduğunu, başka yol olmadığını görürsünüz.''

bu ifadeleri ana adlı şaheserinde geçmektedir..
kendisi de zor şartlarda büyümüştür eyvallah ama burada vurguladığı şey anarşizm mi, ideal toplum mu? bilemedim!
devamını gör...
rus klasikleri içinde okuduğum ilk kitap maksim gorki'nin ana isimli romanıydı. betimlemeleri müthiş ve o kadar gerçekçi ki kitabı okurken ne oluyorsa gözünün önünde oluyor. yaşanmış hikayeler kitabı da çok başarılı. ölümünün de şaibeli olduğu söylenir. her ne kadar stalin'i desteklese de öldürüldüyse eğer stalin öldürtmüştür.
devamını gör...
"yalan olduğunu bilsen dahi inanacaksın insanoğluna, yani dinleyeceksin onu, niçin yalan söylediğini anlamaya çalışacaksın. bazen yalan, insanın özünü gerçeklerden daha çok açığa vurur.."
m.gorki
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar