manfred von richthofen

fransızların petit rouge (küçük kızıl), ingilizlerin red knight (kızıl şövalye veya kızıl baron) olarak adlandırdıkları tam adı manfred albrecht freiherr von richthofen olan ı. dünya savaşı'nda 80'den fazla düşman uçağı düşüren ünlü alman pilot.

günlüğünde, bir gün can sıkıntısından uçağını kırmızıya boyadığını yazar. düşman uçaklarını düelloya davet ettiği, adil bir çarpışmanın ardından düşürdüğü, bazılarının onunla çarpışmaktansa uçaklarını kendilerinin düşürdüğü rivayet edilir. soylu bir aileden geldiği için kızıl baron ünvanı almıştır.
devamını gör...
amerikan kaynaklarında red baron (kızıl baron), fransız kaynaklarında diable rouge (kızıl şeytan) olarak bahsi geçen ve özellikle michael operasyonu'nun başarıya ulaşmasında büyük etkisi olan savaş pilotudur. ilginç bir kişilik olmalı ki, uçağına co-pilot olarak havacı bir asker yerine havacı gibi giydirdiği köpeği moritz'i alırmış göreve giderken. zaten savaş uçaklarının havada yaptığı vur-kaç tarzı karşılıklı çatışmaya da ''it dalaşı'' denmiyor mu???
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar