mars'ta yaşam

güneşŸ sistemindeki dördüncü gezegen olan mars'ta hala hayat olup olmadığŸı tartışŸmalarının doğŸurduğŸu fantazi dünyasında, herkesin istediğŸi gibi hayal kurarak anlatabileceğŸi hayat şŸekli.
devamını gör...
yoksa da yaratılacak. dünyayı bitirdik çünkü.tamamen bitmedi belki ama yüzde 80 oranında bitti . ve orada bir kültür yaratılacak. nasıl ki zamanında millet amerika'ya , avrupa'ya şuraya buraya kaçtı ise yaşamak için , gelecek nesillerde yaşamak için mars'a kaçacak.
devamını gör...
bunlar tam anlamıyla ütopya, hayal ürünü.

dünya'da yaşam ne kadar elverişsiz olursa olsun mars kadar olamaz. adam diyor ki hava kirleniyor, nefes alamayacaz. iyi de mars'ta hiç oksijen yok. aynı zamanda ince atmosfer ve manyetosfer sebebiyle yüzeyi radyosyon yüklü. suyumuz tükeniyor diyor. mars'ın düşük basıncı ve hava sıcaklığı sebebiyle su olma ihtimali de yok. nüfus artıyor, gıda tükeniyor diyor. mars toprağında organik bileşen olmadığı için gıda üretme şansın da yok. dünya kendini iyileştirebilir ancak mars'ta bu imkan yok. dünya kendisini yenileyebilir ancak mars yenileyemez. dünya'da şartlar ne kadar kötü olursa olsun bir süre hayatta kalırsın ancak mars'ta koşullar ne kadar iyi olursa olsun bir kaç dakikadan fazla kalamazsın.

her türlü imkanlarla donatılmış, basınç ve sıcaklık değeri ideal, içinde kendi kendine su ve oksijen üreten makinelerinin olduğu yer altında kurulu bir çeşit kapalı yaşam alanı mı yaratacaksın, dünya'da yap bunu.

kısacası sevgili dostlar mars'ı yaşanılabilir kılmak yerine dünya'yı yaşanılabilir kılmak daha akılcı ve daha az masraflıdır.

batılılar dünya'ya ütopya satıyor, bilimsel gövde gösterisi yapıyor, siz de oturmuş bunları kale alıyorsunuz. yapmayın.
devamını gör...
insanlar bir gün koloni kuracaklar oraya. teknoloji hep gelişiyor bunun kaçışı yok.
hatta oksijen üreten makine bile yaptılar. ağacın görevini yapan sırf mars için. tabi bu alet şu an düşük miktarlarda çevirebiliyor.
marsın kutuplarını patlatarak karbondioksit salınımı amaçlama gibi değişik fikirler var. bu sayede gezegen kendi kendini ısıtabilir.
yani teknoloji geliştikçe mars insanların ilk koloni kuracağı yer olacak. sonra ise büyük ihtimal titan olacak. tabi o dönemleri göremeyiz.

kimilerin aklına neden dünyayı güzeleştirmiyoruz da marsla uğraşıyoruz düşüncesi var.
bu olayın benzerini vakti ile biz yaptık. osmanlı abd kıtasını keşfini elinden kaçırdı. elimizde ki güzel topraklar varken oralara neden gidelim denildiği için koca imparatorluk bitti. oraya gidenler sonra ki dönemlerde söz sahibi oldu.
mars olayıda öyle oraya giden devletler sonra ki yüzyıllar da söz sahibi olacak.orada bulunan her türlü yer altı değerlilerin sahipleri olacaklar. en kötü teknoloji olarak. son 30-40 sene de teknoloji neden binlerce senede olmadığı kadar hızlı gelişti sanıyorsunuz. hep uzay araştırmalarından oldu. abd nın dünya devi olmasında bu teknolojik büyüme çok önemli. yani ikinci defa yeni kıta keşifleri var önümüzde ki dönemde biz hala elimizde ki yer dersek atı alan gene geçecek. bugün 7 yıl da gidilip geliniyorsa yarın o 5 olur sonra 3 sonra 1 teknoloji gelişiyor. insanlar gökyüzüne çıkamazken uzaya çıkıyor artık öyle bakın.
devamını gör...
#6910228
daha fazla katılamazdım. tam benim düşündüğüm şeyleri yazmış arkadaş. neden hayatsız bir çölü adam etmeye çalışana kadar bilinen tek canlı gezegeni mahvetmekten vazgeçmiyoruz? mars’ta hayat oluşturduk diyelim. vahşi kapitalizmin oradaki kaynakları sömürüp orada da hayatı bitme noktasına getirmeyeceğini nerden bilebiliriz? ben söyleyeyim size, biz insanlar dünya için hem zehir hem de panzehir gibiyiz. bulaşık ellerimizle mahvettiğimiz bu gezegeni daha yaşanılabilir kılmak hala mümkün. sadece gidip gelmenin 7 yıl sürdüğü, oksijensiz, toprağı radyasyon dolu bir çölü adam etmek için binlerce ton malzeme taşınması lazım. bu da yüzlerce mars seferi ve belki de yüz yıl alabilecek bir süreç. halbuki elimizin altında astronot kıyafeti olmadan üzerinde gezebildiğimiz hazır bir dünya var zaten. bununla ilgilenmemiz çok daha akıllıca olur.
devamını gör...
Allahımın koskoca evreni sadece dünyalılar için yarattığını düşünmüyorum lakin biz marsa gidip orda yaşamı göremiyorsak dönüp buraya marsta şurda burda yaşam yok demek çok acayip geliyor. sendeki 3 boyutlu algı ile var olan her şeyi algılayabiliyor musun ki marsta yaşam var mı bunun sorgusuna giriyorsun. her türlü sesi, görseli, varlığı algılayabilecek kapasite isen zaten dünyada bile yalnız yaşamadığımızı görüyor olmalısın.
devamını gör...
şu anki teknoloji ile mümkün değildir. insanoğlu kendi türünü kitlesel olaylarla sona erdirmezse imkansız da değildir. bu bir süreç. zamanla teknolojideki sıçramalar ile de bu süreç hızlanacak. yüzlerce belki binlerce yıl.

(bkz: terraforming)

yolumuz uzun ve çetrefilli. en basitinden buzullarda henüz insanoğlunun hiç karşılaşmadığı virüs ve bakteriler saklı. okyanusların kaçta kaçını keşfedebildik. dünyada bile araştırılmayı bekleyen bir sürü gizem var.
devamını gör...
teorik olarak bile uzun dönemli olarak mümkünatı tartışmalıdır. mars'ta dünya'nınkinin 0.37 katıdır. insan bedeninde yerçekimsiz ortamın etkileri kısa periyotlarda (6 ay 1 yıl) egzersiz ile kısmen telafi ediliyor* ancak bir yerleşme halinde nasıl uyum sağlanacağı belirsiz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar