geçtiğimiz cumartesi günü 4 saatliğine mahkumu olduğum cezaevi. öğlen 2'de girdim, akşam 6'da tahliye oldum. şikayetçi şikayetini geri alınca tutuklu yargılamadan yırttım. neyse konumuz burası.

daha önce hiçbir adli vakaya karışmadığım için cezaevlerinin durumlarıyla alakalı da bir bilgim yoktu. bizzat gidip gözlerimle gördüş oldum* açık cezaevi olduğu için hafif suçlardan gelenler kalıyor, ya da kapalı cezaevinde uzun süre kalıp bir suça karışmayan insanlar son aylarında cezalarını burada çekiyor. mahkumların koğuşlarda bıçak, makas gibi kesici eşyalar kullanması dahi serbest. her koğuşta lcd televizyon ve lig tv'sine kadar mevcut. oldukça büyük bir yemekhanesi mevcut. akşam yemeği 5 sayımından sonra oluyor. ben yemeğimi tam almaya gittiğimde tahliyem gelmiş. yemekte ıspanak ve mantı vardı, mantıyı henüz tadamamıştım ama ıspanağın lezzeti fena değildi. yemekhanenin yanında baya büyük bir marketi var. markette sigarasından tut bir sürü gıda ürünü mevcut. normal bir market gibi. zaten özel bir şirket işletmesini almış sanırım. ankesörlü telefonlar içeride mevcut ve mahkumlar istediği gibi kimseye birşey söylemeden her saat bunları kullanabiliyor. paran varsa al 10 saat konuş kimse bir şey demiyor. git istersen günde 10 kere duş al ona da karışan eden yok. örgün öğretim görüyorsan eğer gündüz okula gidip dersin bittikten sonra tekrar cezaevine geliyorsun. gelmezsen yakalandığında cezası kapalı cezaevine gönderiyorlar. akşam 8'e kadar ön taraftaki ana bahçeyi kullanabiliyorsun, gece 12'ye kadar da ondan daha küçük olan arka bahçeyi kullanabiliyorsun. ön bahçede oldukça büyük bir kütüphanesi mevcut ve aradığınız çoğu kitabı bulacağınızdan eminim. aöf öğrencisiyseniz kayıtlarınızı, tüm işlemlerinizi buradan yaptırıyorsunuz. her mahkuma bir iş veriyorlar ve işini yapmayanları başka bir yere sevk ediyorlar. yani burada kalmak için çalışıp işinizi yapmanız lazım. kimi yemekhaneye veriliyor, kimi elektrik işlerine bakıyor, kimi boyasını bilmem nesini. herkes mesleğine göre bir iş yapıyor. binada bir sıkıntı olduğunda dışarıdan biri gelmiyor yani, içeride halledecek biri illa çıkıyor. zaten her meslekten, yaştan insan var içeride. gardiyanlar kesinlikle size iyi davranıyor. hatta gözlemlediğim kadarıyla çok yakın arkadaşlık ettikleri mahkumlar da var. duvarları öyle tellerle örülü falan değil. hatta beni teslim eden polisler yürüyerek geçen gün birinin kaçtığını anlattı. teslim edecek polisler içeride evrakları hazırlarken adam yürüyerek çıkıp gitmiş, olan kaçıran polislere olmuş, açığa alınmışlar. tek sıkıntısı kapasitenin iki katı mahkum var. mahkumlar illa koğuşlarda yatacak diye sıkmıyorlar o yüzden. sayım saatlerinde anans yapılıyor ve o saatte koğuşlara geçiyorlar. yer yataklarında, yemekhanede, koridorda yer yatağında falan yatan çok kişi var. beni verdikleri b10 koğuşunda 4 ranza vardı. yani 8 kişilik ama benle birlikte 14 olmuştu. kalsaydım eğer yer yatağında yatacaktım.

devamını gör...
açık cezaevi dışında kapalı ve çoçuk cezaevide bulunan l tipi diye tabir edilen ceza infaz kurumu . an itibariyle 10 bin kişi civarı bir nüfusu bulunmaktadır.genelde adli tabir edilen dolandırıcılık,cinayet,yaralama gibi suçlardan hüküm giymiş yahut tutuklanmış vatandaşlar yada yabancı suçlular bulunmaktadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar