mansur yavaş

secim zamani,abbas guclu ile genc bakis programinda ankara buyuksehir icin sms anketi yapilirken, kendisinin adi yazilmamisti bi sure, sonunda bi ogrenci hatirlatti kendisini de alabildiler listeye.gonul isterdi secimi kazansin ama dogru duzgun reklami yapilmadan aldigi oy orani bi sonraki secim icin umitlendirici sanirim.
devamını gör...
eski beypazarı belediye başŸkanı. 29 mart 2009 yerel seçimlerinde mhp ankara büyükşŸehir belediye başŸkan adayıydı. mütevazi kişŸiliğŸi ve polemiklere girmeden yapacaklarını anlatması ile öne çıkmışŸtı.
devamını gör...
%25 üzerinde bir oy alarak dikkatimi çeken başkan adayı, açıkcası o kadarını beklemiyordum.

29 mart ta melih gökçek'e bu son olsun

murat karayalçın'a bırak bu işleri.

mansur yavaşa da bir sonraki seçimlerde buralara bir uğra bakalım mesajı vermiştir.
devamını gör...
melih gökçek'in ayağını kaydırmak için bütün ahlaki değerleri çiğneyip kısmen başarılı olduğu, mhp ankara büyükşehir belediye başkan adayı, zarif şahsiyet.
devamını gör...
çok uzaklardan az da destek olmama rağmen seçimler sonrası imzalı teşekkür mektubu gönderecek kadar ince, adam gibi adam.

--- newsweek, sayı: 25 ---

baba ocağından kurtlar sofrasına

Liyakat sahibi insanlarla çalışmak için feyk iş ilanıyla ekibine eleman arayan taşralı bir siyasetçi, Ankara'nın alengirli dehlizlerinde ne kadar yol alabilir?
İletişim Fakültesi'nden mezun olup gazetelerin sarı sayfalarında iş yokladığı günlerde Hayret Sümer'in gözüne, gazetedeki bir iş ilanı takıldı. Özel bir şirket için basın danışmanı arandığı yazıyordu. Başvurduktan kısa süre sonra, onlarca adayla birlikte mütevazı bir ofise görüşmeye çağrıldı. Umutlu ayrıldı. Birkaç gün sonra, daha önce görüştüğü ve kendisinde nezaket sahibi biri izlenimi bırakan Mansur Bey tarafından ofise tekrar davet edildi. Mansur Bey, genç kıza, işe uygun görüldüğünü söyledi. "Ama öncesinde bilmeniz gereken bir gerçeği açıklamam lazım" gibi, hayli gizemli bir cümle de ekledi sözlerine. Konuşmasının devamı daha da ilginçti: "Ortada şirket filan yok. Beypazarı Belediyesi'ne basın danışmanı arıyoruz, ben de Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ım. Halen bizimle çalışmak isterseniz memnuniyet duyarız."

Sümer, o gün bugün Yavaş ile çalışıyor. Yavaş, Newsweek Türkiye ile Ankara Balgat'taki söyleşisi sırasında, başkanlığı süresince belediyeye eleman alımlarında bu yöntemi kullandığını söylüyor. İşi bilenlerle çalışmak ve liyakat sahibi olmayan ama hatırlı dost sahibi partililerin baskısından yakasını sıyırmak için, gazetede feyk iş ilanıyla belediyeye eleman arayan, görüşmeleri de tebdili kıyafet yapan bir siyasetçi. İlk izlenim için etkileyici bir hareket. İki dönem Beypazarı Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra, 29 Mart'taki yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Yavaş, seçimi kaybetmiş olmasına rağmen hiç şüphesiz bundan sonraki siyasi yolculuğu en izlenilesi isimlerden. Hem geçmişinden, hem kişisel duruşundan, hem de seçimlerde Melih Gökçek ve Murat Karayalçın'ın ardından üçüncü olmasına rağmen halk nezdinde oluşturmayı başardığı "galiptir bu yolda mağlup" algısından ötürü. Aldığı yüzde 25 oyun önemli bölümü parti değil, muhtemelen kendi oyları. Ankara sokaklarında ismi geçtiğinde hep iki unsur öne çıkıyor: Başkanlık yaptığı yerin kaderini değiştiren adam (ki herkes bu konuda Beypazarı örneğini veriyor) ve rakiplerine oy verenlerin gözünde bile "düzgün, dürüst, çalıp çırpmayan siyasetçi" imajı. 10 yıllık belediye başkanlığı dönemindeki beyanlarına bakılırsa, mal varlığı neredeyse hiç değişmemiş. Sözün özü, tıpkı İstanbul'da Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu gibi, Ankara'da da Yavaş seçmenin sandıktan çıkardığı, adeta yolunu açtığı bir tür dürüstlük projesi olarak görülüyor. Kendisine oy veren vermeyen birçok Ankaralı'nın gönlünden, siyasette daha fazla paye sahibi olması geçiyor.

Yavaş, kesinlikle pek çok yönden aykırı bir siyasi portre. Örneğin seçmen ya da partili baskısından kurtulmak için Yavaş'ın bir diğer formülü, herhangi bir seçimi kazandığında hemen halkın karşısına çıkıp bir sonraki dönemde yeniden aday olmayacağını açıklamak. Çünkü bir siyasetçinin başka türlü, kişisel çıkar karşılığı oy şantajından kurtulamayacağını düşünüyor. "Yeniden aday olmayı düşünmediğim zaman, uygunsuz teklifler bıçak gibi kesildi. Siyasette ileriyi hesaplamamak sizi cesur ve özgür kılıyor" diyor. Bunun demokrasi adına da gerekli olduğuna, yıllarca aynı koltuğa oturan insanların kendi hatalarını göremediği gibi başkasının da artık o işi yapamayacağı inancına saplanıp kaldığına inanıyor. "Memleketin işi biter mi ki, 'misyonumu tamamlayayım' deyip koltuğa yapışayım. Türkiye'de başkasının önünü açma gibi bir demokrasi geleneği yok. O zaman bunu kanunla sağlamak durumundayız. Siyasetçinin bir görevi iki dönemden fazla yürütmesi anayasal olarak yasaklanmalı."
Beypazarı'nın Adalet Partili, köklü ailelerinden birine mensup olmasına rağmen lise yıllarından beri milliyetçi hareket içinde Yavaş. İlçe başkanlığı, Beypazarı belediye başkanlığı ve nihayet başkentteki adaylığı. Bugüne kadar CHP'den gelen belediye başkanlığı adaylığı ve AKP'den milletvekilliği adaylığı tekliflerini geri çevirmiş. Kendisini "kimseyi yarı yolda bırakmayacak iyi bir dava adamı" olarak tanımlıyor ama kamuoyunda yaygın algılanan şekliyle klasik bir partili değil. Ne üslubunda, ne tavrında en ufak bir sertlik ve katılık belirtisi var. Aksine partizanlıktan ve başkalarına önyargıdan uzak bir duruşa, etrafındakilere de sirayet eden bir nezakete, uzlaşmacılığa, sakinliğe sahip. Değişimden ürkmüyor, gocunmuyor. Siyasetten beklentili ama talepkâr, ısrarcı, aceleci ve hayalci değil. Gemisini siyasi söylemle değil, projelerle yürütmeyi seviyor. Ama açıkça bir MHP'li olarak Güneydoğu'da Kürtler'i reddeden anlayışı reddedecek, Kürtçe'nin serbest bırakılması ve TRT Şeş gibi açılımlar konusunda "Bırakın radikal ve yanlış bulmayı, bazı konularda daha cesur davranılması ve sonuca bakılması gerektiğine inanıyorum" diyecek kadar da siyasi söylemde net. Ya da bir siyasetçi için en dikenli konu olan vergi konusunda, "devlet dediğin gerekirse vergi oranını düşürüp korkusuzca her vatandaştan vergi almayı becerebilecek" diyecek kadar.

Yavaş'ın, MHP'nin ilk kurultayında parti yönetiminde önemli bir göreve getirilmesi neredeyse kesin gibi. Bir ara gözümüz televizyondan altyazı olarak geçen, MHP'li Koray Aydın'ın Devlet Bahçeli'ye ilişkin "tüzük gereği bir daha genel başkanlığa aday olamaz" açıklamasına takılıyor. Yerel seçimlerden sonra kimileri tarafından kendisi için yapılan "MHP'ye genel başkan olsa ya" yakıştırmasını Yavaş'a hatırlatmanın zamanı. Yavaş, Bahçeli'yi şu an Türkiye için şans olarak gördüğünü söylüyor. "Siyaset mühendislerinin gazıyla geleceğe rol biçmem" diyor Yavaş. "Vizyonumu o an yaptığım işi en iyi şekilde yapmak üzerine kurarım, herhangi bir kapı açılacaksa açılır. Hayatın önüme koyacağı hiçbir rolü de elimin tersiyle itmem."

Ama önündeki en büyük savaş makam değil, siyasetin yozlaştırıcı etkilerinden kendisini nasıl koruyacağı. Çünkü kolay siyasi çalımları yemezse, yükselişini durdurabilecek tek şey bu. Halen taşralılığı ağır bassa da, Ankara'nın siyasi dehlizlerinin zorluğunun farkında; günü yaşamayı tercih etmesinin, kendisini siyasetin öğütücü çarklarından koruyabileceğinin de.


http://www.newsweekturkiye.com/haberler/detay/28321/Baba-ocagindan-kurtlar-sofrasina

edit: link silinir diye bu güzel yazıyı tamamen burada paylaşıyorum.
--- newsweek, sayı: 25 ---
devamını gör...
bugün parti kuracak olsa, bugün yandaşı olacağım adam.

erdemli siyasetçi nasıl olur, türkiye'ye bir kez daha hatırlatanlardan.
biraz recep yazıcıoğlu biraz muhsin yazıcıoğlu'nu andırıyor.
değerleri olan, inatçı, tuttuğunu koparan adam.

avrupa tarafından yerel yönetim konusunda defalarca fikrine başvurulmuş adam.
dikkatli takip gerektirir
devamını gör...
mhp'de harcanıyordu zaten. kaliteli bir adam. ankara'yı melih gökçek ve tehdit saltanatından kurtaracak yegane isim ak parti saflarında olabilirse eğer.
devamını gör...
umarım bahçeli mhp si tekrar baraj altında kalır bu vesile ile mhp bahçeli ve ekibinden kurtulur ve mansur yavaş gibi seçkinlerin değil ortalama anadolu insanının değerlerine yakın isimler mhp nin yönetimine gelir.
devamını gör...
ergenekoncu ya da balyozcu bir emekli korgeneralin partiden aday gösterilmesine adam gibi tepkisini göstermiş, bu yüzden partiden ihraç edilme ihtimalini bile göze almış, son zamanlarda az rastlanır nitelikte, karakterli, dürüst, okkalı siyasetçi.
helal olsun...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar