maliyet muhasebesi

muhasebe öğŸretmenliğŸi, iktisat, işŸletme gibi bölümlerin en zor derslerinden birisi olarak gösterilir.

bir birim mamülün gerçek maliyetini bulmak için çeşŸitli yöntem ve teknikleri ve bu yöntem ve tekniklerin muhasebeleşŸtirilmesini izah eder. göründüğŸü kadar basit olmadığŸı dersin içine girince anlaşŸılır.

misal olarak; bir birim keçeli kalemin maliyeti hesaplanacaksa;

bu kaleme etki eden tüm giderleri madde madde ve kalem kalem birim başŸına düşŸen maliyetini bulmak zorundasınız.

o bir birim kaleme ne kadarlık elektrik tüketilmis, kaç dakika işŸçiler vakit ayırmışŸ, bir birim kalemin işŸçilik maliyetinedir?

bir birim kalemin keçesinin maliyeti nedir. bir birim kaleme düşŸen mürekkebin maliyeti nedir. bir birim kaleme tüketilen plastiğŸin maliyeti nedir ve aklınıza gelebilecek tüm maliyet unsurlarının bir kalemin maliyete yüklenilmesi ve daha sonra satışŸa sunulması.

devamını gör...
muhasebe dersleri arasındaki en zorudur. bir kerede geçenler mezun olduklarında direk yeminli mali müşavir olarak işe başlıyorlar zaten. hatta yüz alanların sayısının çok az olduğu ve hepsinin maliye bakanlığı yaptığı söyleniyor. ben onların yalancısıyım.
devamını gör...
ürünün maliyetini doğru olarak bulmak kar/zararı tespit etme açısından çok önemlidir. genel anlamda ürünün maliyetini üç unsur oluşturur. bunlar; hammadde, işçilik ve üretim giderleridir.

ürünün maliyetini bulurken ürüne direkt olarak yüklenebilen hammadde ve işçilik dışında endirekt olarak yüklenmesi gereken giderlerin (örn. üretimde kullanılan elektrik) ve birim giderlerinin (bakım onarım vs. ) ürünlere doğru bir biçimde paylaştırılmasını sağlayan muhasebenin önemli bir alanıdır.
devamını gör...
en bilinen temsilcisi profösör dr. mevlüt karakaya'dır. gazi üniversitesi ticaret ve turizm fakültesinde hoca olup daha önceden toprak mahsülleri ofisinin genel müdürlüğünü yapmış zannederim şu an da siyasete de girmiş bulunmakta. bu işi bilen iki hocadan bir diğeri de nalan akdoğan'dır.
devamını gör...
10 ana konudan müteşekkildir. bu konuların yarısı kolay, kalan yarısı da zordur malesef. kolayların hepsini bilmeli, zorların da yarısını bilmesiniz ki karşılaştığınız sınavları geçebilesiniz.
devamını gör...
işletmede üretilen mamül ya da hizmetin maliyet fiyatının saptanması, işletme giderlerinin denetimi, fiyat incelemeleri ve satış fiyatlarının belirlenmesinin oluşturduğu muhasebe dalı.
devamını gör...
şu anda trt ekranlarında futbol arenasında, detaylı örneklerle verilen ders. çok faydalı genç arkadaşlarım. futbolculara verilen paraları kıyaslayarak, üst düzey bir ders veriyorlar.
devamını gör...
fakültede kaldığım dersti. mezun olup öğretmen oldum. lisede en iyi anlattığımız ders oldu. elhasıl neyin sıkıntısını çok çekerseniz o konuda ileride daha da iyi oluyorsunuz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar