marmara ilahiyat camii

modernizmi ve klasik kubbe'yi harmanlayarak,anadolu şehirlerinde rastlayabileceğimiz kırlangıç tavan formunu tutup bu tazrı tüm hacime giydirilmeye çalışılan yapı. oldum ile olamadım arasında kalmış fakat yaptım olduyla imar edilen cami. (bkz: hassa mimarlık)
devamını gör...
görünüşü güzel ama bakım maliyeti fazladan yükselecek camidir. yüksek yapılarda ne kadar çıkıntı varsa o kadar kuş boku olur. kuşlar müslüman olmadığı için caminin dış temizliğine fazladan ciddi bir özen gösterilmelidir.

yani, mimarlık öyle autocad midir nedir oralarda oturup tasarım yapmakla olmaz annem, işlevsel, kullanılabilir değilse binan, git heykel yap.

yine de zevksiz modern camilere göre öpüp başımıza koyuyoruz.
devamını gör...
yapımı tamamlandı. yarın itibariyle açılacaktır.


eski marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi camii, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle mayıs 2012’de yıkılmıştı. toplam 2 bin 385 metrekarelik ibadet alanında aynı anda 4 bin 300 kişi namaz kılabilecek, 134 kişi aynı anda abdest alabilecek. cami 4 katlı olarak inşa edildi.


devamını gör...
modern mimari örneklerindendir. çok aydınlıktır. alt bölümdeki koyu yeşil, siyah renklerin hakim olduğu kısım ise apayrı güzeldir. hassa mimarlık tarafından tasarlanarak 2012 yılında yapımına başlanmış, 2015 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. istanbul, altunizadededir. 3600 kişiliktir.
devamını gör...
limon sıkacağına benzeten ünlü şair kim bilmiyorum ama kendisine kopyalana kopyalana bitmeyen ayasofya mimarisi reva herhalde.
gayet de güzel cami. beyaz olması sebebiyle dışarıdan kirli durabiliyor ama içerisi oldukça ferah, ortada duran sütun veya kiriş olmadığı için ilginç bi ambiyansa sahip, merkezine süs havuzu konarak eski medeniyete de gönderme yapılmış bi mekan. kompleks olarak da çok iyi kütüphanesi, kafesi, yürüyen merdiveniyle. alın işte külliyeyse külliye bi aşevi eksik.

bazı post modern denemeler çok acayip olabiliyor ama bunda öyle bi aşırılık yok. limon sıkacağıymış... laf olsun torba dolsun. yarım küre bi kubbeyi dikdörtgen mekana oturtunca üff harika cami oluyor hemen. 1 gıdım değişiklik yapılmasın. asıl bu devirde bir sürü kubbesi olan eski tip cami yapmak garabet. akustik sorunu zaten ses sistemleriyle çözülmüş durumda. enerjiyi buna harcamaya gerek bile yok.
devamını gör...
gayet güzel mimarisi olan camidir bilhassa tepe görünümlü mevkide ** olması dikkat çekiyor . örümcek değil kırlangiç tavan motifidir.dış kubbe kırlangıç motifle bezenirken altın oran-deniz kabuklusu teması da işlenmiş ,avlusu geniştir. iç mekan çok ferahtır motifli geniş pencere dairesel motifli camlarla içerisi aydınlıktır. yalnız ben şadırvanına fazla ısınamadım ama yinede laf etmem. bu arda büyük çamlıca camii bu caminin yanında sönük kalmıştır.

eski camide çok güzeldi fakat basık zemine yapılmıştı ihtişamı belli olmazdı . hatta sedad eldem ( usta mimar) bu yüzden çok eleştirmişti .
bu arada kuşlar söz konusu edilmiş pisletirler falan diye kubbe yapısı ve giriş tavanları kuşların durmasına imkan vermez ki kuşlar camilerin neşesidir.(bkz: eminönü-yeni cami)
üsküdar'da imrahor camii var kuş mevzusu açılınca aklıma geldi bu camide dış duvarlara oyma kuş yuvaları işlenmiştir dünyada örneği çok azdır hayranlık uyandırır.

not olarak ekleyeyim asya türki -türk motiflerinin işlendiği tek camidir ..
devamını gör...
hiç gitmedim. içeri girdiğimde nasıl hisler oluşur içimde bilemem ama önünden geçmişliğim, tv'de izlemişliğim var. açıkçası mimari olarak bugüne ait bir eser konulması yönüyle en azından bir gelişim basamağı olarak değerlendirildiğinde, güzel bir camii diyebilirim. yine de çok steril duruyor. yani, modern mi demeliyim? hatları çok keskin. bu da bir tercih tabi. bir de bir ara bir animasyon vardı. i pet goat 2 diye, bence oradaki cami bu. bunu da söyleyen başkasını bilmiyorum. yani yarın bir gün çıkıp derse, hıh bizim sözlükteki atlas demişti ki zaten dersiniz.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar