mal bulmuş mağribi

doğu'nun ve dünya üzerinde yeni keşfedilen yerlerin zenginliklerini alavere dalavere, garp kurnazlığı, zulüm ve de fitne fesat kullanarak ele geçirmek isteyen ortalama batılının hevesini artıran bir durum gördüğünde takındığı tavır için söylenmiş atalar deyişi...

parayı görünce ellerini ovuşturan yahudiyle kankadır.
devamını gör...
genelde atılması ve saldırması çokça eleştirilse de sevilmesi gereken, değerli dost. seni anlayışla karşılıyoruz mal bulmuş mağribi dostumuz.
devamını gör...
mağribi batılı demektir. tabi eski zamanlarda biz zengin onlar fakir iken bir mal bulduklarında taşkınlık yapıp çekirge sürüsü gibi atlıyor, yağmalıyorlardı. günümüzde ise maalesef işler değişti. onlar zengin biz fakiriz ve batıya bağımlıyız.

tanım: güncellenmiş hali mal bulmuş meşrikî olması gereken deyim.
devamını gör...
mal bulmuş batılı anlamına gelir. en son gezi parkı olaylarındaki batılı tavrını açıklar. bbc mesela. cnn ya da. alman medyası aynı şekilde. sanki occupy wall street'te bunların 10 katı yaşanmadı, insanlar ölmedi. sanki londra, paris alevler içinde kalmadı. ikiyüzlülük, yalan dolan, şerefsizlik..

bugün kan dökülsün, insanlar ölsün diye provokasyon yapan 4 ajan yakalandı ingiliz, fransız, abd ve yunanistan vatandaşı olan. diplomatik pasaportları varmış şerefsizlerin.

ders almak gerek.
devamını gör...
mağriplinin paradan başka bir şeyi tanımayan ham yobaz halini ifade etmek için kullanılmış bir sözdür.. günümüzde zihniyet olarak mağripli olanların aynı şeyi yapmaya devam etmekde olduğunu görebiliriz.. örneğin suriyede ölenler için tek kurşun atmayan arapların konu yemen olunca harekete geçmesi gibi..
devamını gör...
eline önemsiz bir şey, bir mal mülk, kimi zaman kıytırıktan bir yetki, mevki - makam geçtiğinde ne oldum delisi olanları, kendini matah birşey sananları ifade eder.
böyle bir büyüklenirler, önemli adam pozlarına bürünürler, kuraldan fazla kuralcılıkları tutar falan...

özünde karakter hamlığından muzdariptirler. egolarını böyle ehemmiyetsiz metalar üzerinden tatmin ederler... Allah ıslah etsin ne diyeyim.
devamını gör...
mağrip ülkeler: cezayir, libya, moritanya, fas, tunus, batı sahra gibi kuzey afrika ülkeleri.

mal bulmuş mağribi ile ilgili tdk. tanımında bir manipülasyon var. güvenmiyorum ben tdk tanımına. şöyle açıklıyor tdk : "büyük bir

zenginliğe kavuşmuşçasına aşırı sevinç ve coşku ile" anlamında kullanılan bir söz.

bu deyimde bir aşağılama seziyorum, aç gözlülüğü imleyen bir aşağılama, bu manada ırkçı bir deyim olduğu söylenilebilir kanımca.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar