mart 2013 papa seçimi

benedict'in istifasının ardından gerçekleşecek seçim.

vatikan kurallarına göre, koltuğun boşalmasından sonraki 15-20 gün içinde seçime geçilmesi gerekiyor. bu da 15 mart itibariyle oylamanın başlayabileceği anlamına geliyor ancak vatikan sözcüsü, oy kullanacak 115 kardinalin daha erken toplanması halinde bu tarihin geriye çekilebileceğini açıkladı.

ilk turlarda seçimin kazanılabilmesi için üçte iki çoğunluk aranıyor.
devamını gör...
--- alıntı ---

ilk oturumda sonuç alınamayınca, katolik kilisesi'nin yeni papa'sını seçecek olan 115 kardinal, papalık seçimi konklav'ın ikinci gününde, sistine şapeli'ne kapandı. ancak, papa bugün de seçilemedi.

1,2 milyarlık katolik aleminin ruhani liderini belirlemek için ilk kez dün öğleden sonra sistine şapeli'ne toplanan kardinallerin, ilk günkü ilk oylamasından papa'nın seçilemediği, şapelin bacasından çıkan siyah dumandan anlaşılmıştı.

konklav'ın ikinci gününe paolina şapeli'nde ayin yaparak başlayan kardinaller, yerel saatle 09.30'da (tsi 10.30) yeniden sistine şapeli'ne girerek, oylamaya geçti.

papa 2. oturumda da seçilemedi. bacadan yine siyap duman yükseldi.

vatikan geleneklerine göre, kardinallerin oylarını yazdıkları kağıtların yakılmasıyla sistine şapeli'nin bacasından çıkan siyah duman; papa seçiminin sonuçlanmadığı anlamına gelirken, bir kimyasal madde eklenerek elde edilen beyaz dumanın bacadan çıkması durumunda, yeni papa'nın seçildiği dünyaya müjdeleniyor. papalık seçiminde, papa seçilebilmek için adayın, kardinallerin oylarından 3'te 2'sini yani 77'sinin oyunu alması gerekiyor.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
arjantinli kardinal jorge mario bergoglio'nun papa seçilmesiyle sonuçlanmıştır.

öncelikle, konuyu takip edenler tarafından cuma gününden önce bir karar çıkmayacağı yorumları yapılıyordu, çarşamba günü işin bitmesi sürpriz oldu. ayrıca güçlü adaylar arasında adı geçmeyen birinin seçilmesi de ilginç. yeni papanın, vatikan'ın başını ağrıtan çocuk tacizi ve mali suistimaller konusunda adımlar atması bekleniyor.
devamını gör...
beyaz dumanı çıkarana kadar içeride neler döndüğünü bilmiyoruz.

papalık seçimlerinin önemli olduğu anlar dünyanın keskin virajlara girdiği anlara denk gelmesini nasıl yorumlayacağız? ya da papa'dan bize ne?

papalık nihayetinde batı merkezlik bir kurum. din (kilise) işiyle dünya işlerini ayırınca bir müddet işsiz kaldılar lakin öyle kolay kurtulamadı dünya. nasıl kurtarsın koskoca katolik dünyası var arkasında.

papalığın kurumsal olduğunu varsayıyoruz. öyle olmalı ki bu zamana değin kesintiye uğramadı. vatikan arşivi başlı başına ayrı bir değer. kayıt tutulmaya başlandığı günden beri sürekli bir arşivleme faaliyeti var. geçmiş olsun yakın zaman olsun bir çok konu hakkında mahrem bilgiler orada kayıt altında. papalık müessesesinin varlığı papanın kim olacağından elbette daha önemli.

seçilen yeni papa'nın italyan asıllı arjantinli bir kardinal olması neyi etkileyebilir? ismi jorge mario bergoglio iken 1. francis olmuş. neden francis? kendine verdiği francis isminin köküne indiğimizde bi'şeylere ulaşabilir miyiz? kim bu assisili aziz francis? "tüccar bir ailenin oğlu olmasına rağmen, ailesine ve kilise geleneklere karşı çıkarak farklı bir hayat benimsemiş, kendini fakirlere ve doğaya adamıştı. bitkilerle ve hayvanlarla konuşan ve onlara vaaz veren francis çevresinde 'deli' olarak da adlandırılmıştı. francis'in fakirlerin avukatı, hayvanların koruyucusu olarak belirlediği bu yaşam biçimi daha sonra literatüre 'dilenci keşişler' olarak geçen fransisken tarikatının kurulmasına yol açtı." yani?

dün tv'den izledim mario'yu ama elektrik alamadım. yüzünde bizim işimize yarayacak bir nur göremedim. kapalıydı. yansıtmıyordu bişe her ne varsa içinde. herhalde kendini assisili aziz francis ile özdeşleştirmek istiyordu ki bu ismi aldı. doğallığı seven, modern olana mesafeli belki biraz da sıradışı. mümkün mü? bilmiyoruz şimdilik.

önünde bir sürü sorun var ve bunlar vatikan'ın iç sorunları. taciz olayları, para meseleleri. aslında insanın bilindik sorunları. yani cinsellik ve para.

asıl mesele bacadan beyaz duman tütrürmek değil elbette. ya ne?

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar