manchester united

demiryolu i$çileri tarafından kurulan kulüp. sonrasında dönem dönem avrupayı sallayan ba$arılara imza atmı$lığŸı mevcuttur. tarihinde talihsiz bir kaza sonucu bir çok futbolcusunu kaybetme gibi bir $anssızlık da bulunur.

20 küsür yıldır takımın teknik patronluğŸunu sir alex ferguson yürütmektedir. Ba$arı ve istikrar denildiğŸinde ilk akla gelen isimlerdendir.

Türk takımlarından bazılararıyla hiç iyi geçmi$i bulunmamaktadır bu kulübün. Zira kendilerine 62''den tav$an yapmayı öğŸretmi$tir.

Futbol'da 10 numara olmak bir ekolken, manutd'de 7 numaralı formayı giymek herkesin harcı değŸildir. Zira eric cantona, david beckham, cristiano ronaldo son dönemlerde bu formayı ta$ımaktadır. old trafford takımın sahasıdır.

Ayrıca 1999 yılındaki cl finali ile futbolun 90 dakika olduğŸunu dünya üzerindeki herkese kanıtlamı$ kulüptür.

diğŸer söylemleri için;
(bkz: red devils)
(bkz: manutd)


ayrıca;
(bkz: old trafford)
(bkz: the theatre of dreams)
devamını gör...


--- alıntı ---
Manchester United F.C., İngiliz Futbolunun en başarılı kulüplerinden biridir. Özellikle son senelerde gösterdiği çıkışla uzun süre rakipsiz kalmış ve pek çok şampiyonluk kazanmıştır. İç saha maçlarını Manchester 'da Old Trafford'ta oynayan takımın toplam 18 Premier League Şampiyonluğu, 1 Kupa Galipleri Kupası, 1 Uluslar Arası Şampiyonluğu ve 2 Avrupa Şampiyonluğu başarısı vardır. Takımı 23 yıldır Sir Alex Ferguson çalıştırmaktadır. 1986 yılında geldiği bu takımda aralıksız görev yapmıştır. Takım, Red Devils(Kırmızı Şeytanlar) olarak bilinir. Takımın 3 rengi vardır. Kırmızı-Siyah-Beyaz renkleri kullanırlar. Forması sırayla ev sahibi renkleri kırmızı, beyaz, siyah deplasman ise siyah ve beyazdır. Şampiyonlar ligi kupasını 3 kez kazanmıştır.

--- alıntı ---

devamını gör...


--- alıntı ---
İlk olarak Newton Heath F.C. adıyla 1878 yılında kurulan takım işçilerin bir kulübü olarak kurulmuştur. Finansal sorunlar üzerine 1902 yılında bir işadamı tarafından satın alındı ve adı Manchester United olarak değiştirildi.

--- alıntı ---

devamını gör...
ikinci dünya savaşı sonrası takımın başına sir matt busby'ı getiren takım çok iyi bir kadro kurmuş ve 1956 ve 1957'de üstüste iki şampiyonluk kazanmıştır. ancak şok edici bir gelişme olmuş ve münih'de takımın uçağı düşmüştür. takımın 8 oyuncusu bu kazada ölmüş ve birçok oyuncusu sakatlanmıştır (6 åžubat 1958). herkes takımın çökeceğini düşünürken busby sakat oyuncularından ve gençlerden yeniden bir rüya takım kurmuş ve 1965 ve 1967 iki kez ingiltere åžampiyonu olmuş ve 1968 'de avrupa kupası'nı kazanan ilk ingiliz takımı olmuştur.
devamını gör...
futbol kulüpleri içinde en başarılı halka arzlardan birini geçmiş dönemlerde gerçekleştiren manchester united hisselerine 2005 yılı içine amerikalı işadamı malcolm glazer sahip olmuş, taraftarlarca yoğun bir şekilde protesto edilmiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar