mao zedong

mevcut çin halk cumhuriyeti'nin kurucusudur. 1893 yılında doğmuş, 1976 yılında ölmüştür. siyasete daha sonra çin'in hakimiyeti için savaşacağı guomintang'da başlamıştır. li dazhao'dan ve lenin'den etkilenmiş, görüşlerini bu paralelde geliştirmiştir. 1925 yılında ilk ayaklanmasını başlatmış ve çin halk cumhuriyetinin kurulduğu 1949 yılına kadar gerek çan kay şek ile gerekse ingilizlerle sürekli savaş konumunda olmuştur. bu savaş döneminde "uzun yürüyüş" olarak bilinen, 10 000 kilometrelik bir ricat ile düşmandan korunmak için ülkenin kuzey batısındaki dağlık alana sığınmıştır.

cumhuriyet dönemindeki uygulamaları günümüzde hala tartışma konusudur. gerek kültür devriminde yaşanan insan kıyımları, gerek şeffaflık önerisi ile hayata geçirilen "yüz çiçek açsın, yüz görüş yarışsın" gibi projeler sonrası yaşanan idamlar, dönemi ile ilgili akla ilk gelenlerdir. ölümünden sonra yönetimi ele alanlar, onun yöntemlerini terk etmiştir. karısı ve "dörtlü çete" olarak bilinen eski tüfek komünistler görevden azledilmiş, grubun üyeleri idam edilmiştir.
devamını gör...
"komünist adam" adlı bir broşür yayınlayarak üst düzey yöneticilere üç ana yol göstermiştir:

1- birleşik cephe: kapitalist sınıfla birleşmek; birleşmiş gibi görünerek siyasal, ve kültürel alanda onlarla mücadele etmek. bu aşamada kanlı mücadeleyi red eder.

2- silahlı mücadele: kapitalistlerden ayrılmak zorunlu hale geldiğinde ancak o zaman silahlı mücadeleye girişmek. bu aşama siyasal, kültürel ve teşkilatlanma açısından başarı sağlanamazsa uygulanacaktır.

3- komünist partisini güçlendirme: yönetime gelinceye kadar ve geldikten sonra partinin güçlenmesi için çalışmaktır.
devamını gör...
zalimdır . yönetimde olduğu sürece çin genelindeki müslümanlara büyük baskı ve sindirme politikası uygulamıştır . ama ilahi adalet ki öyle rezil bir durumda ölmüştür ki kendi pisliğini bile temizlemekten acizdir . Allahın laneti ve gazabı onun ve takipçilerinin üzerine olsun.
devamını gör...
benim anlamadığım bu adam nasıl marksist oluyor ya da öyle gösteriliyor? ne 19. yüzyıl'da ne de 20. yüzyıl ortalarında marx'dan tercüme edilmiş bir çince kitap yok çin'de. mao 'nun kendisinin okuyan bir adam olduğu biliniyor ama marx okuduğuna dair bir rivayet bile yok.

zaten marx okuması da çok anlamsız olur zira marx , çok yüksek bir şehir kültürüne göre yetişmiş bir adam. marx , iktisatçı , tarihçi , çok çok iyi matematik bilen , felsefe bilen bir adam. mao gidip de niye böyle bir adamı okusun? yani mao, marx'a kıyasla Allah'ın köylüsü bir adam sonuçta. ama mao aşırı fazla konfüçyüs okumuş bir adam. oradan bir şeyler çıkartmışsa marksizme dair bilemem.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar