marcus aurelius

161 - 180 yılları arasında roma imparatorluğŸu yapmışŸ kişŸidir.iki şŸeyle unlu olmuşŸtur birincisi stoacıdır ikincisi gladyatör filminde bahsi geçmişŸtir.
devamını gör...

--- alıntı ---
M.S. 121 Roma, İtalya - M.S. 180 Viyana, Avusturya) Roma imparatoru ve filozofu. Roma İmparatoru Hodrianus'un isteğiyle 138 yılında Antoninus tarafından küçük yaşta evlât edinildi. İmparatorluk sarayında büyüyen Marcus, dönemin en iyi öğretmenleri tarafından yetiştirildi. Uzun bir süre "retorik" adı verilen güzel konuşma sanatıyla ilgilendikten sonra, zamanının büyük bir bölümünü felsefeye ayırmaya başladı. 145 yılında kuzeni Faustina ile evlenen Marcus Aurelius, 161 yılında İmparator Antoninus'un ölümünden sonra 40 yaşındayken Roma İmparatoru oldu.

Marcus Aurelius, Roma İmparatorluğu'nun en parlak döneminde tahta geçmiştir. Onun, yönetime geçtiği ilk yıllarda imparatorluk sınırları içinde veba, deprem ve sel gibi birçok felâket art arda meydana geldi. Gösterdiği üstün yöneticilik becerileri sayesinde bu sorunları kısa sürede gideren Marcus Aurelius, bunların yanında imparatorluk sınırları içindeki bazı ayaklanmaları bastırmayı da başardı. Doğuda Partlara karşı sefer düzenledi. Roma orduları, Part ülkesinin içlerine kadar ilerledi. Daha sonra, Tuna boylarına bir sefer düzenleyen Marcus Aurelius, burada vebaya yakalandı ve 17 Mart 180'de Viyana'da öldü.

Marcus Aurelius iyi bir kumandan olduğu kadar felsefeye de büyük önem veren bir liderdi. Stoa felsefesinin etkisi altında kaldığı görülen Marcus Aurelius'un günü gününe kaleme aldığı siyasal ve felsefi düşüncelerinden oluşan "Düşünceler" adlı 12 ciltten oluşan bir eseri vardır. Bu eserler incelediğinde Marcus Aurelius'un, Epiktetos'un ahlâki ilkelerini benimsediği anlaşılır.
--- alıntı ---

*
devamını gör...
beş iyi imparator olarak bilinen roma imparatorlarından beşincisidir. kendisi yaşadığı zamanın en saygın filozoflarından biridir de. günümüzde siyaset bilimi derslerinde hala örnek olarak gösterilen bir isimdir. sezar-aurelius çelişkisi olarak gösterilir biri* çözüme ulaşmada kaba gücü, diğeri ise zekayı temsil eder.

gladyatör filminde, dramına yer verilmiştir.
devamını gör...
marcus, hıristiyanlardan hoşlanmamakla birlikte, onlara sistemli bir baskı da uygulamamıştır. hıristiyanların traianus ve hadrianus dönemindeki hukuksal konumunda bir değişiklik olmadı. hıristiyanlık başlı ba­şına ceza gerektiren bir suç sayılıyor, ama hıristiyanları ortaya çıkarmak için özel ola­rak kovuşturma yapılmıyordu. marcus döneminde eskisine göre çok daha fazla hıris­tiyan kanı aktığı söylense de marcus her­hangi bir kıyım başlatmış değildir. marcus ile verus 167 ya da 168'de tuna boylarındaki ayaklanmaları bastırmak için sefere çıktılar. bundan yararlanan germen kavimleri büyük bir güçle italya'ya saldıra­rak adriya denizinde bir kavşak noktası olan aquileia'yi kuşattılar. bu olağanüstü durum karşısında imparatorluğun askeri ve mali gücünün yetersizliği açıkça kendini gösterdi. boşalan birliklerin doldurulması için aşırı önlemler alındı, para sağlamak amacıyla imparatorluğun mülkleri satıldı. marcus ile verus, germenleri başarıyla ge­ri püskürttüler ama 169'da verus ansızın öl­dü. marcus, tuna sınırında ayaklanmaları bastırmak için üç yıl daha savaşmak zorun­da kaldı. bundan sonra üç yıl süren bohem­ya seferiyle de tuna'nın karşı kıyısındaki kabilelerle bir süre için barış sağlandı. marcus 177'de 16 yaşındaki oğlu commodus'u ortak imparator ilan etti. birlikte ye­niden tuna'da sefere çıktılar. marcus, sa­vunma yerine saldırıya geçmeye ve yayıl­macı bir politikayla roma'nın kuzey sınırla­rını yeniden çizmeye kararlıydı. bu kararlı­lığı başarıyla sonuçlanacak gibi gözükürken 180'de karargâhında öldü.
devamını gör...

--- alıntı ---
Başkalarının yaptıklarına söylediklerine ve düşündüklerine aldırış etmeyen , sadece iyi bir insan olmak için kendi yaptıklarıyla ilgilenen bir insan ne çok zaman kazanır.
--- alıntı ---
devamını gör...
"dalından yere düşerken ağacına teşekkür eden bir zeytin tanesi gibi davranmasını bileceksin" anlamındaki sözün sahibi stoacı filozof.
devamını gör...
roma imparatoru. aynı zamanda da filozof. kendisi ile ilgili anlatılan bir hikaye var. şöyle:

marcus aurelius roma meydanı’nda yürürken arkasında bir uşak olurmuş. uşağın tek işi, insanlar aurelius’a şükranlarını sunduğunda marcus’un kulağına:

“memento mori -[fani olduğunu hatırla!]
memento te hominem esse [sadece bir insan olduğunu hatırla!] “

diye fısıldamakmış.
devamını gör...
roma imparatoru stoa'cı filozof. ilginç olan şudur ki, kendisi bir roma imparatou olmasına rağmen okumayı en sevdiği adam epiktetos'dur. epiktetos bir köledir, marcus ise imparator. yani bir imparator'un bir köleden akıl alıyor olması, dönem insanlarının unvan yerine "bilgeliğe" ne kadar önem verdiklerini gözler önüne seriyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar