manevi hastalıklar ve tedavileri

etkinliğimize hoşgeldiniz. hamza yusuf’un kalbin simyası adlı kitabına başladım geçen gün. yazar her bir başlık altında manevi bir hastalığı tanımlıyor, alternatif çözüm önerisi sunuyor. ben de dedim ki, neden sözlükte güzel bir etkinlik olmasın.

şimdi dostlar, şöyle yapıyoruz:
herkes bir tanıma 37 ile 265 arasında bir sayı yazıyor, ben de o sayfadaki yazıyı yeni bir tanımla yazıyorum.

ders arası verdiğim küçük etkinliğe iştirak buyurunuz please. *
devamını gör...
bağzılarına göre manevi hastalıktan kast işsizin iş bulma istediği, bekarın evlenme isteği, evsizin ev alma isteği, yayanın 2. el külüstür bir araba alma istediğidir ve bu hasdelikler büyük mutasavvuf alimlerince tedavi edilir.

zincir market ve işletme kuran patronun, farklı bir sektöre girerek daha çok kazanma ve büyüme arzusu bir hastalık değildir. çünkü dergahlar ve kur'an kursları patronların verdiği sadakalar sayesinde sahiplerine ekmek , pardon, dönmektedir.
devamını gör...
syf. 80-83
@düzgoji

hastalık: fakirlik korkusu

alimlere göre bu korkuyu beslemek bakara suresi 268’deki gibi buyuran cenab-ı Allah’a karşı suizan barındırmakla eşdeğerdir. şeytanın taktiklerinden biri şudur: şeytan, insanları her şeyin ellerinden gideceği korkusuyla o kadar oyalar ki insanlar çaresizlik içinde paralarına sarılırlar ve muhtaç kimseleri yardımdan ve kendilerini, Allah yolunda infak etme nimetinden mahrum bırakırlar.

tedavisi

fakirlik korkusunun çaresi, Allah hakkında hüsni zanda bulunmaktır. rezzak olan Allah hakkında güzel düşünceler besleyen kişiler, o’nun hakkında kulaklarına gelen sinsi fısıltılardan ve yersiz korkulara sevk eden kurnazca tahriklerden kurtulabilirler. “


-hocam, bunlar benim ilgili sayfalarda altını çizdiğim satırlardı. fakirlik korkusu taşımaktan rezzak olan Allah’a sığınmayı unutmayın lütfen.
devamını gör...
(#6795896) ben çoklu isterim. 157-159-197. beni izleyen herkese selam ederim. *

kalbin simyası hala daha okuyamadığım ama merak ettiğim bir kitap. bu vesile ile içeriği daha iyi inceleme fırsatı bulmuş olacağım için çok hoşuma gitti. bir arkadaş bir alıntı yapmıştı, bir zorluğun içinde gizlenmiş nice nimetler vardır. cenab ı Allah’ın en güzel isimlerinden biri de el-mün'im'dir, nimet bahşedendir diye. kalbimizi durduğu yerden alıp başka başka yerlere taşımaya vesile bir kitap.
devamını gör...
syf.196-208
@dertler büyükantonyadis

kalp için kapsamlı bir tedavi başlığı sayfa 201’de şu konulara değiniliyor:

“fazla yemekten kendini alamayan kimseler, en azından yedikleri porsiyonları yavaş yavaş azaltmakla işe başlamalıdır. ayrıca misafirlerle olan insan oburluk etmemek için dikkatli olacağından, bu kimselere sürekli başkaları ile yemeleri önerilir.
...
kalbini canlandırmak isteyen kimse, ona rabbiyle sessiz karanlıkta vakit geçirmek imkanı vermelidir. iki rekat dahi olsa. teheccüd namazı asla terk edilmemelidir. “

-hocam size hastalık değil de direkt tedavi yöntemleri denk geldi. malum 3 aylardayız, ramazan için güzel bir süreç. mideleri boşaltıp kalbi doldurmak için Allah’tan çokça yardım dilemeyi unutmayınız.
devamını gör...
syf. 186-191
@atlas

hastalık: küfranı nimet

“sıradaki hastalık nahl suresi 53 hakikatine karşı gaflet, takdir eksikliği ve nahoş bir umursamazlık anlamına gelir.
..
nimetler, köklere ve dallara benzer. iman, islam, sağlık, güvenlik ve huzur kökler gibidir. mal, giysi, barınak gibi şeyler de dallara benzer.
..
tedavisi: zahid olmak

zahid olmak, her zaman maddi varlık sahibi olmamak anlamına gelmeyebilir. kalbin zühdü, insanın dünyaya bağlı olmaması ve gözünde varlıkla yokluğun farksız olması demektir.
..”

-hocam, maddi refahın arttığı, maneviyatın çokça azaldığı şu günlerde ebuzer r.a gibi zühd sahibi olmak için çokça dua etmeyi, elimizdeki nimetler için de şükretmeyi unutmayın.
devamını gör...
syf. 157
@mahilas

hastalık: öfke

“bazı insanlar mizaçları sebebiyle öfkelenmeye daha meyilldir. örneğin ömer bin hattab r.a celâlli tabiatıyla meşhurdur. fakat müslüman oluşundan sonraki süreçteki gelişmesine bakarsak bir yerden sonra artık öfkesine yenik düşmediğini görürüz.”

syf.159

hastalık: gaflet

insanın hayatında maddiyattan çok daha önemli olan şeylerin farkında olmaması hali.
..
gafletin nihai sonucu gerçeği olduğu gibi görememektir. gaflet, Allah’ın ayetlerinin fark edilmeyeceği bir hayat tarzını tercih etmektir.

tedavisi
1-tövbe ve istiğfar
2-salihlerle birlikte olmak
3-rasul aleyhisselam’a salavat getirmeye devam etmek
4-kur’an tilaveti

syf 197
(bkz: #6795925)

syf: 209-216

kalbi temizlemek için faydalı ameller başlığı

“kalbin saflaştırılması için faydalı amellere gelince,
hiçbiri, az da olsa istikrarlı olandan daha etkili değildir.
..
en temiz amel, dünyevi isteklerden azade kişi tarafından yapılandır”
devamını gör...
insanın zahiri batınının aynası gibidir. nasıl ki hastalıklardan korunmak için hijyene dikkat ediyoruz, sağlıksız, mikroplu şeylerden uzak duruyoruz, yediğimiz içtiğimize dikkat ediyoruz, mikrop saçan mekanlara girmiyoruz, aynı şekilde manevi pisliklerden uzak durursak, beslendiğimiz manevi kaynaklar temiz olursa manevi hastalıklardan da korunmuş oluruz.

yine benzer şekilde doktora başvuruyoruz hastalanınca. manevi hastalıklar için de manevi doktorlara görünmeliyiz. manevi röntgenimizi, tahlilimizi yaptırıp, teşhisimizi koydurmalı, tedavi programını ona göre belirlemeli ve verilen ilaçları, tedavileri harfiyen uygulamalıyız.

başka türlü kendi kafamıza göre uyguladığımız çözümlerle hastalığımızı azdırırız, kurtulamayız.
devamını gör...
syf. 62-73
@ayzıt hatun

hastalık: kıskançlık

tedavisi: hasedin tedavisinin temelinde takva yatmaktadır. takva, nimetlerin yanlış dağıtıldığı yanılgısını ortadan kaldırır. “

-hocam, dile getirilmese de gönlümüzden geçen hasedin haddi hesabı olmayabiliyor bazen. bu konuda Allah’a sığınmayı unutmayın.
devamını gör...
içinde hz huseyn'in toprağa düştüğü gün ortaya çıkmaya başlayan " zenginlerin cephede elinde silahla kıtala katılmaması" hakkında ne yazıyor diye merak sardığım kitabın konusu?

kural dışı bir istek istedim, özür dilerim.
devamını gör...
syf. 84-100
@iki kişinin bildiği sırrı

hastalık:riya

“rasulullah bu davranışı küçük şirk olarak tanımlamıştır.
..
riyanın alemetleri
1-tembellik
2-insanların gözünden uzakta tek başınayken Allah’ın razı olduğu amellere devam etmemek
3-övgü artınca amelleri arttırmak, övgü azalınca amellere devam etmemek
..
riyanın kaynağı, Allah’tan başkasından bir şeyler beklemektir.


tedavisi:
riyanın zararlarını fark etmek kendi başına bir tedavi yöntemidir.
gece namazı, zikir ve vird ile meşgul olmak ya da kur’an okumak gibi ameller gizlice yapıldığında güzeldir.

-abi, Allah farkında olmamızı nasip etsin. amellerinin kabulü için dua ederken riya bulaşmasından da Allah’a sığınmayı dualarına eklemeyi unutma.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar