marco polo

vaktiyle doğŸunun güzelliklerini görüp dibi düşŸtükten sonra gözlemlerini ''marco polo seyahatleri'' ismiyle kitaplaşŸtırıp yeniçağŸ kaşŸiflerini büyük ölçüde etkileyen gezgin.
devamını gör...
1260 yılında, niccolo ve maffeo polo isimlerinde venedik`li iki kardeş gerçekten ilginç bir seyahate çıktılar. rusya`ya kadar gittiler. hazar denizi yoluyla dönecekleri esnada, çin`de imparator olan kubilay han`ın sarayından gönderilmiş özel delegelerle karşılaştılar. italya`ya dönecekleri yerde,delegelere katılıp çin`e, kubilay han`ın sarayının bulunduğu pekin e gittiler. orada gayet iyi karşılanıp ağırlandılar ve 1269 yılına kadar venedikâ’teki evlerine dönmediler. döndükten 2 yıl sonra tekrar kubilay han`ın sarayına gitmek için yeni bir yolculuğa çıktıklarında, niccolo`nun 17 yaşındaki oğlu marko polo da onlarla beraberdi.

ortaçağ`ın başlarında (1252-1324) yaşamış olan dünyaca ünlü venedikli seyyah marco polo, işte 1269 yılında venedik`ten babası ve amcasıyla beraber çin`e gitmek üzere yola çıkan 17 yaşındaki bu gençti. orta asya`nın sonsuz ve tehlikeli çöllerini, çıplak, gündüzleri güneşle kavrulan, geceleri buz kesen yüksek dağlarını aşarak pekin`e ulaşmaları tam üç yıl sürdü. oraya ulaştıklarında,büyük imparator kubilay han, genç,zeki ve yaşına göre gerçekten bilgili marko polo ile yakından ilgilendi. sınırları son derece geniş imparatorluğunda, onu çeşitli görevlerle pekin`den başka yerlere de gönderdi. marko polo tam 17 yıl imparator kubilay han`a hizmet etti. başarılı hizmetlerinin karşılığında onurlandın idi, kendine son derece değerli hediyeler verildi.

bu arada,en ufak ayrıntıları da ihmal etmeksizin günü gününe notlar tutuyor, halkın yaşantısını, gelenek ve töreleri, avrupalılara yabancı, avrupalılar taralından henüz bilinmeyen bazı şeyleri (ipek,havai fişek,uçurtma vs.gibi) dikkatle izliyordu. hakkında avrupalıların hemen hemen hiç denilecek kadar az şey bildiği doğu`yu yakından tanıdı.

sonunda tekrar kendi memleketine döndüğü zaman kırk bir yaşındaydı, harip ve çok şey öğrendiği seyahati hakkında bir kitap yazdı .ne yazık ki italyanlar onun yazdıklarının çoğuna yalan gözüyle baktılar. 1298 yılında venedik`le cenova arasında çıkan savaşta, marko polo cenovalılar`a tutsak düştü. cenova`da zindandayken,il millione-milyon adındaki ünlü eserini yazdı. bu eser, bir seyahatname niteliğindeydi. avrupa halkı, uzak doğu hakkında sağlam temelli bilgilerini ilk kez bu eserden edindiler.

marko polo 1324 yılında öldüğü zaman 72 yaşındaydı. eseri sonradan yüzlerce kez basıldı ve bütün dünya dillerine çevrildi.
devamını gör...
dünyanın en çok dumura uğramış insanıdır, öyle ki; yapmış olduğu doğu seferinde gördüğü ve yaşadığı olayları memleketine dönüp anlatırken tecrübe ettiği şeyler hakkında çevresindeki insanları inandırmakta zorluk çekmiştir.

(bkz: dumur olmak)
devamını gör...
dünyanın en çok dumura uğramış insanıdır, öyle ki; yapmış olduğu doğu seferinde gördüğü ve yaşadığı olayları memleketine dönüp anlatırken tecrübe ettiği şeyler hakkında çevresindeki insanları inandırmakta zorluk çekmiştir.

(bkz: dumur olmak)
devamını gör...
kişiyi göremez haldeyken

''marcoooo!'' diye bağırırsın, ''poloooo!'' cevabını duyup kişinin yerini tayin etmek için.

tanım: oyundur bu. ama gerçek hayatta da işe yarar bu yöntem. karanlıkta veya sisli bir ortamda refleks olarak başvurur amerikalılar..
devamını gör...
netflix dizisi. marco polo'nun moğol kağanı kubilay'a hizmet ettiği dönemi anlatıyor. ismine aldanıp marco polo'yu merkeze aldığını zannetmeyin, cengiz imparatorluğu ve moğol kültürü odakta.
son derece başarılı ve kaliteli bir yapım. ilk sezonu 10 bölüm halinde yayınlandı, ikinci sezon için tarih bekleniyor.
devamını gör...
netflix'ten 10 bölümlük 2. sezonunu ocak ayında almış olmasına rağmen ortalarda görünmeyen dizi. sanki bana yeniden ordu topluyorlar da çekim bu kadar uzun sürüyor. hayret bir şeysin netflix.
devamını gör...
türk tarihi hakkı'nda izler de bulabileceğiniz yapım. + 18 sahneler de var ama game of thrones ya da diğer tarihi içerikli diziler kadar keskin değil. kıl çadırlar atlar çinliler falan derken insan moğolları daha farklı değerlendirmeye başlıyor. eskiden türk tarihi bakımından moğollara hep söverdim ama göğün değdiği her yeri ele geçirme gibi tengri'ye edilen dualar gibi benzerlikler ilgimi çekti.
devamını gör...
+18 sahneleri rahatsız edici olsa da güzel bir dizi. keza 2. sezon bu açıdan daha iyiydi diyebilirim. savaş sahneleri daha çok olaymış bir de.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar