marshall planı

#siyaset  #özgürler 

meğŸer sol diye yutturulan chp gizli amerikaymışŸ..
--- alıntı ---
Marshall Planı II. Dünya SavaşŸı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğŸe konan ABD kaynaklı bir ekonomik yardım paketidir. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğŸu 16 ülke, bu plan uyarınca ABD'den ekonomik kalkınma yardımı almışŸtır.
--- alıntı ---

--- alıntı ---
Marshall Planı buna katılmak isteyen her Avrupa ülkesine Amerikan mali yardımı, malzeme ve makinasını içeriyordu. Türkiye dahil, 16 Avrupa ülkesinin üyeleri 22 Eylül'de Amerika'ya sunulmak üzere bir Avrupa Ekonomik Kalkınma Programı hazırladılar. Bu program üzerine Amerika 3 Nisan 1948'de DışŸ Yardım Kanunu'nu çıkardı. Amerika bu kanuna dayanarak daha ilk yılında 16'lara (ingiltere, Fransa, Belçika, italya, Portekiz, irlanda, Yunanistan, Türkiye, Hollanda, Lüksemburg, isviçre, izlanda, Avusturya, Norveç, Danimarka ve isveç) 6 milyar dolarlık bir ekonomik yardım yaptı. Bu yardım ileriki yıllarda 12 milyar dolara ulaşŸtı. Marshall planı, Sovyetler BirliğŸi ve onun uydularına da açık olmakla birlikte, DoğŸu Bloku üyeleri buna katılmak istemediler.
--- alıntı ---
not; kimmişŸ amerikancı?
(bkz: truman doktrini)


devamını gör...
ülkenin insanlarının yarısından çoğunun açlıkla mücadele ettiği bir dönemden inanılmaz bir ekonomik kalkınma ve refah dönemine geçmemizi sağlamış plan. tarımda makinalaşma ordunun modernizasyonu hep bu plan sayesinde gerçekleşmiştir. türklerin yaptığı askeri binalar onlarca kere yıkılıp yeniden yapılmak zorunda kalmışken mashall planı çerçevesinde amerikalıların 1950'lerin başında yaptığı askeri üslerdeki binalar hala kaya gibi ayaktadır. ki bende askerliğimi o askeri birliklerden birinde yaptım.
devamını gör...
chp'yi sol diye yutan, hem cahil hem de sağını solunu bilmiyordur.

maalesef marshall yardımını bu ülke almıştır. abd'nin türkiye'yi işgalinin başlangıcıdır. ondan sonra gelen tüm iktidarlar bu yörüngeden çıkamadılar.

olayı ulusalcı, sağ, sol ekseninden çıkarıp abd çıkarına hizmet edenler (ap, dp, anap, akp vs.) ve karşı duranlar (ip, tkp vs.) şeklinde ayırmak daha doğrudur.

hala abd'nin dümen suyundan çıkmış değiliz. Allah'tan, size doğru yolu göstermek için gelen, ben varım.
devamını gör...
görünürde ikinci dünya savaşı sonrasında savaşta zarar gören ülkeleri kalkındırmaktır ama gerçek amacı amerikan sanayisine bağımlı yeni pazarlar oluşturmaktır.
ülkelere hibe edilen uçaklar , arabalar , makinelerin daha sonra yedek parçaları bakımları vs adıyla amerikan sermayesine inanılmaz paralar kazandırmış plandır.
devamını gör...
sosyal bilimler öğrencisi olarak aşina oldugum cok az paragraf konularindan biriydi ydsde. huntington disease vardı mesela tıp konulu onu house md bilgimle isaretledim. house da bilen bilir 13 huntington dır.
devamını gör...
kendisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığım için yds'de cehaletimi yuhalamamın sebebi.
ingilizce sınavlarındaki paragraf sorularının en pis çeşitli alanlarda bilgi sahibi olmayan adamları saf dışı bırakması tabii. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar