mankurt

mankurt geçmişi elinden alınarak köleleştirilmiş kimsedir. bu köleleştirilme şu şekilde yapılmaktadır: mankurtlaştırılmak istenen kimsenin saçları tamamen kazınır, daha sonra kazınmış olan kişinin kafası devenın boğazının alt kısmından alınan deri ile sıkıca baglanır. (devenin boğaz kısmının secilmesinin nedeni en kalın derinin orada bulunmasıdır, zamanla parçalanmasın diye oradan alınır.) kafası baglanan kişi güneşin altına bırakılır ve böylece deri güneşte kurudukça küçülmeye başlar, küçülen deri de kişinin kafasını gün geçtikçe sıkar. tamamen sıkışmış olan kafadaki saçların cıkması da engellenmiş olur, çıkacak yer bulamayan saclar geriye dogru gitmeye başlarlar, geri giden saçlar da beyne gelir ve böylece beyin zarar görür ve hafıza kaybı meydana gelir, eğer kişi çok dayanıklı değilse ölür. bu yüzden mankurtlaşıtırlacak olan kişiler güçlü kuvvetli kişiler arasından seçilirlerlerdi. bu işlemden sonra sağ kalanlar gecmıslerını tamamen unuttukları ıcın onlara bu işlemı uygulayan kısıyı, ona yemek verdıgı ıcın dost bılırler ve her denılene ıtaat ederler. bu kişilere mankurt, bu işleme de mankurtlastırma denır.
devamını gör...
cengiz aytmatov'un 1980 yılında yazdığı gün uzar yüzyıl olur adlı eserinde kırgız destanlarından yararlanarak güncelleştirdiği bir kişiliktir.
devamını gör...
bugün, henüz günün başında, sebebini bilmediğim bir şekilde aklıma gelmiş kişiler. sözlüğe girip de sol framede görünce şaşırdım. ilahi bir mesajdır belki. fakat işaret ettiği noktayı çözmek lazım.
devamını gör...
cengiz aytmatov’un ‘ gün olur asra bedel ‘ kitabından bir hikayedir bu.
mankut juan juanlar esir aldıkları türkler in kafasındaki saçları kazıyarak başına bir yaş deri geçirirler. başlarında deri ile esir aldıkları türkleri günlerce aç ve susuz olarak çölde bırakırlar. bu yaş deri kurudukça beyni sıkar ve bu işkenceye maruz kalanların çoğu ölür. ölmeyenleri ise ölümden daha kötü bir hayat beklemektedir. ölmeyenler öyle bir noktaya gelir ki, hafızasını kaybederler. hafızasını kaybeden insan, gözünü çinli efendisinin dizinin dibinde açtığını zanneder ve çok ideal bir köle olur. bunlara mankut türk derlermiş. bu köleler için artık hiç bir tedbir almadan rahatça tüm ayak işlerinde kullanırlar ve genelde ölene kadar hayvan gütmek gibi işlerde kullanırlar.
devamını gör...
mankurt - türk, altay ve kırgız efsanelerinde bahsedilen bilinçsiz köle. mankurt haline getirilmek istenen kişinin başı kazınır, ıslak deve derisi sarılır ve böylece elleri kolları bağlı olarak güneş altında bırakılır. deve derisi kurudukça gerilir, dehşetli acı verir. böyle bir kişi bilinçsiz ve her istenen şeyi sorgusuzca yapan bir köleye dönüşür.
devamını gör...
gün olur asra bedel'de* cengiz aytmatov'un derinlemesine ele aldığı bir tür işkence tekniğiyle devşirilmiş öz benliğini ve kişiliğini yitirmiş insanlara verilen addır.

analizlerde cengiz aytmatov'un bu örneği aslında rus'ların orta asya halkları üzerinde yaptığı etkiyle özdeşleştirdiği sonucuna varılır.
devamını gör...
cumhurbaşkanı erdoğan, almanya başbakanı angela merkel'e mektup yazarak kendisini ve ülkeyi şikayet eden akademisyenlere "mankurt" demiştir.
devamını gör...
kırgız efsanesine göre kafasına deri başlık geçirilip, başlık güneşte kurudukça kafası sıkışan, bu nedenle bilincini kaybeden, aptallaşan kölelere verilen ad.
devamını gör...
ne yazık ki siyasilere heder olmuş terimlerden sadece biri. oysa o kişi you know who kullanmadan önce çok çok az biliniyordu. ah keşke televizyon izlediğimiz kadar kitap okusak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar