malcolm x

şŸan Allah'a özgüdür. benim olan tek şŸeyse, günahlarımdır. sözuyle beni benden almışŸ amerikan müslümanlarının lideri. amerikadaki zencilerin kurtuluşŸ önderi, idolumuz.
devamını gör...
amerika'daki müslümanların yol göstericisi olmuş siyahi liderdir. ama ne yazıkki kendisi amerikan ırkçıları tarafından suikaste uğrayarak şehit edilmiştir.
devamını gör...
hacca gittikden sonra adını hacı malik el-åžahbaz olarak değiştiren. abd'de müslümanlığın yaygılanşmasında büyük payı olan, halk idolü. 1952de girdiği siyah müslümanlar hareketini 21 şubat 1965 yılında kendini müslüman olarak tanıtan 3 siyah tarafından vurularak sonlandırdı. ölümünün ardından bir çok spekülasyon ortaya atıldıysada onu vuran 3 siyah suçlamaların düşmesiyle beraber serbest kaldılar

(bkz: norman butler)
(bkz: thomas johnson)
(bkz: talmadge hayer)
devamını gör...
1965 yılinda bir suikast sonucu şehit edilmiş abd de islâm ın yayılmasında çok önemli bir yeri olan ve zulme karşı başkaldırının sembolü müslümanların çekilmiş kılıncı.

'bir taş at
bir taş daha at
bir şiir ateşle
bir yumruk yükselt
sesini yükselt
bir çocuk yetiåžtir
bir maske tak
duvara bir slogan yaz
åžehitleri an
bir hayal kur
bir barikat kur
tarihine sahip çık
sokaklara sahip çık
bir slogan at
bir kurşun at
bir tohum ek
bir ateş yak
bir cam kır
terle
sahte belge düzenle
bir bildiri bastır
bir kanun kaçağını barındır
bir yara sar
bir dosta sevgi göster
silahını temizle
hakikati söyle
bir miting düzenle
arkanı kolla
gökyüzüne bak
iz bırakma
işçilerden öğren
bir yoldaşa öğret
bir hücreyi ziyaret et
bir savaåž esirini kurtar
fbı'ın gizli dosyalarını çal
kendi kalbini çal
parolayı aklında tut
bir aynasızı silahlandır
bir füzeyi çalışmaz hale getir
bir fıkra anlat
bir plan yap
bir ümit ışığı gör
ismini değiştir
bir teoriyi test et
bir dogmaya meydan oku
korkunu kullan
bir damla gözyaşı akıt
haritayı incele
hainlerle hesaplaş
ağırlığını hakkıyla taşı
biraz daha ağırlık kazan
sevmek için mücadele et
sevdiäžini bir daha söyle
sınırı aş'
devamını gör...
asıl adı malcolm little olan siyahi lider. gençlik yıllarında hapse düşmesiyle kütüphaneye kapanmış ve üniversiteye gitmemesine rağmen kendini yetiştirmiş özellikle kökeni hakkında araştırmalar yapmıştır. beyazlar amerikan zencilerinin atalarını köle olarak kullanmak için afrika'dan getirdiği sırada afro amerikalıların aileleri paramparça olmuştu. bu yüzden bir çok amerikan zencisinin ataları belli değildir. malcolm x atalarının sömürülmesini ve kayıp olmasını protesto etmek için hapishaneden çıktıktan sonra soyadını x olarak değiştirmiştir.
devamını gör...
"siz onların (bd) okullarında okudunuz;onlar sizden neler öğrenmenizi istediyse onları öğrendiniz. ben sokaklarda okudum, hapishanelerde okudum; zaten gerçekler oralarda öğrenilir." sözüyle bence günümüze de ışık tutan, emsali bulunmayan bir mantık adamı. (bd:beyaz derililer)
devamını gör...
"sd'ler önce kendi birleşik cephelerini kurmadıkları sürece, sd davası dışardan hiçbir destek göremez". hacı bektaşi veli'nin de dediği gibi "gelin canlar bir olalım. diri olalım. iri olalım"
devamını gör...
islamı kullanarak kendilerini palazlandıran tiplerin aksine, gerçek islamı anlatarak, aslında son peygamberin hz muhammed olduğunu o zamanki islam ümmeti lideri elijah muhammed'in sahte bir peygamber olduğunu, onun gerçek islamı anlatmadığını, islamın elijah'ın iddia ettiği gibi sadece zencilere değil beyazlarda dahil tüm insanlara gönderildiğini anlatarak zenci müslümanları aydınlatmış ve bu nedenlede tekerine çomak soktuğu eski örgütünün ölüm listesine girmiştir.. bazı komplo teorilerine göre de abd deki gizli devlet örgütlerinin işbirliği sağlanarak bir konferans sırasında şehid edilmiş kahramandır.


devamını gör...
"kimse size özgürlüğü veremez. kimse size eşitlik, adalet ya da başka bir şey veremez. erkekseniz gidin ve kendiniz alın'' sözünün sahibi yolu yolumuz olan devrimci müslüman.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar