marakeş

fas'ın ve dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. kırmızı şehir, kızıl kent ve alevler şehri olarak da bilinir. çünkü bu şehirde bütün binalar kıpkırmızı. devlet daireleri, gecekondular, oteller, lüsk binalar vs. meydanlardaki palmiye ağaçları ve havuzlarla müthiş bir görüntü çıkıyor ortaya.

şehir tüm fas şehirleri gibi old medinah(eski şehir) ve new medinah(yeni şehir) olarak iki kısma ayrılır. eski şehir, osmanlı ve arap mimarisini muhafaza eden binalardan, daracık sokaklardan, suik adı verilen çarşılardan oluşur. yeni şehir ise sömürgeci fransa'nın mimarisine göre planlanmıştır. bu yüzden fas'ta gittiğim her şehirde eski şehir kısmına gittim. marakeş'in eski şehir kısmı tam manasıyla muhteşem. daracık sokaklar, sevimli çarşılar, tütsü kokulu mahalleler, geleneksel kıyafetli insanlar.

djama el fna yani kıyamet meydanı, eski şehirde yer alır. devasa bir panayır alanıdır. daha adımınızı atar atmaz büyüleniyorsunuz. sanki eski bir ortaçağ kentindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz, bu dünyadan ve zamandan soyutlanıyorsunuz. ateş yutan hokkabazlar, gösteri yapan akrobatlar, maymun oynatıcılar, fal bakan ve kına yakan kadınlar, tarotçular, hikaye anlatanlar, geleneksel yiyecek-içecek satan tüccarlar ve tabiki insanı korkutan yılan oynatıcılar. burada gezerken dikkat etmek gerek, zira birisi boynunuza yılanlardan birini sarabilir. öyle ki; bir iki ufak yılan dışında kobra, piton gibi korkutucu yaratıklar da var. boynuma sarılan bir yılanı tutup korku ile yere attığımda 'turko' diye gülen adamlara okuduğum bedduaları varın siz hesaplayın. * bu meydanı izleyebilirsiniz ama yılanlara dikkat * : http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=8dj8rw

jordan majorelle(majorelle bahçesi) adında bir yer var marakeş'te. nasıl anlatılır, nasıl tarif edilir bilemem. kocaman bir bahçe. içinde devasa kaktüsler, okaliptüsler, farklı farklı çiçekler, ağaçlar, renk renk saksılar, süs balıkları. ortalarda üzerinde yaprak dolu havuzlar. ve tertemiz bir hava. burada saatlerinizi geçirebilirsiniz. dünyada görülebilecek eşsiz güzelliklerden biri. şu videoyu izlerseniz nasıl bir güzellik olduğunu anlarsınız: http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=k38q40

bunun dışında sadyen mezarları, bahia sarayı gibi onlarca gezilecek yer var marakeş'te. bir de tabiki palmieri(palmiyeler). burada 1 saat deve üstünde tur atabilirsiniz. müthiş bir deneyimdi, tavsiye ederim ama benim deve biraz huysuzdu yavuklusu yanında olmadığı için. *

marakeş'e yolunuz düşerse sakın otellerde kalmayın. bunun yerine riad adı verilen pansiyonlarda kalın. geleneksel mimari ile dizayn edilmiş huzur verici bir ortam. mimari oldukça otantik, içeride lahuti müzikler, odalar. gül havuzları, geleneksel işlemeler. herşey sizi huzura davet ediyor. buyrun bunlardan biri: http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=yk2mpd

marakeş'te yemek anlamında sıkıntı çekmezsiniz. tajin adı verilen geleneksel yemekleri muazzam. bizim güveçte türlü gibi düşünün. oldukça lezzetli. dileyen kebap, fast food tüketebilir, çokça seçenek var. kuskus çok lezzetli bir yemek değil. fakat harira adı verilen çorba çok iyi. ayrıca kıyamet meydanı'nda portakal suyu içmenizi tavsiye ederim. ayrıca eski marakeş'teki çarşılardan mutlaka baharat alın. müthiş lezzetler var.

marakeş'e gidip de görülmesi gereken bir yer daha var: chez ali. burası devasa bir eğlence mekanı. şehir merkezine oldukça yakın. girdiğinizde geleneksel kıyafetli insanlar karşılıyor sizi ve restorana sokuyor. burada ortaya kuzu kebabı, meyveler, pilavlar vs geliyor. hepsi birbirinden lezzetli. siz yemeğinizi yerken farklı farklı yerel dansçılar geliyor. çöl müzisyenler, çingeneler, neyzenler. kendinizi çok büyülü bir dünyada hissediyorsunuz. ve kapanışta dışarıdaki hipodromu andıran yerde tribüne oturuyorsunuz. ışıklar kapanıyor ve gösteri başlıyor. atlılardan müthiş bir gösteri izliyorsunuz. silah sesleri, müzik. herşey mükemmel. rakkase de olmasa iyi olurdu.* inanılmaz etkileyici bir sunum hazırlamışlar.

güzel şehir marakeş. vize sorunu da olmadığı için, gezi planı yapmak isteyenler varsa rahatlıkla tavsiye ederim. herşeyiyle mistik ve görkemli bir şehir. gitmek isteyenler veya bilgi almak isteyenler olursa yardımcı olabilirim.
devamını gör...
marakeş
fas'ın orta kısmında bulunur.
ülkenin ilk başkentidir.(şu anki başkent rabat'tır). atlas dağlarının dibinde bulunmaktadır.
marakeş "kırmızı şehir" olarak bilinir.(evler kırmızı renklere boyanmıştır). fas'da önemli şehirlerden biridir.
djemaa el fna adında meşhur bir meydanı ve meydanın yanında dar sokaklarıyla büyük bir kapalı çarşısı mevcuttur.
turistik bir şehirdir.
meydan yılan oynatıcıları, hikaye anlatanlar, sokak müzisyenleri, sokak lokantaları ile geceleri eşsiz bir panayır yerine dönüyor.
devamını gör...
casablanca / casa voyageurs tren istasyonundan 2,5 saatte ulaşabileceğiniz morocco/fas şehri. trenden indikten sonra 2,5 km mesafedeki otel için taksiciler 80 dirhemden (yaklaşık 8 euro) kapı açıyorlar, önceden bu durumdan bilgi sahibi olduğumuzdan 30 dirhem e ancak indirebildik. ve özellikle dar sokaklar, otel yerini bulamama gibi sorunlar olduğu için de, otel seçerken harita ile yerlerine bakarak işlem yapmıştık ve doğru seçim yapmışız, yerimiz hem cadde üzerindeydi hem de jemaa el fna meydanına 5 dk yürüme mesafesindeydi.
kızıl şehir olayı, dar sokaklarda belirgin ama bana göre genel olarak fark edilecek tarzda değildi. yani bir şafşavan mavisi değil.
majorella bahçeleri, el-badi sarayı, ali bin yusuf medresesi, saadi mezarları, menara bahçeleri, koutoubia camii ve tabi çarşısı görülecek yerler arasında.




https://lh3.googleuserconte...
devamını gör...
en kaliteli argan yağı üretimi olan fas şehri. özellikle essaouira yolu üzerinde birinci kalite üretip satış yapan yerler var, hem güzellik ürünü cilt ve saç için çeşitleri varken, yemeklik sade ve bademli çeşitleri mevcut. yaklaşık 100 ml 20 euro civarında. ayrıca yol üzerinde argan ağaçlarını görebilirsiniz ve şu meşhur keçilerin dallarında konumlandığı ağaçlar, argan meyvesi ve kokusu keçileri çekiyormuş. ve fotoğraf çekinmek için para ödemelisiniz, bazı ağaçlarda da görüntü olsun diye maket keçiler yerleştirilmiş.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar