mariana çukuru

mariana çukuru *, dünya üzerinde bilinen en derin noktadır.

büyük okyanus'ta, guam adası'nın güney batısında, japonya ve endonezya arasında, iki ülkeye de aşŸağŸı yukarı eşŸit uzaklıkta yer alır.

derinliğŸi, yapılan son ölçümlerde tam olarak 11.033 metredir. uzunluğŸu 2.542 kilometre, genişŸliğŸi ise 69 kilometredir.

okyanusal nitelikte iki plakanın çarpışŸtığŸı sınırda derin çukurlar oluşŸabilir. mariana çukuru da, pasifik plaka ile mariana plakasının çarpışŸması sonucu oluşŸmuşŸ bir çukurdur ve iki plaka sınırındadır.

suyun içine atılan 1 kilogram kütleli metalin tabana ulaşŸması, yaklaşŸık olarak 1 saat sürer. ancak, suyun yoğŸunluğŸunu ve metalin özkütlesini de hesaba katarsak, tabana ulaşŸma süresi artar ya da azalabilir.

dip noktasındaki basınç ise yeryüzündeki basınca göre yaklaşŸık 1000 kat daha fazladır.

mariana çukuru'nda hayat belirtileri vardır. yapılan araşŸtırmalar, aşŸırı basınç ve soğŸuk ortamda yaşŸayabilen birçok mikro organizma, balık ve yengeç türünü ortaya çıkarmışŸtır.

buradaki yaşŸamın temel dayanağŸı, 300 dereceye ulaşŸan volkanik püskürmeler ve buradan çıkan sülfürü metabolize edebilen bakterilerdir.

bu kadar derinde yaşŸayan balık türlerinin hayatları yüzlerce yılı bulabilmektedir. buradaki canlıların, çok eski prehistorik dönemlerden bu yana aynı kaldığŸı düşŸünülmektedir.

23 ocak 1960'da, isviçreli bilim adamı* jacques piccard ile abd donanması'ndan teğŸmen donald walsh, trieste batiskapı içinde mariana çukuru'na inebilmeyi başŸaran ilk insanlar olmuşŸlardır.

ilk anda 10.916 metre (35.813 feet)'lik bir derinliğŸe inildiğŸi hesaplanmışŸ, ancak 1995 yılında yapılan ölçümlerde doğŸru derinliğŸin 10.911 metre (35,797 feet) olduğŸu anlaşŸılmışŸtır.

derin noktaya inişŸ yaklaşŸık 3 saat 15 dakika sürmüşŸ, burada 20 dakikalık bir sürenin ardından tekrar yüzeye çıkılmasıyla toplamda 5 saatlik bir sürede dalışŸ ve yüzeye çıkışŸ tamamlanmışŸtır.

*
devamını gör...
çukurda tarih öncesi canlıların yaşadığı teorisi inanılmazdır. en son 1960 yılında bundan 50 önce inilmiş/inilebilmiş olması şimdi neden inilmediği sorusunu akıllara getirmektedir.
50 yıl önceki teknoliji ile inilip geri dönülmüş ise şimdi turlar düzenlenmesi gerekmez mi ?


(bkz: çok para ile yapılabilecekler)
devamını gör...
bilim adamları burada yaşam izine rastlamışlardır. burada derken, derinliklerinde.

--- alıntı ---

bilim insanları, dünyanın erişilmesi en zor yerlerinden biri olan marinana çukuru’nda bakteri yaşamı tespit ettiklerini açıkladı.


dünyanın en derin noktası olarak bilinen yerin 11 bin metre altındaki challenger deep’i içeren bölgede 2010 yılında başlayan analizler, yaşam şartlarının son derece ağır olduğu koşullarda çok yüksek seviyede bakteri varlığı olduğunu ortaya koydu.

iki yeni canli türü
pasifik okyanusu’nda guam adasının güneybatısında kalan mariana çukuru, yavaş yavaş sırlarını bilim dünyasına açmaya devam ediyor. mart 2012’de yaptığı dalışla çukurun en derin noktası olan challenger deep’e tek başına inen ilk insan olan ünlü yönetmen james cameron, okyanusun en derin noktasında çektiği görüntüler ve topladığı numunelerle iki yeni canlı türünün tespit edilmesini sağlamıştı.

phys.org sitesinin haberine göre, uluslararası bir araştırma ekibinin mariana çukuru’nda topladığı numumeler, bölgedeki bakteri yaşamının şaşırtıcı derecede fazla olduğunu gösterdi. deniz seviyesindeki basıncın 1,100 kat daha yüksek olduğu derinlikte yaşayan bakteri miktarının, denizin 5-6 kilometre deriliğinde yaşayan bakteri miktarından neredeyse 10 kat fazla olduğu belirtildi.

--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
bakın bu çok ilginç dünyanın en derin çukuru ile dünyanın en yüksek dağının dünya üzerindeki etkisi bilardo topunun pürüzsüzlüğünden bile daha az. yani dünyanın yuvarlak ve pürüsüz hali bowling topundan bile daha iyi.
devamını gör...
11 kilometrelik derinlik... magmaya yakın olduğu için zehirli gazlar var ve canlılar için yaşamı imkansız kılan bir basınca sahip. yine de bu ortama ayak uydurmuş psikopat canlılar var. bir tanesi de futbol balığı. kendisi şöyle bir yaratıktır;bunun dışında bazı mikroorganizmalar, bakteriler mevcutmuş.
devamını gör...
taze taze izledim geldim, mikroskobik canlılık dışında en derin noktasında hayata rastlanmamış, ama iniş sırasında angler fish gibi derin deniz canlılarına rastlıyorsunuz deep sea fish yazdığınızda çıkan keşfedilmiş türleri gözlemek mümkünmüş, ancak tabanı yani en derin noktasında bu tarz canlılara rastlamamışlar. bu çukurun tabanı milyonlarca yılda dünyanın geçirdiği tektonik hareketlilik içerisinde aynı zamanda en yaşlı deniz tabanıymış, araştırmacılar buradan tam 170 milyon yıl yaşında örnekler toplamışlar. yüz yetmiş milyon yıl? homo sapiensin yaşı şu an elde edilen verilerle ortalama 190.000, modern insan öncesi keşfedilen ilk insanın yaşı 2.4 milyon
devamını gör...
ortaya çıkarıldığı yıl 1872. bir ingiliz gemisi o tarihlerde okyanus tabanının haritasını çıkarmaya çalışıyor. bunu yapabilmek için 4 yıl boyunca 112 bin km yolculuk yapıyor ve her 225 km'de derinlik ölçüyor. o tarihlerde derinlik ölçmek için ip ve ağırlık kullanıyor. 8 km derinlik ilk o zaman keşfediliyor ve deniz tabanının düz olmadığı anlaşılıyor.

1960 yılında teknoloji biraz daha gelişince en derin noktasına iniliyor. bu keşif sırasında hiçbir şey öğrenilmediği bilgisi yine doğru değil çünkü dipte yaşam olduğu ortaya çıkarılıyor.

araştırmalar devam ediyor çünkü asıl merak edilen şey güney ucu 11 km derine inen bu çukurun nasıl oluştuğu ki bu gezegenin en derin noktası. basınç santimetre başına bin ton. o tarihe kadar okyanus tabanı açığa çıkarılmış, marina çukurunu devasa sualtı kanyonlarının oluşturduğu kesinleşmiş.

sonra anlaşılıyor ki 50 milyon yıl önce pasifik tabakası filipin tabakasının altına girmiş, eğilmiş, dünya'nın mantosuna girdikçe mariana çukuru oluşmuş. yine bildiğim kadarıyla james cameron bazı canlı türlerinin bulunması konusunda yardımcı olmuştur.

mariana çukuru iyidir. seviyoruz.
devamını gör...
1872 yılında keşfedilmiş dünya üzerindeki en derin nokta. keşfinden ancak 88 yıl sonra ilk dalış gerçekleştirilmiş. dipteki basıncın yeryüzünden 1000 kat daha fazla olması araştırma şartlarının zorlaşmasına ve derinliklerine doğru yapılan yolculukların tehlikeli hale gelmesine neden olsa da şu ana kadar üç dalış yapılmış. ilki 1960 yılında triest adlı bir araçla gerçekleştirilmiş ve dalış 4 saat sürmüş. bu dalışın ardından 2012 yılında challenger deep adlı bir araç ile james cameron bir dalış daha gerçekleştirilmiş ve dalış 156 dk sürmüş. bu dalışta james cameron 2 saatlik bir keşif gerçekleştirebilmiş. son olarak mayıs 2019'da bir dalış daha gerçekleştirildi. bu dalışta dört yeni tür deniz canlısı keşfedildiği iddia ediliyor.

keşifler arasında dikkat çekenlerden biri de en derinde bulunan plastik poşet ve şeker ambalajları. dünyanın en dip noktasını bile kirletmeyi başarmışız.

buradan
devamını gör...
marijuana ile isim benzerliği dolayısıyla kafa karıştırabilmektedir. birkaç yıl önce bir arkadaşıma metafor olarak mariana çukurundayım dediğimde beni marijuana bağımlısı sanmıştı... sonra birkaç gün beni bu bataktan çıkarmak için uğraşmış ama benim haberim yoktu tabi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar