mars

mars ya da merih, güneş sistemi'ndeki, güneş'ten itibaren dördüncü gezegendir. bu gezegen roma mitolojisindeki savaş ilahı mars'a ithafen bu adla adlandırılmıştır. literatürde kullanılan diğer adlarından biri, yüzeyinde yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için kızıl gezegen'dir.

devamını gör...
yeter artık.. gidelim de kurtulalım dedirtmeye başlamış, güneş sisteminin, 3. gezegen tarafından inanılmaz bir merakla araştırılan 4. gezegeni.. ****
devamını gör...
çakma bir habere göre ağaç bulunmuş efendim.pekala işin aslı şöyle uydu görüntülerinde ağaç benzeri cisimler gözlenmiş fakat inclenmiş ve ağaç olmadığı anlaşılmış.fakat mars ta ağaç blundu diye haber yapan sazanlarda olmadı deilmiş.
devamını gör...
hırs, aç gözlülük, savaş, elegeçirme, kazanma, sahip olma, erkeklik arketipi. mars (mitoloji)' de savaş tanrısıdır(roma), aynı zamanda yunan mitolojisinde ares ismi verilir.
devamını gör...
atmosferi yoğun karbondioksit içeren zehirli bir karışımdan oluşmaktadır. sıcaklık ise ekvator bölgesinde, gündüzleri 10 santigrat dereceye ulaşırken, geceleri -75 santigrat dereceye kadar düşmektedir. mars üzerinde çok kuvvetli rüzgarlar ve kum fırtınaları kendini gösterir. kutuplarda sıcaklığın -130 santigrat dereceyi bulması, o civardaki karbondioksitin donmasına ve karbondioksit buzları oluşmasına sebep olmaktadır.

diğer adı "kızıl gezegendir". bunun sebebi toprağı kızıl renkte olan mars'ın, şiddetli rüzgarlar ile kalkan toprağının, kızıl bir toz bulutu oluşturmasıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar