mavi elmas

hope diamond. shiva heykelinden çalınıp elden ele dolaşan, 3 milyon yıllık, 112 karatlık, lanetli elmas.

sahip olanların başına gelenler şöyle:

- elindeki bir çok değerli taşlarla birlikte umut elmasının da olduğu sandığı fransa kralı 14. lois'ye satan taş tüccarı jean baptiste tavernier, rusya’da köpeklerin saldırısına uğrayarak ölmüş.
- elmasın daha çok parlamasını isteyerek kesilmesini buyuran, 67 karata düşen elması kurdeleyle boynuna asarak gerim gerim gerinen 14. lois, önce oğlunu, erkek kardeşini, torununu ve torununun eşini kaybetmiş, üstelik kendisi de kangren olup ölmüş.
- sonraki sahipleri 16. lois ve eşi marie antoinette, herkesin malumu giyotinle öbür dünyayı boyladılar.
- taş, 1872'de kraliyet mülkünden çalınıp sırra kadem basmış, 1839'da ingiltere'de amsterdamlı bir tüccarın eline geçmiş, tüccarın oğlu hendriks falls babasından çaldığı elmasın lanetine uğramış ve elması ele geçirdikten bir ay sonra intihar etmiş.

bundan sonra henry philip hope, mavi elması değerli taş koleksiyonuna katıyor, adı bu nedenle hope dimond olarak anılıyor.

sonra sırasıyla elması sahiplenenlerin başına gelenler şöyle:

- fransız jacquez calo; intihar etmiş,
- dansöz matmazel landre; aşığı tarafından öldürülmüş,
- ıı. abdülhamit yarım milyon dolarak ödeyerek hope elmasını satın almış ve tahttan alaşağı edildi malumunuz.
- evalyn walsh mclean; inadından taşın uğur getirdiğine inandığından boynundan hiç çıkarmamış, ilk olarak 9 yaşındaki oğlunu trafik kazasında kaybetmiş, ardından kızı intihar etmiş, kocası akıl hastanesine kaldırılmış ve ölmüş.
- new york’lu bir mücevherci olan harry wiston taşı satın almış, smithsonian enstitüsüne bağışlamış. 1958'den beri taş eli kolu bağlı burada sergileniyormuş.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar