manyetik alan

manyetik alan hareket eden elektrik yükleri tarafından,zamanla değişen elektrik alanlardan veya temel parçacıklar tarafından içsel olarak üretilir. manyetik alan iki farklı alanı kast edebilir. manyetik alan vektörel bir büyüklüktür yani herhangi bir noktada yönü ve kuvveti ile tanımlanır. manyetik alan en genel şekilde hareket eden elektrik yüküne etki eden lorentz kuvveti ile tanımlanır. manyetik alan, elektrik alan, akım ve onları yaratan yükler arasındaki bağlantı maxwell denklemleri ile açıklanır. özel görelilik kuramında elektrik ve manyetik alan bir nesnenin birbiriyle alakalı iki özelliğidir.kuantum fiziğinde ise elektromanyetik etkileşimler foton değişimi sonucunda oluşur. manyetik alanın bir çok kullanımı vardır. dünya kendi manyetik alanını üretir ve bu manyetik alan pusulanın temel çalışma prensibini oluşturur. dönen manyetik alan elektrik motorlarında ve jeneratörlerde kullanılır.manyetik kuvvetler bir malzeme içerisindeki yük taşıycılarının sayısı hakkında bilgi verir.
devamını gör...
hareketin olduğu yerde olur. hareket eden elektrik yükleri yer değiştirdiğinde üretilir.

hem insanda hem dünyada, bunların içindekilerde ve dışındakilerde manyetik alan mevcuttur. kuantum fiziğinde ise elektromanyetik etkileşimler foton değişimi sonucunda oluşur. yani elektrik ile ışık arasında bu anlamda bir bağlantı mevcut olabilir. bir noktadan başka bir noktaya hareket belli bir manyetik alanın oluşmasını sağlıyor.

kendi adıma diyebilirim ki genel olarak "manyetik alan" konusu insan ve kainat üzerinden yeniden derinlemesine araştırılması gereken önemli bir konudur.

hem "dalga" (radyo dalgası) şeklinde hem de "ışık" (parçacık) şeklinde evrene yayılan tüm mesajların tespiti ve deşifresi artık elzem olmuştur. bununla bağlantılı olarak ses'i de ekleyebiliriz. ses'in de bir manyetik alanı olmalı.

insan beyni elektrik ile çalışır demiştik. beyindeki sinirler elektrik sinyallerini taşır. buna network'e kablo ile bağlanma diyelim. bir de sinir'e (kabloya) ihtiyaç duyulmadan bir aktarma/iletişim mevcut. bunu da manyetik alan ile açıklayabiliriz. yani bir şekilde oluşan manyetik alan mesajlarını beyin görüp, deşifre ediyor. bunları çözebildiği ölçüde tepki veriyor. ya çözüm üretiyor ya da tam çözemediği için ne yapacağını bilemiyor.

insan beyninin manyetik haritasının çıkarılması bize insanın ruh haritasının keşfine yardımcı olabilir. psikolojik hastalıkların bununla bir bağlantısı olmalı. ne demek istiyorum?

mesela dua ve motivasyon ile bazı psikolojik hastalıkların tedavi edildiğini biliyoruz. bu nasıl oluyor. yani yüksek motivasyon anında insan beyni ne yapıyor? dua örneğinde yüksek bir motivasyon seviyesine ulaşıp dua eden kişinin ürettiği manyetik alan havaya yayılıyor ve bu şifreli mesaj bir şekilde dua ettiği kişinin kapsama alanına giriyor. ve beyin bunu algılayıp buna tepki veriyor.

bu teoridenin tam göbeğinde kuantum evreni mevcut. daha doğrusu bu teori kuantum evreni teorisiyle bağlantılı. kafamı toplayabilirsem bu teoriyi daha detaylı olarak yazmayı düşünüyorum. biraz dağınık oldu gibi.
devamını gör...
dünyanın merkezinde bulunan demir, dünyanın dönmesiyle beraber, dünyanın etrafında manyetik alan oluşturur bu da güneşten gelen radyasyonu engeller ve dünyanın yaşanabilir bir yer olmasını sağlar. dünya dönmeyi bırakırsa bu manyetik alan yok olacağı için dünya yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacaktır.

not: dua manyetik alan oluşturarak kula yardımcı olmaz, kula Allah yardımcı olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar