manjaro

arch tabanlı bir linux dağıtımı. tam olarak böyle mi denir bilemiyorum. linux konusunda acemiyim. ubuntu'da uçbirim'e iki tane yazı yazınca kendimi linux kullanıyor sanıyordum. arch linux çok zor. cahilseniz bulaşmayın. buna bulaşın.

her neyse. çok stabil ve hızlı bir sistem. 10'a yakın dağıtım denedim ve sonunda bunda kalmaya karar verdim. en çok zorlandığım debian oldu. belki ilerde debian ya da arch linux'a geçerim.

türkçe forum desteği de var. zaten bence gerek de yok. geliştirme araçları çok iyi. xcfe masaüstü kurdum şimdi kde kuruyorum. bekleyip göreceğiz nasıl olacak ?

tek sorun çıkardığı yer grub oldu. ben grub'u linux partisyonuna yükleyip windows önyükleyicisi kullanarak işletim sistemi seçiyordum. eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız -yani benim gibi kurmak isteyip de bu sorunu çözmek isterseniz- windows kurulum cd'sini takarak başlangıç onarmayı çalıştırın. eğer win 7 ve üstü kullanıyorsanız boot dosyalarını elle değiştiremezsiniz (vista kullanmadım bilmiyorum onda da var mı böyle bir durum). bunun için easybcd adlı program imdadımıza yetişecek, kullanımı çok basit anlatmaya gerek duymuyorum.

internet sitesi için:

http://www.manjaro.org

deneyin pişman olmayacaksınız. yakında ben de kendi kernelimi derleyeceğim göreceksiniz. durmak yok linux'a devam.
devamını gör...
kullandığım ilk debian tabanlı olmayan arch tabanlı linux distrosu. arayüzü windows 10 a en çok benziyen linux distrosu olduğu için arayüzü beni çok rahat ettirdi. tabi linux kullanırken arayüz en az öneme sahip mesele terminali kullanabilmek asıl yeti. debian tabanlı olmadığı için terminalde çok şaşıracağım sandım ama olmadı. ben o yetiyi linux mint ve mx linux kullanırken kazanmışım zaten. apt-get yerine pacman yazmak ve pacman e bağlı belli başlı konutlar dışında bir fark yok.

repolar sürekli güncel birde aur adlı farklı bir reposu var içinde bulamıyacağınız uygulama çok az. kesinlikle tavsiye ediyorum debian değil diye korkmayın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.