maruz kalma etkisi

psikolojik bir olgu olup bir şeyi ne kadar sık görürsek veya ona ne kadar sık maruz kalırsak onunla ilgili olumlu tepkiler geliştirdiğimizi anlatan mefhum.
devamını gör...
asıl adı salt maruz kalma etkisi olan psikolojik durumdur.
kabaca, bir şeyi ne kadar sık görürsek ya da ona ne kadar sık maruz kalırsak (ki bunlar yüz ifadeleri olabileceği gibi şekiller veya sloganlar da olabilir) onunla ilgili olumlu tepkiler geliştiririz. reklamcılıkta bir ürün ya da marka ile ilgili tüketici davranışını bilinçdışı etkilemek için de kullanılabilen bu etki, belli bir yönde “tercih” geliştirmemize sebep oluyor.
devamını gör...
sıradanlaşmış, normalleşmiş ve hatta alışkanlık haline gelebilen psikolojik harp sanatı merhalesi. politik anlamda toplumları dizayn etme adına kullanılan bir yöntem olmasıyla birlikte, toplum mühendisliği'nin kitleler üzerinizdeki görsel, sözsel ve bilinçaltına yerleştirilmeye çalışılan öznedir. alışkanlıklar hususunda ibni haldun'un " alışkanlıklar çocuğumuzdur" sözü aklıma geldi. bahsi geçen psikolojik harp silahı ile düşünüldüğünde, bazı çocuklarımızın p,ç, velef-i zina olduğu kaçınılmazdır. hükümet gibi bir yapının muhatabı iseniz inanın kaçınılmazdır. ama napcan işte, p'çte olsa evlat evlattır ;(
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar