maske

özellikle hanımların kullandığı bir cilt bakım ürünü. tarih erkeklerin kullandığını da şahit olmuştur muhakkak. aşıkpaşazade'ye göre osmanlı padişahları'ndan bir kısmı yüzlerine maske yaptırırdı. yani zannımca, maske yapan veya yaptıran erkekler kınanmamalıdır.
devamını gör...
yuzyıllar once venedig te başlayan karnavallara katılan kadın ve erkeklerin takarak, köle, hür, zengin, fakir, hatta kadın erkek gibi sosyal ayrımlar ve rollerden sıyrılıp bir süreliğine yaşadıkları anonimitenin ve bunun beraberinde getirdiği her anlamda rahatlığın tadını çıkarmak için keşfettikleri bir aksesuardır. şuan hala binlerce çesidi bu şehirde üretilir, imalatının gayet üzerinde bi fiyatla turistlere kakalanır.
devamını gör...
şu an yayınlanmayan harika çizgi filmlerden biri. dünyaya düşen sihirli güçleri olan bir maske, takanı yeşil ve kılıktan kılığa giren bir adama dönüştürüyor. son derece komik. keşke tekrar yayınlansa. aynı zamanda filmide yapılmıştı.
devamını gör...

hepimiz iki üç dört beş onbeş yirmi yüzlüyüz...
her yerde farklı bir maske kullanıyoruz;
oğul maskesi, baba maskesi, eş maskesi, mesleki maske, arkadaş grubu maskesi, sosyal maske, sevgili maskesi vs vs vs......
maskeleri düşmüş gerçek kimliklerini kullanan bir toplum özlemi ile....
devamını gör...
bugün düşürdüm yüzümden... içimdeki tüm sesler sustu. hayat durdu. sadece gözler konuştu. kanayan vicdanım yüzünü rahmetle yıkadı ve ben bugün doğdum yedi seneden sonra... maskesiz yaşamak büyük bir nimet. bir kaç cümle imiş... ve sonrasından bakışmalar. bundan sonrası da zulüm ama en azından örtülü değil! yaşayalım, görelim.
devamını gör...
1. [göst.] oyuncunun yüzünü değiştirmek, sabit bir anlamda dondurmak ya da bir anlatım biçimini vurgulamak için kullanılan, değişik malzemelerden yapılan yapay yüz.

2. [insb.] kuttörenlerin, tapınma, büyü ve oyunun önemli öğesi olarak kutsallık yüklenen, yüzü, bütün bedeni ya da bedenin bir bölümünü kaplayan, çoğunlukla ahşap kalıplar.

(alm. maske, f; fr. masque, m; ing. mask)

*
devamını gör...
tanınmayı engellemek için yüze takılan, birçok biçim ve boyda olabilen şeylere denir. bazen de zevk için takılır, çocuklarda olduğu gibi.
devamını gör...
yüze takılan örtü, yüzün üstüne geçirilen yapma yüz,yüzlük. [fr. is.]

korunmak maksadıyla yüze geçirilen cihaz:
gaz maskesi.

bir şeyin asıl mahiyetini gizlemek maksadıyla ortayakonulan aldatıcı görünüş, sahte çehre, yapmacık tavır. [mec.]
*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar