mantı

genelde kayserililerin kahvaltıda bile yaptığı yöresel bir yemek.
bir kaşığa 40 tane sığmayan mantıya mantı mı derim ben beee
ama tabi kaşık da normal insan kaşığı ölçülerinde olacak.
devamını gör...
lezzetli ve aranılan bir yemek olduğundan, sadece meşhur olduğu illerde değil, bir çok ilde "mantı evi" adı altında damak zevklerine sunulan yiyecek. abartılıp "mantı sarayı" "mantı fuarı" "the curious case of benjamin mantı" vs. gibi isimlerlerle yaygınlaşacağından endişe etmekteyim.
devamını gör...
yapamadığım ama yenemesi konusunda değişik teoremler geliştirdiğim bir yiyecek. üstüne neler koyduğumu anlatmam bu sefer sonra heyecanı kaçıyor.

canım çekti bee.
devamını gör...
lezzetinden, muhteviyatından hatta ülke sathında nerelerde yenir kritiklerinden daha çok ülke dışı temsili en iyi ifade eden memleket objesi. antipati beslendiğine pek şahit olmadım. yanızca kilosu ile başı dertte olanlar "ah mantı varsın yanımdasın ama seni yiyemiyorum" şeklinde çizgi film sufleleri ile yüzeysel sitemler ediyor.
devamını gör...
okuldan arkadaşlarla yemeğe gittiğimizde kibarlıklarından sarımsaklısını isteyemedikleri, sonra bir cesur kişilik olarak ben isteyince "ayhh evet ya sarımsaksız da tadı olmaz" nidalarıyla 10 kişinin aynı anda siparişini sarımsaklıya çevirdikleri yemek türü.
devamını gör...
mekandaki görüşmemizi sonlandırdıktan sonra hep beraber sakarya caddesindendeki bir yerde afiyetle mideye indirdiğimiz eşsiz lezzete sahip yemek. bazı arkadaşlar 1,5 porsiyon yediği gibi yanında ekmekte götürdüler. sonra da kilo alıyorum diye yakınanlar var. mesela : (bkz: hadeka)
devamını gör...
hazırı da çok güzel olabilen harika yemek. şöyle olur :

bimden hazır mantı alınır*, yanına yine bimden hürrem tavuk bulyon alınır*. evde varsa tereyağı ile hafifçe kavrulan mantıya 1 lt civarı kaynar su katılır ve isteğe bağlı olarak 1-2 tane bulyon atılır, pişmeye bırakılır. sonradan süzülmez.

not:bulyonları birden atmayın, elinizle kırıp atın.
devamını gör...
iftar sofrasında hız alınamazsa mideye taş gibi oturabilme tehlikesi vardır. o sebepten bu güzide nimeti ağır ağır, lokma lokma yemek gerek. ayrıca vücuttaki şeker miktarını arttırdığı için yemekten sonra acaip bir uyku yapar
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar