mark twain

asıl adı samuel clemens olup, gemici jargonunda "iki kulaç derinlik" anlamına gelen mark twain adıyla 19 yy amerikan edebiyatı'nın en parlak aynalarından biri olmuştur. türkiye'de ikinci bir takma ad alacak olsa, "doğrucu davut" ismini önerirdim.
haksızlıkları ince mizah anlayışı ile harmanlayıp, okuyucuda hem "dökülelim sokaklara, çığıralım" arzusu, hem "yayılalım koltuğa,başka fıkra bilen var mı" genişliği yaratan insan.
devamını gör...
değişik işlerde çalışarak elde ettiği yaşam deneyimlerini eserlerine yansıtmıştır. amerikan yazarları arasında en büyük mizahçı olarak kabul edilir. kişileri , olayları ve manzaraları anlatmakta üstün başarı gösterir. gezi, otobiyografi ve hikaye türlerinde de çeşitli eserler yazmıştır.

(bkz: missipi de hayat)
(bkz: hucklebery finn in maceraları)
devamını gör...
"dance like no one is watching. sing like no one is listening. love like you've never been hurt and live like it's heaven on earth."
gibi enfes bir soz soylemi$ adam. yuru be!
devamını gör...
''oruç tut, sıhhat bul'' gerçeğini görmüş bir zekadır.

''twain was a strong believer in the healing power of fasting.''*

Demiştir ki, ''a little starvation can really do more for the avarage sick man than can the best medicines and the best doctors.''

Tabii aç kalıp sıhhat bulmak başka, Allah rızasına ermek başka!*
devamını gör...
bu eleman birgün muzırlık olsun diye yaşadığı kasabadaki bütün yöneticilere "herşey ortaya çıktı çabuk ortadan kaybol" diye mektup yollamış birbirlerinin imzasıyla..
ertesi gün 3 yöneticinin şehri terkettiği görülmüş
devamını gör...
çocukluğu, mississipi nehrinin batısındaki küçük bir kasabada geçen mark twain, yaşamı boyunca birçok mesleğe girip çıkmıştır.. en ünlü eserlerini gazeteciliğe başladıktan sonra yapmıştır.. gezi, otobiyografi, öykü, roman türlerinde eser veren mark twain, amerikan edebiyatının en büyük mizah yazarı kabul edilmektedir. kişileri, olayları anlatmada çok başarılıdır.. gerçekçi bir yazardır..
devamını gör...
''to succeed in life, you need two things: ignorance and confidence'' demiş bir de.

demek ki neymiş hayata berkcan ya da selin olarak gelmek varmış.
devamını gör...
şu sıralar anıları ile yaşam öyküsü yayına hazırlanan 1910 yılının nisan ayında ölmüş romancı, yazar.

--- alıntı ---
Şu sıralarda matbaalar harıl harıl çalışıyor ve kitap basılıyor. Kitap, Kasım ayında piyasada olacak, fakat daha şimdiden yok satıyor.

Mark Twain’in 1910 yılının Nisan ayında öldüğü gün son kitabını teslim ettiği Kaliforniya Üniversitesi, sözünü tuttu, kitabı bugüne kadar kimseye vermeden bir gizli hazine gibi sakladı.

Zira Twain, ölümünden tam yüz yıl sonra anılarının ve özyaşam öyküsünün yayınlanmasını istemişti. Kitap bir süreden beri Kaliforniya Üniversitesi yayın kurulu tarafından son olarak büyük bir titizlik ve gizlilikle elden geçirilmekteydi. Hazırlıkları tamamlanan çalışma, Kasım ayının ortalarında piyasaya verilecek ve okurla buluşacak.
--- alıntı ---

http://www.timeturk.com/tr/...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar