manwe

manwe, j.r.r. tolkien'in kurgusal orta dünya evreninde kurgusal bir karakter. ainur'un en soylusu, en bilgesi ve en kudretlisidir. ilim, irfan sahibi ve adaletlidir. melkor'un kardeşi, varda'nın kocasıdır. eru'nun en sevdiği, en kıymetlisi ve düşüncelerini en iyi anlayan vala'dır. arda kralı, valar efendisi olarak divanları ve aratar'ı yönetir. tahtı taniquetil'in zirvesindeki ılmarin'dedir. oradan tüm arda'yı izler. ışıkların ve yıldızların hanımı varda yanında iken katlanır kuvveti, daha keskinleşir gözleri. manwe çıkıp tahtına gözlerini çevirdiği vakit uzaklara, yanındaysa eğer varda, diğer tüm gözlerden daha keskin olur gözleri; sislerin ve karanlığın ötesini ve denizlerde fersahlarca ötedekileri görür. eldar arasında en çok vanyar'ı sever, şiirlerinden ve şarkılarından zevk alır.

melkor, manwe'den korkar ve nefret ederdi. yüce ainulindale'de tain edilmiştir krallığı manwe'nin. o andan itibaren çok arzulamıştı o makamı melkor. vaların yargıçı mandos, manwe'ye danışmadan hükümlerini vermezdi. güvenirdi, kudretine adaletine.

soyadı sulimo'dur. ıluvatar vermiştir ona bu ismi. anlamı "arda'nın nefesi"dir. gökleri, kuşları, kartalları, kanatları olan her varlığı pek bir sever. onlar da manwe'ye itaat ederler. her çağrısına koşarlar. tahtının çeversinde ulu kartallar dolaşır. manwe'nin uşağı, habercisidirler. ayrıca kartalların efendisi thorondor dostudur manwe'nin.

"manwe'nin ezgi'si" adlı ezgi manwe ile varda arasındaki aşkı anlatır.
devamını gör...
ainur’un en soylusu ve aratar’ın en kudretlisidir. melkor’un kardeşi ve varda’nın kocasıdır. eru’nun en sevdiği ve düşüncelerini en iyi anlayan ainur'dur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.