mantar toplamak

dünyanın en zevkli işlerindendir. anlatılır ki bizim köydeki rahmetli behiye yenge ölümden en çok artık mantar toplayamayacağı için korkmaktaymış. dolaşırsınız kafanız yerdedir mevsim ferahtır ormanın içindesinizdir o mantarı bulursunuz tanıdığınız bildiğiniz kanlıcadır öyle cincile akmantar falan değil bildiğin kanlıca çakıyla kökünü orada bırakacak şekilde kesersiniz torbaya atarsınız hemen etrafında bir küme vardır. muhakkak vardır çam dipleri ayrı ayrı eşelenir. bir kabartı gördün mü eldeki değnekle pürler kenarlara itilir. tamamen kendi gayretiniz ile başka kimseye muhtaç olmadan karın doyuran birisi olursunuz bir bakmışsınız akşam olmuş toplanan mantarla eve dönersiniz yaz kış yanan sobanın üstüne koyarsınız bazısını bir koku verir suyunu verdiği gibi biraz tuz bolca karabiber. ohh mis.
devamını gör...
köye gidince yaylaya da gittik. taa dağlara. köye yakın yerlerde kalmamıştır dediler. dağda kalmıştı tek tük. üç-beş tadımlık bulabildik. çocukluktan aklımda kalmış; nerede mantar olabileceğini arazi yapısından anlayabiliyorum. unutmamışım.

> zevkli.
devamını gör...
çok eğlenceli bir aktivite olmakla birlikte yanınızda bu işin ehli birinin olması elzemdir. yoksa zehirlenerek soluğu acilde alabilirsiniz maazallah...
devamını gör...
dünyanın en rahatlatıcı ve zevkli işlerinden diyebilirim. insan bulunca çok mutlu oluyor tabi birde mis gibi doğa havası var işin içinde. bu sefer üç çeşit mantar buldum. sanırım yavaştan doğada yaşamaya hazırım.

devamını gör...
biz bunlardan eskiden çok toplardık yiyenim diyenlerle toplamayın. renkliler zehirli, renksizler zehirsiz gibi bir yanılgıya da kapılmayın. öyle renksiz mantarlar vardır ki arkanızdan rahmet okutur. fotoğrafını çekip bilen birine gönderin yahut da yandex görsellerde bir aratın bakalım. ayrıca tam mevsimi. her yerde de bulunmaz. yine bir bilene sorun. şirinlerin köyünü arayan gargamel gibi arayıp durmayın sonra.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar