malatya

doğu anadolu bölgesinin batı kısmında yer alan, kayısısı ile ünlü şehir. türkiye'de taze kayısı üretiminin %65'ine, kuru kayısı üretimin %95'ine sahip olmasıyla dünyada kayısı üretiminde öndedir. bunun yanında dünya genelinde de yaş kayısı üretiminin %10-15'i, kuru kayısı üretiminin %65-80'i malatya'da gerçekleştirilmektedir.
devamını gör...
kaliteli kayısısını malatyalılardan başka memleket mensuplarının yemesi şansa kalmış, dış memleketlerin ve obama'nın kayısı tedarikcisi il. bir de türkiye'nin kaderini defalarca değiştiren tek il.
devamını gör...
malatyaya güzel memleketim diyen yazarın cografya hocasına selam eder baska bir memleket görmesine fırsat tanınmadan yetiştirildigi içinde ebeveynlerine küserim.

malatya bütün bütcesini içine kapandıgı kabugu kırılmasın diye harcamakta. zaten malatyadan göç eden kimsenin tekrar malatyaya döndügü görülmemiştir.
devamını gör...
"olmayasın üç beldenin birinden; darende, divriği, gürün'den."aklıma geldi de yazdım yoksa darende'nin dışındakiler benim memleketimin ilçeleridir.çok ta iyi insanlardır gürün ve divriğili tanıdıklarım.artık kimin başına ne geldi de söyledi bilemem.
devamını gör...
güzel memleketim. insanoğlunun yerleşik hayat belirtilerinin ilk izlerinin olduğu yerlerden
haçlı seferlerinde bile kaleyi düşürmeyen yiğitlerin olduğu diyar
enteresandır ama bizim oralarda neredeyse bütün meyve ve de sebze yapraklarından sarma yapılır ki tadına doyum olmaz
en son gördüğümde bıraktığım şehrin ciddi bir değişim geçirdiğiydi
aşağıya yöremize ait bir türkü derc ettim vesselam

boran geldi kış geldi
sefa geldi hoş geldi
yar yar yar yar

kar yağar kar üstüne
yâr sevmem yâr üstüne
yar yar yar yar

kar yağar alçaklara
dökülür saçaklara
yar yar yar yar

kar yağar lapa lapa
malatya'nın dağına
yar yar yar yar
devamını gör...
üstüne ölü toprağı serpilmiş şehir.içinden iki cumhurbaşkanı, sayısız siyasetçi,sanatçı ve fikir adamı yetiştiren şehir şimdi futbol takımlarına sahip çıkacak doğru düzgün bi yönetici bile bulamıyor.bu sene şehrin iki profesyonel futbol takımı da daha sezon bitmeden bulundukları ligden bir alt lige düşmüş durumda.
devamını gör...
askerliğimi malatya'da yaptım. kiğılı pasajındaki fidan kitabevi, miş miş parkı, hürriyet parkı güzeldi. ikinci kara havacılık alayını unutmuyorum hiç. iyi dostlarım oldu hep. bir de kernek parkında ikindi üzeri namaz kılıp parkta camiye nazır iskemlelere yayılmak unutulmaz şeylerdi benim için.
iyi entellektüelleri var malatyanın ayrıca. sait çekmegil mesela.
ayrıca edebiyat kültür sanat dostları, abdurrahman ekinci ve bünyamin gülbay'ı hep dostlukla anarım. harbi adamlardı vesselam. hikayeci mustafa şahin ve yine hikayeci sadık yalsızuçanlar ve şair cafer turaç sevilen edebiyatçılardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar