mavi kantaron

1. (Tematik)
ne olduğu hakkında çoğumuzun meme kanseri farkındalık hareketi öncesi fikrimizin olmadığı mavi ya da menekşe renkli çiçekleri olan bitki.

tanımını yaptığımıza göre, senede iki kereye tekabül eden öfkeli yazar modumuzu açabilirz. sevgili facebook cancişi, ilişki durumunu beyan etmeye hevesli hanımlar sayesinde geldik buraya. acaba kaç taneniz oraya -ben bekarım-anlamında mavi kantaron yazarken dönüp de baktınız -bu mavi kantaron nedir acaba? diye. kaç taneniz ilişki dumunuzu cümle aleme ifşa ederken, meme kanserinin sizin bekarlığınızı, evliliğinizi, sevgilinizle olan mutsuzluğunuzu ciddiye alıp, e artık kadınların memelerine musallat olmayayım diyeceğini umut ettiniz? biri de çıkıp demiyor ki;
- bu neyin farkıdnalığıdır? geçen sene bağıra bağıra sutyen renklerimizi, bu sene bekarlığımızı, evliliğimizi teşhir ettik. bu da bir kadını aşağılıyor, acınası duruma sokuyor, güya meme kanseriyle mücadele ederken, ruhuna, onuruna zarar veriyor.

yani erkek ilgisi çekmeye odaklanmadan, kendimize hakaret etmeden bir şeylerin farkında olamıyor muyuz? yok mudur teşhir edecek mahrem olmayan bir şeylerimiz? magazine malzeme olmadan birlikte yürüyemiyor muyuz? - maalesef hayır.

bir de bu konuda fikir beyan edince, "kadın hareketinde işbirliği yapmamak" ile suçlanmak var. nifak tohumu olmakla. mesela "sen hiç kanserden birini kaybettin mi?" diye tepki verenler var. peşinden "yazııııık anlamıyorsunuz bu hareketi" diye devam ettirenler, ya da "bu sizi neden rahatsız ediyor?" diyenler var. kadın onuruna aykırı, seks temalı ilgi çekme işini reddediyorum. etrafımda buna malzeme olan kadın görünce nedense benim de farkındalığım uyanıyor.
sutyenimde ya da ilişki durumumda değil, zihnimde konuşlanan bir farkındalık.
devamını gör...
4. (Tematik)
bileşikgiller familyasındandır. anayurdu akdeniz havzası ile yakındoğu bölgeleri olan centaura cinsi bitkilerin 500 dolayında türü vardır. bundan ülkemizde doğal olarak yol kenarları ve ekin tarlalarında yetişen, bahçelerimizde kültürü yapılarak süs çiçeği olarak da yetiştirilen c.cyanus'u kitabımıza örnek olarak alıyor ve kısaca peygamberçiçeği diye adlandırıyoruz. 15-60 cm. kadar boylanabilen bu tür, bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar