manda yoğurdu

alsas'da ismini şuan hatırlayamadığım küçük bir kasabada bu lezzeti ilk defa tatmıştım.
o günden beri aynı lezzeti arıyorum, henüz bulamadım.
devamını gör...
öyle güzel öyle beyazdır ki anadoluda bazı pazarlarda kem göz değmesin diye üstüne 3-4 tane çörek otu atılan yoğurt cinsidir. kömüş dururken insanlar neden inek besler hala anlamış değilim. belki de hollandanın oyunlarıdır bilemedim şimdi.
devamını gör...
kuru madde oranı çok yüksek olan manda sütünden imal edilmiş yoğurttur ki kıvam lı ve sert oluşundan dolayı damağa çalınarak yenilir. bundan 20 sene önce bartın'a gittiğimde şef garson oğlum ordan taş gibi bi yoğurt getir diye nida eylemişti. taş gibi yoğurt meğer ki manda yoğurdu imiş. mandanın öyle mübarek bir hayvan ki derisinden kıspet, yürek zarından rebab, boynuzundan başpare, etinden sucuk, sütünden kaymak ve yoğurt imal edilir.
devamını gör...
yediğiniz de, bu yoğurtsa önce ki yediklerimiz neydi demekten kendinizi alamayacağınız, üretimi giderek azalmakta olan, mutlaka tadılması gereken nimet. uzun zaman oldu yemeyeli özledim epey.
devamını gör...
alıcıların camış yoğurdu, satıcılarında camız yoğurdu diye tabir ettiği yoğurt.
üst kısmında bir parmak kadar kaymak bulunur. alt tarafları da aşırı koyu ve katıdır. satıcılar kaşık saplanmıyor diye bu katılığı tabir ederler. bu konuda haklılık payları yüksektir. rengi de çamaşır deterjanı reklamındaki en beyaz renge çok yakındır.
tad olarak manda yoğurdu > köy yoğurdu > evde mayalanan yoğurt > bakkaldaki hazır yoğurt sıralaması yapılabilir. fiyatı da bu sıralamadaki gibi alternatiflerinden çok daha pahalıdır.
devamını gör...
servis edilen restoranlarda ters çevirilip birkaç kez masaya vurulur ki yoğurdun katılığı müşteriye ispatlansın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar